Anza

Aplinkos ministerijoje svarstyti viešojo intereso gynimo dėl neteisėtos statybos klausimai

Aplinkos ministerijoje svarstyti viešojo intereso gynimo dėl neteisėtos statybos klausimai

Rugsėjo 1 dieną Aplinkos ministerijoje įvyko du susitikimai, kuriuose buvo nagrinėjamos galimybės  tobulinti statybos teisinį reguliavimą taip, kad būtų sudarytos geresnes sąlygos ginti viešuosius interesus teisme, kai yra nustatomi neteisėtos statybos faktai, sprendžiami kiti statybos srities ginčai, taip pat užtikrinamas teismų sprendimų vykdymas.

Pirmasis susitikimas buvo skirtas teismo ekspertų veiklos, jų kvalifikacijos ir atsakomybės klausimams. Susitikime dalyvavo Aplinkos ministerijos, Teisingumo ministerijos, Teismų ekspertų veiklos koordinavimo tarybos, Statybos sektoriaus vystymo agentūros atstovai. Susitikimo dalyviai pripažino, kad atestuotų statybos specialistų dalyvavimas teismų veikloje, teikiant ekspertines išvadas, turi didelę reikšmę tiek teisingumo vykdymui, tiek tolesniam statybos praktikos formavimuisi. 

Kartu aptarta, kad  šiuo metu Teismo ekspertizės įstatymas ir Statybos įstatymas nėra pakankamai suderinti, trūksta konkretesnių teisinių pagrindų įvertinti atestuoto statybos specialisto kvalifikaciją ir jo veiklą teismo ekspertizės srityje. Nutarta papildyti šiuo metu rengiamą Statybos įstatymo pakeitimo projektą nuostatomis, skirtomis užtikrinti statybos srities teismo ekspertų kvalifikaciją ir atsakomybę.

Tą pačią dieną įvyko ir Aplinkos ministerijos, Generalinės prokuratūros ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) atstovų susitikimas, surengtas reaguojant į Aplinkos ministerijai perduotą Generalinės prokuratūros kreipimąsi į Ministrę Pirmininkę dėl teismo sprendimo viešojo intereso gynimo byloje vykdymo. 

Susitikime aptartos sisteminės problemos, kylančios įgyvendinant teismų sprendimus, ypač tais atvejais, kai teismai įpareigoja išardyti neteisėtai pastatytas statinio dalis rekonstruojamuose statiniuose. Svarstytas ir dažnai neefektyvių teismo skiriamų baudų neteisėtų statinių savininkams klausimas. Aptartos galimybės viešąjį interesą ginantiems prokurorams, formuluojant reikalavimus dėl  neteisėtos statybos padarinių šalinimo, labiau atsižvelgti į statybos rūšių specifiką, o VTPSI, kilus poreikiui, kreiptis į teismą dėl sprendimo vykdymo sąlygų patikslinimo.

Pastarajame susitikime buvo pasidalinta nuomonėmis ir dėl VTPSI veiklos gerinimo ginant viešuosius interesus teisme, įskaitant, dėl pagrindų kreiptis į teismą aiškesnio apibrėžimo šiuo metu keičiamame Statybos ir teritorijų planavimo valstybinės priežiūros įstatyme. Aptarti ir Aplinkos ministerijos siūlomi Statybos įstatymo pakeitimai (nuoroda į projektą), susiję su pažeidimų užkardymu statybą leidžiančių dokumentų išdavimo stadijoje – naujos statybos ir rekonstravimo reikalavimų aiškesniu atskyrimu, ekspertų įtraukimu į statinio projekto sprendinių vertinimą, taip pat 2013-2014 m. priimtų pakeitimų dėl VTPSI dalyvavimo savivaldybei išduodant statybą leidžiančius dokumentus ir tikrinančių institucijų vadinamųjų „automatinių“ sprendimų atsisakymu.

TAIP PAT SKAITYKITE

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu