Franke

Metalo kirpimas

Metalo kirpimas

Skardos kirpimas ir įrankiai

Skarda kerpama metalo žirklėmis. Tai rankinis skardos kirpimų įrankis. Pramonės įmonėse, gamyklose, dirbtuvėse dideli skardos ir plono metalo lakštai karpomi specialiomis staklėmis, kurios vadinamos giljotinomis. Skardos kirpimas yra toks darbas, kai panaudojant kirpimo įrankį, skardos lakštas sukarpomas į dalis iš kurių vėliau lankstomis ir kitais būdais gaminami įvairūs dirbiniai.

Rankinės metalo kirpimo žirklės. Jų yra įvairių dydžių ir rūšių. Žirklės rūšiuojamos pagal jų kirpimo žiaunų formas. Tiesių žiaunų metalo kirpimo žirklės  naudojamos kirpti metalo lakštą tiesiomis linijomis ir dideliais lankais.Jų būna įvairaus dydžio. Lenktų žiaunų žirklės naudojamos  kirpti sudėtingus išorinius būsimojo  dirbinio kontūrus ir iškirpti vidines jo dalis . Šios rūšies žirklėmis galima kirpti  keičiant kirpimo kryptį ir nesulankstant  lakšto.Jos panašios į sodininkų žirkles. Šios rūšies žirklių būna kairinių ir dešininių. Kairinės žirklės naudojamos, kai kerpama lanku prieš laikrodžio rodyklę,o dešininės, kai kerpant jos sukamos pagal laikrodžio rodyklę. Dar būna universalios metalo kirpimo žirklės. Jomis galima skardą kirpti įvairiomis kryptimis.

Kirpimas tiesia linija

Išsirinkite tiesių žiaunų metalo kirpimo žirkles. Patikrinkite ,ar jos lengvai varstosi, ar rankenos nejuda į šonus, ar neatsiranda tarpas tarp žiaunų ašmenų. Jeigu pastebėjote tarp žiaunų ašmenų nors mažą tarpelį, jei rankenos ,kad ir nedaug, bet juda į šonus, tai priveržkite žiaunų jungimo varžtą. Daug veržti negalima. Žirklių rankenos, darant kirpimo judesį , turi judėti  be pasipriešinimo. Jeigu kirpsite nesutvarkytomis žirklėmis, tai skarda kirpimo vietoje sulinks ir įstrigs tarp žirklių žiaunų. Patikrinkite ar žirklės yra aštrios. Jeigu, žiūrint į žiaunų ašmenis iš viršaus , jos blizga ,tai žirkles reikia galąsti. Aštrios ir gerai  sutvarkytos metalo žirklės kerpa laikraštį. Kerpant  tokiomis žirklėmis skardą,  atkirptų dalių briaunos būna tiesios , o pati skarda kerpasi lengvai. Kirpdami tiesiai, dėkite skardos lapo kraštą tarp žiaunų ties pažymėta linija ir kirpkite ,spausdami žirklių rankenas. Vienu paspaudimu įkirpkite per pusę, ar ketvirtadalį žiaunų .Kirpdami stebėkite, kad žymėjimo linija būtų ties kirpimo kraštu. Kerpant ilgus lakštus atkirptoji dalis trukdo stumti žirkles pirmyn. Ją truputį palenkite nuo kirpimo linijos į šoną, arba aukštyn. Geriau, jei kirpsite užsimovę pirštines. Taip saugiau: aštrios atkirptos briaunos nesužeis rankų.

Išorinių lenktų kontūrų kirpimas

Šiam darbui išsirinkite žirkles lenktomis žiaunomis. Patogiausia kirpti, kai žirklių žiaunos atitinka lenktos  kirpimo linijos kryptį. Taip kerpant  lanką, žirklės kreipiamos iš dešinės į kairę, todėl tiktų kairiųjų žiaunų žirklės, bet galima kirpti ir universaliomis žirklėmis.

Kirpdami imkite skardos lakštą į kairę ranką, o žirkles, į dešinę.Praskėtę žirkles, jų žiaunas dėkite prie lakšto krašto, arčiausiai žymėjimo linijos. Įkirpkite iki linijos taip, kad ji liktų matoma iš vidinės žirklių pusės ir ,nedideliais rankenų judesiais, kirpkite ,stebėdami, kad kirpimo briauna būtų ties žymėjimo linija. Vieno žirklių paspaudimo įkarpa turėtų būti lygi  ketvirtadaliui žiaunų, o ,kerpant mažu lanku, gali būti dar mažesnė. Jeigu iš nedidelio skardos lakšto reikia iškirpti mažą apvalų dugnelį, tai , iš pradžių galite apkarpyti lakšto kampus . Po to bus lengviau kirpti lenkta linija.

