Ekoklima

Plytinis kaminas šiandien – tik muziejaus eksponatas

plytinis namas

Sparčiai besivystanti statybinių medžiagų ir technologijų rinka šiandien, statant ir renovuojant būstus, leidžia taikyti pažangiausias priemones, užtikrinančias funkcionalumą, komfortą ir, kas svarbiausia – saugumą.

Tačiau, kad ir kaip būtų keista, atgyvenę statybiniai sprendimai, šiandien tegalintys atlikti muziejų eksponatų vaidmenį, vis dar bandomi diegti. Pavyzdžiui, iki šiol Lietuvoje populiariausia atgyvenusi kaminų sistema − mūrinis kaminas su plieniniu įdėklu. Natūralu, kad kyla klausimas, kodėl susiklostė tokia paradoksali situacija?

„Senas geras“ – nebetinka Specialistų teigimu, modernūs techniniai dūmų šalinimo sprendimai, įrengiant šildymo sistemą, nenaudojami dėl paprasčiausio nežinojimo ir naujovių baimės. Senajam plytiniam kaminui suteikiama pirmenybė tik dėl to, kad neva jis naudotas jau anksčiau ir, atrodo, puikiai patenkino šeimininko poreikius. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad šiandien rinkai siūlomi židiniai ir krosnys stipriai skiriasi nuo naudotų prieš kelis dešimtmečius. Būtina atsižvelgti ir į didesnę šiuolaikinių kaminų darbo temperatūrą bei slėgį, nes tai tampa dažna kamino sienelės įtrūkimų, deformacijų ir gaisrų priežastimi.

Sandarumas – vienas svarbiausių kriterijų

Itin svarbus dūmtraukio sistemos elementas – sandarinamoji medžiaga mineralinė vata, o tradiciniame kamine tokios karštį sugeriančios medžiagos nėra. Tradicinį plytinį kaminą sudaro tik sienelė. Kamino viduje karštis paprastai siekia nuo 150 iki 400 ºC temperatūrą (o pirtyse gali viršyti net 600 ºC), kuri, palyginti su išorės temperatūra, yra labai aukšta. Kadangi tradiciniame kamine nėra karštį sugeriančios medžiagos, deformacinės jėgos, veikiančios dėl didelio temperatūrų skirtumo, tenka plytinio kamino sienelei, kuri ilgainiui ima trūkinėti, deformuotis ir panašiai. Taigi konstrukcija tampa nesandari.

Šiuolaikinių modulinių kaminų elementai sudaro vieną darnią sistemą – taip užtikrinamas visų konstrukcijos modulių vientisumas. Modulinę kamino konstrukciją sudaro keraminis vamzdis, mineralinė vata ir išorinė blokelių konstrukcija. Kamino įdėklas įtvirtinamas su mineraline vata, todėl gali laisvai plėstis į plotį ir, kas ypač svarbu, į aukštį. Taip išvengiama dūmtraukio deformacijos.

Kainų skirtumas nedidelis

Dažnai modernūs kaminai senosioms sistemoms priešinami kainos aspektu. Tačiau, apskaičiavus visas išlaidas kartu su sistemos montavimo darbais, paaiškėja, kad nuo tradicinių sprendimų jos skiriasi tik keliais šimtais litų. Statant kaminą, nereikėtų taupyti, nes jis sudaro mažiau nei vieną procentą visos namo kainos. Juolab kad bandydami šitaip sutaupyti, greičiausiai negalėsime tinkamai pasidžiaugti, patirti jaukumą ir patogumą, o juk dėl to dažniausiai ir renkamės židinį.

REKOMENDUOJAME