Ekoklima

Svarbiausi dalykai, kurių reikia sklandžiam suvirinimui

Svarbiausi dalykai, kurių reikia sklandžiam suvirinimui

Suvirinimas yra gana pavojingas, įgūdžių ir patirties reikalaujantis darbas. Tačiau juk niekas negimė mokėdamas šio amato subtilybes – jų yra išmokstama. Bene svarbiausia norint perprasti suvirinimo procesą – kritiškai įvertinti savo galimybes ir pasirinkti tinkamą įrangą. Kalbėdami apie įrangą, turime omenyje ją plačiąja prasme – ją turėtų sudaryti ne tik suvirinimo aparatas bei jo priedai, bet ir apsaugos priemonės. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip išsirinkti tinkamiausią suvirinimo būdą ir įrangą, pateiksime keletą patarimų pradedantiesiems.

Gera pradžia – pusė darbo

Jeigu nusprendėte pradėti mokytis suvirinimo, veikiausiai žinote, kad suvirinimo būdų yra ne vienas. Suvirinimo įranga tiesiogiai priklauso nuo pasirinkto metodo. Šis pirmiausia priklauso nuo virinamo metalo tipo, storio, kokybės ir greičio reikalavimų. Įtakos turi ir darbų dažnumas, aplinka, kurioje bus atliekamas suvirinimas. Pavyzdžiui, kai kurie suvirinimo būdai netinkami dirbant atviroje erdvėje, lauke – dirbti nesaugu, o rezultatas nekokybiškas, jei pučia stiprus vėjas ar traukia skersvėjis. Taigi, kiekvienas suvirinimo metodas turi savų privalumų ir trūkumų, todėl išsirinkti tinkantį nėra lengva. Vis dėlto teisingai pasirinkę neabejotinai sutaupysite laiko ir pasirūpinsite kokybišku rezultatu. Išskirsime keletą metodų, kurie gali būti naudingi didelio darbo stažo neturintiems suvirintojams.

MIG / MAG pusautomačiai. Jie labai populiarūs dėl paprastumo, suvirinimo greičio ir plačių pritaikymo galimybių. Toks suvirinimo būdas yra nesudėtingas ir lengvai įsisavinimas. „Sinergetikos“ funkcija, kuri už Jus parenka ir pritaiko suvirinimo parametrus, darbą paverčia dar lengvesniu. Gera šio tipo suvirinimo įranga sugeba lengvai įveikti tiek plonus, tiek storus metalus. Pusiau automatinė suvirinimo įranga plačiai naudojama gamyboje ir procesų automatizavimui, nes šio suvirinimo būdo kokybės ir greičio santykis yra geriausias (lyginant su kitais metodais).

MIG / MAG pusautomačių privalumai:

  • Paprasta naudoti;
  • Suvirinimo siūlės nereikalauja apdirbimo ir nepalieka šlako;
  • Lengva valdyti suvirinimo uždegimo lanką ir skysto metalo balutę;
  • Didelis suvirinimo greitis;
  • Galima nepertraukiamai formuoti ilgas suvirinimo siūles.

Trūkumai:

  • Netinka virinti kieme ar kitoje atviroje erdvėje vėjuotą ar lietingą dieną;
  • Reikalingas švarus gaminio paviršius;
  • Negalima virinti ketaus;
  • Netinka virinti itin ploniems arba labai storiems gaminiams (vienu sluoksniu).

TIG (suvirinimas volframo elektrodu inertinių dujų aplinkoje). TIG suvirinimo įranga taip pat pasižymi plačiu pritaikomumu. Ji tinkama beveik visiems metalo lydiniams virinti. Taip formuojamos preciziškos, gražios siūlės. Šis suvirinimo metodas labai efektyvus virinant itin plonus metalus, kurių storis mažesnis negu 3 mm, ar metalus, kuriuos sujungti yra ypač sudėtinga. Šis būdas – sudėtingesnis nei MIG, reikalaujantis daugiau patirties ir nemažų išlaidų, o darbus atlikti greitai – sudėtinga.

Tokio virinimo metodo privalumai:

  • Preciziškos ir aukštos kokybės siūlės;
  • Tinka ploniems metalams virinti;
  • Neišskiria šlako, tinka atvejais, kai suvirinimo procesas reikalauja švaros ir aukštos kokybės;
  • Puikiai tinka automobilių kėbulų, motociklų ir kitiems suvirinimo darbams;
  • Platus suvirinimui tinkamų metalų spektras.

Trūkumai:

  • Lėtas suvirinimo procesas;
  • Šio būdo išmokti sunkiausia;
  • Negalima virinti ketaus.

MMA. Šio tipo suvirinimo įranga ir pats metodas apskritai reikalauja, ko gero, mažiausiai investicijų. MMA būdas pasižymi tvirtomis suvirinimo siūlėmis ir puikiai tinka storiems metalams ar vamzdžiams virinti. Dėl šių priežasčių toks metodas itin dažnai pritaikomas statybų pramonėje. Virinant MMA būdu nereikalingos apsauginės dujos, tad suvirinimo prietaisas yra lengvai transportuojamas ir puikiai tinkantis virinti atšiauriomis lauko sąlygoms.

MMA metodo privalumai:

  • Suformuojamos stiprios suvirinimo siūlės;
  • Puikiai tinka labai storiems metalams virinti;
  • Tinka statyboje, sunkiosios įrangos remontui;
  • Galima virinti ketų;
  • Įranga pigesnė nei kitų suvirinimo motedų;
  • Galima virinti net ir blogomis oro sąlygomis.

Trūkumai:

  • Netinka ploniems metalams suvirinti;
  • Sudėtinga mokymosi pradžia;
  • Sunku įžiebti lanką;
  • Įranga palieka šlaką;
  • Po suvirinimo reikalingas siūlės apdirbimas.

Akivaizdu, kad renkantis suvirinimo metodą negalima skubėti. Čia būtinas apdairumas, poreikių ir galimybių įvertinimas. Tik tuomet galima tinkamai pasirinkti ir visus suvirinimo reikmenis.

Ko reikia efektyviam darbui?

Išsirinkote metodą, kuriuo suvirinsite? Tuomet apžvelkime, kokia suvirinimo įranga ir priedai papildys Jūsų dirbtuves.

Suvirinimo aparatas

Tai yra, savaime suprantama, svarbiausias prietaisas, todėl reikėtų į jį investuoti daugiausiai. Įranga skiriasi suvirinimo procesu, galia, papildomomis funkcijomis ir režimais, kurie suteikia galimybę virinti kokybiškiau ir lengviau. Visų funkcijų ir režimų įvairovė atitinkamai nulemia ir įrenginio kainą. Didesnė kaina žymi paties prietaiso kokybę, patikimumą, galingumą.

Visi šiuolaikiniai invertoriniai suvirinimo šaltiniai atlieka ir kelis papildomus procesus. Visgi reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad šie papildomi procesai nėra atliekami taip gerai, kaip pagrindinis. Be to, standartinėje komplektacijoje nėra papildomiems procesams būtinų priedų – taigi, juos reikia įsigyti atskirai.

Suvirinimo medžiagos

Norint suformuoti suvirinti tvirtas ir kokybiškas suvirinimo siūles, labai svarbu yra tinkamai paruošti gaminį ir pasirinkti tinkamas suvirinimo medžiagas. Suvirinimo įranga – ne vienintelis jų pasirinkimo veiksnys. Taip pat svarbu įvertinti metalo rūšį, suvirinimo proceso tipą. Pateikiame svarbiausius reikmenis.

Suvirinimo elektrodai. MMA suvirinimo procese naudojami glaistyti suvirinimo elektrodai, kuriuos reikėtų rinktis pagal gaminio specifiką ir metalo sudėtines savybes. Elektrodo diametrą reikėtų rinktis pagal virinamo gaminio storį ir įrangos galingumą. Renkantis svarbu atkreipti dėmesį ir į suvirinimo padėtį. Elektrodų glaistas turi savybę pritraukti ore esančią drėgmę, todėl labai svarbu ir pakuotės sandarumas, elektrodų laikymo sąlygos ir paruošimas (kaitinimas aukštoje temperatūroje) prieš suvirinimą. Susikaupusi drėgmė turi įtakos siūlės patvarumui.

Suvirinimo viela. Ji naudojama MIG / MAG suvirinimui. Viela dažniausiai būna suvyniota į rites. Toks medžiagos pateikimas pagreitina ir palengvina suvirinimo procesą, leidžia virinti ilgas siūles nepertraukiant suvirinimo proceso. Dėl to tokia suvirinimo įranga yra labai populiari pramonėje ir robotikoje. Vielas MIG / MAG suvirinimo procesui reikėtų pasirinkti pagal gaminio chemines ir fizines charakteristikas, įrenginio galimybes. Pavyzdžiui, nuo suvirinimo įrenginio dydžio ir dizaino priklauso tai, kokio maksimalaus dydžio rites galėsite naudoti. Įrenginio ir degiklio galingumas, vidinės dalys gali riboti maksimalų vielos diametrą ar vielos rūšį.

Suvirinimo vielos paprastai skirstomos į dvi grupes: pilnavidures ir miltelines vielas. Pilnavidurės vielos – tai iš vientiso metalo pagamintos vielos, kurių privirinimo charakteristikos priklauso nuo cheminės jų sudėties ir apsauginių dujų. Šių vielų paviršius būna padengtas variu arba specialiu lubrikantu, kurie užtikrina geresnę elektros srovę, saugo vielą nuo rūdžių. Pilnavidurės vielos yra pigesnės negu miltelinės. Jos suteikia galimybę naudotis suvirinimo įranga bet kurioje padėtyje. Visgi tokios vielos nėra pačios tinkamiausios didelio stiprumo, mažai legiruoto plieno gaminiams, nes viela ne visuomet gali atitikti chemines metalo charakteristikas.

Prie miltelinių vielų priskiriamos ir savisaugės vielos. Jos pasižymi tuo, kad suvirinimo metu visiškai nenaudojamos dujos. Siūlę apsaugo susidaręs šlakas. Tokiu atveju suvirinimo įranga gali būti naudojama ir lauko sąlygomis ar esant dideliam skersvėjui. Kaip pagrindinius šios vielos trūkumus galima įvardyti labai didelį dūmų ir pavojingų medžiagų išskyrimą į aplinką – dėl to nepatartina virinti uždarose, blogai vėdinamose patalpose. Šios vielos pasižymi prastu našumu, neatsparumu neigiamai temperatūrai. Savisaugės vielos dažniausiai naudojamos buityje, formuojant paprastas konstrukcijas.

Pridėtinės suvirinimo vielos. TIG suvirinimo procese naudojamos pridėtinės suvirinimo vielos

Saugumo niekuomet nebus per daug

Kita, tačiau ne ką mažiau reikšminga, suvirinimo įrangos dalis – apsaugos priemonės. Niekuomet nepradėkite darbų, jeigu neturite tinkamų apsaugos priemonių. Visada mūvėkite pirštines, kad apsaugotumėte savo plaštakas. Suvirinant nuo UV spindulių ar išsiskiriančio šlako gali nudegti rankos. Kad to išvengtumėte, vilkėkite džinsinius ar verstos odos viršutinius drabužius, o idealiu atveju – specialų suvirintojo kostiumą. Veidas ir akys – taip pat lengvai pažeidžiami. Suvirintojo skydelis padės apsaugoti šias vietas. Geriausia rinktis patogų, lengvo svorio skydelį su automatiškai užtemstančiu šviesos filtru.

Patikima suvirinimo įranga palengvins Jūsų kelią tikslo link. Ji ne tik padės greičiau perprasti šio darbo subtilybes, tačiau ir užtikrins, kad savo darbo vietoje visuomet būtumėte saugus. Belieka tik pasirinkti tai, kas Jums tinka geriausiai.

REKOMENDUOJAME

kaip pašalinti suvirinimo siūles

Kaip pašalinti mažas suvirinimo siūles

Statybinės ir apdailos medžiagos Moderni izoliacija Medžiagos statybai, sodo, daržo prekės Langai ir durys Oficialus “Forbuild”, “Conecto”, “Kraso” ir “Bela”

dažų šalinimas nuo metalo

Dažų šalinimas nuo metalo

Statybinės ir apdailos medžiagos Moderni izoliacija Medžiagos statybai, sodo, daržo prekės Langai ir durys Oficialus “Forbuild”, “Conecto”, “Kraso” ir “Bela”