Vidinių lenktų kontūrų kirpimas

Vidinis kontūras kerpamas priešinga kryptini nei išorinis, todėl žirkles reikia imti dešiniųjų žiaunų, arba universalias. Dirbkite panašiai, kaip kirpdami išorinį kontūrą. Iš pradžių, vidinėje dalyje, kurią turėsite pašalinti, toliau nuo žymėjimo linijos, kirstuku įkirskite skardą žirklių žiaunoms įstatyti. Po to lakštą imkite į kairę ranką, o žirkles, į dešinę . Įstatę žiaunas į prakirstą vietą , iškirpkite vidinę dalį, toliau nuo žymėjimo linijos. Taip pašalinsite didžiąją vidinę dalį ir ji netrukdys kirpti ties žymėjimo linija.

Elektrinės rankinės metalo kirpimo žirklės. Tai elektrinis mechaninis kirpimo įrankis, veikiantis panašiai, kaip elektrinis rankinis gręžtuvas. Šio įrankio gale įtaisytas mechanizmas, kurio pagalba judinamos kirpimo žiaunos.Žiaunos labai trumpos ir juda labai dažnai. Jomis lengva kirpti tiesiomis ir lenktomis linijomis. Jeigu kirpsite šiomis žirklėmis, tai metalo lakštą padėkite ant stalo taip, kad pažymėtoji kirpimo linija būtų 15-20 mm nuo stalo krašto. Dėkite žiaunas ties linija, kaire ranka laikykite lakšto kraštą, o dešine įjunkite žirkles ir kirpkite.

Metalo kirpimo žirklės su įtvirtinta rankena. Šios rūšies žirklės turi vieną judančią žiauną. Kita įtvirtinta į spaustuvus, arba pritvirtinta prie pagrindo. Dar viena metalo kirpimo įrankių rūšis yra svertinės žirklės. Jos prie darbastalio tvirtinamos varžtais, arba įtvirtinamos spaustuvuose. Kirpimo žiaunos sujungtos varžtu. Rankena spaudžia judančiąją žiauną, kuri ,slinkdama pro nejudančiąją, kerpa tarp jų įdėtą lakštą.Kuo rankena ilgesnė, tuo kirpti lengviau.

Mechaninės metalo lakštų kirpimo staklės naudojamos didelėse gamybinėse dirbtuvėse. Jomis galima kirpti didelius metalo lakštus .Jos turi ilgas kirpimo žiaunas. Įdėtas kirpimui lakštas prispaudžiamas specialiu mechanizmu.Turi dvigubą jungiklį, kurį reikia spausti abiem rankomis. Taip apsaugoma, kad ranka atsitiktiniai nepatektų tarp kirpimo žiaunų.

Kiti temos straipsniai

kaip pašalinti suvirinimo siūles

Kaip pašalinti mažas suvirinimo siūles

Statybinės ir apdailos medžiagos Moderni izoliacija Medžiagos statybai, sodo, daržo prekės Langai ir durys Oficialus “Forbuild”, “Conecto”, “Kraso” ir “Bela”

dažų šalinimas nuo metalo

Dažų šalinimas nuo metalo

Statybinės ir apdailos medžiagos Moderni izoliacija Medžiagos statybai, sodo, daržo prekės Langai ir durys Oficialus “Forbuild”, “Conecto”, “Kraso” ir “Bela”

Metalinės konstrukcijos

Metalinės konstrukcijos

Statybinės ir apdailos medžiagos Moderni izoliacija Medžiagos statybai, sodo, daržo prekės Langai ir durys Oficialus “Forbuild”, “Conecto”, “Kraso” ir “Bela”

“Norton Speedlok” šlifavimo diskai

“Norton Speedlok” šlifavimo diskai

Statybinės ir apdailos medžiagos Moderni izoliacija Medžiagos statybai, sodo, daržo prekės Langai ir durys Oficialus “Forbuild”, “Conecto”, “Kraso” ir “Bela”

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu