Artimiausiu metu panaudotas baterijas teks mesti tiesiai į šiukšlių dėžę arba laikyti namie. Šias atliekas iki šiol rinkusi įmonė „EMP recycling” nuostolingą veiklą nusprendė nutraukti.
Renka savo lėšomis
Trečius metus besitęsiančio projekto metu įvairiuose šalies miestuose bendrovė pastatė 1350 konteinerių, iš kurių 57 – Klaipėdoje. Tokius baterijų surinkimo taškus buvo galima rasti degalinėse, ugdymo įstaigose, elektros ir buities prekių parduotuvėse. Pernai rugpjūtį „EMP recycling” laimėjo Aplinkos ministerijos paskelbtą baterijų rinkimo ir perdirbimo viešųjų pirkimų konkursą, bet sausį jis buvo nutrauktas be jokių išsamesnių paaiškinimų.
„Jau ilgiau nei metus šios atliekos renkamos įmonės lėšomis, o pažadai skirti finansavimą nesibaigia, – teigė „EMP recycling” projektų vadovė Aušra Urnikytė. – Tai nemalonu, nes bendrovė į šią veiklą labai daug investavo.”
Konteinerius nuomos
Nuo šiol „EMP recycling” šiuos konteinerius išnuomos už beveik šimtą litų trim mėnesiams. Tai pat prisidės atskiras 4,5 Lt utilizavimo mokestis už kiekvieną baterijų kilogramą. Kol kas galimybe išsinuomoti konteinerius susidomėjo tik keletas įmonių Vilniuje.
Kada vėl baterijų rinkimo sistema pradės veikti, A.Urnikytė tiksliai negalėjo pasakyti. Nors naujas konkursas jau paskelbtas, sutarties pasirašymas, jos manymu, dėl įvairių procedūrų gali užtrukti iki pusės metų.
Klaipėdos savivaldybės Aplinkos kokybės skyriaus vedėja Daiva Berankienė nustebo sužinojusi, jog pasenę elementai nebebus surenkami.
„Nežinau, ką reikės daryti. Valstybė mokesčius už šių atliekų perdirbimą ima, tačiau problemą spręsti palieka savivaldybei”, – piktinosi vedėja. – Rinkti nepradėsime, nes biudžete tam nėra numatyta pinigų. Tai jau nebe pirmas ministerijos siurprizas.”
Nebelikus konteinerių, gyventojams gali tekti elementus pradėti kaupti namie, kol atliekų surinkimo sistema vėl pradės veikti.
Patariama palaukti
Gamtai žalingų baterijų jokiu būdu nepatariama mesti į šiukšlių dėžes. Aplinkos ministerijos Užterštų teritorijų ir atliekų skyriaus vyresniosios specialistės Gintarės Gulbinienės teigimu, patekusios į aplinką senos baterijos gali būti labai pavojingos, kadangi jose yra sunkiųjų metalų – gyvsidabrio, švino ir nikelio. Paliktos gamtoje, šios medžiagos gali patekti į dirvožemį bei gruntinius vandenis.
„Žmonės turėtų palaukti. Baterijos nėra toks baisus daiktas, kuris negalėtų namie pabūti”, – patarė G.Gulbinienė. – Tikrai nepatariame jų išmesti į šiukšlines.”
Pašnekovė pripažino, jog konkurso tęstinumo nebuvo, o „EMP recycling” iš dalies veiklą vykdė savo lėšomis, tikėdamiesi, kad greitai sulauks finansavimo. Bet dar šiais metais senų elementų utilizavimo organizavimas turėtų įgauti kitokį pagreitį.
Pasak G.Gulbinienės, šiuo metu ruošiama nauja Europos Sąjungos direktyva, pagal kurią gamintojai, importuotojai ir platintojai privalės prisidėti prie elementų surinkimo sistemos. Rudenį įsigalėjus šiam įstatymui, gyventojai galės nemokamai grąžinti panaudotas baterijas į parduotuves.