Ekoklima

Sienų dekorą baikime… tinku!

Sienų dekorą baikime… tinku!

Įrengiant namą ar atliekant remonto darbus tinkavimo etapas laikomas paruošiamuoju – tik užglaisčius sienas jas bus galima dažyti ar tapetuoti. O jeigu vidaus patalpų dekorą ir baigtume tinku? Dėl šiuolaikinių medžiagų tinkas ne tik pagerina sienų kokybę, bet ir suteikia didžiulių interjero dekoravimo galimybių.

Kaip rinktis tinką?

Kalbėdami apie tinką kaip apie statybinių konstrukcijų atskirą dalį dažnai pamirštame, kad tai ne tik paprasčiausias lygus pagrindas galutinei apdailai atlikti. Jis gali ir turi pasižymėti daugeliu kitų papildomų savybių. Svarbiausios jų – pagerinti garso izoliaciją, užtikrinti gaisrinę saugą ir sutvirtinti tinkuojamą paviršių. Taigi renkantis tinką būtinai reikėtų įvertinti šias papildomas, bet svarbias jo savybes. Tik tinkamai parinktas ir kokybiškai nuteptas tinkas tarnaus ilgai ir bus patvarus pasirinktos apdailos pagrindas. Ji, beje, būna net brangesnė nei tinko sluoksnis. Renkantis tinką reikia įvertinti esamus pagrindus (jų būklę, tvirtumą, lygumą), patalpų paskirtį (įprasto drėgnumo, šlapia), būsimą galutinę apdailą (ar reikia, kad paviršius būtų idealiai lygus, ar tinka ir šiurkštus), numatomą tinkavimo trukmę, per kiek laiko išdžiūsta tinko sluoksnis ir kitus techninius aspektus.

Nereikia papildomo dekoro

Vis dėlto vienas svarbiausių tinko pranašumų – galimybė įrengti patalpų apdailą be kitų papildomų medžiagų, t. y. tinkuojant tuo pačiu gipsiniu tinku galima suformuoti dekoratyvų apdailos sluoksnį. Jis gali būti struktūrinis arba lygus.

Ši gipsinio tinko savybė puikiai įvertinta ir taikoma atskirų meistrų, kurių darbo rezultatus galima pamatyti Lietuvoje, įvairiuose visuomeninės paskirties patalpose (kavinėse, viešbučiuose ir pan.). Šios technikos galimybės praktiškai neribotos – rėmus lemia tik meistro fantazija ir praktika. Truputį pasipraktikavę ir neprofesionalūs tinkuotojai gali pasiekti gerų rezultatų, svarbiausia – nebijoti eksperimentuoti ir bandyti įgyvendinti savo sumanymus. Ir netiesa, kaip dar vis dažnai manoma, kad tokiai apdailai atlikti reikia ypatingų gebėjimų ar didelių investicijų. Beje, jei sienas tinkuojate patys, su gipsiniu tinku tai daryti bus patogiau: jis plastiškenis, todėl padengti paviršių daug lengviau ir paprasčiau, nei, pavyzdžiui, kalkių cemento tinku.

Mūsų klimatinei juostai – gipsiniai tinkai

Daugeliu teigiamų savybių turi mūsų šalyje jau įsitvirtinęs, bet vis dar populiarėjantis gipsinis tinkas. Dažnai pasižymi tokiomis ypatybėmis, apie kurias nė nepagalvojame.

Gipsinis tinkas sukuria komfortišką patalpų mikroklimatą:

 • Reguliuoja drėgmės kiekį patalpose, t. y., kai oras per drėgnas, gipsinis tinkas sugeba sugerti ore esantį santykinės drėgmės perteklių ir, atvirkš- čiai, sausomis dienomis tą sukauptą drėgmės kiekį grąžina į patalpas;
 • Gipsiniu tinku nutinkuotos sienos šiltesnės – tinkas sugeba kaupti šilumą. Tai svarbu norint įrengti patalpų šildymo sistemą sienose, kitaip tariant, tinko sluoksnyje;
 • Pasižymi geromis gaisrinės saugos savybėmis. 1 cm gipso tinko sluoksnis vieno kvadratinio metro plote sugeba sutalpinti iki 2 l kristališkai surišto vandens – jis kilus gaisrui puikiai saugo nutinkuotą konstrukciją;
 • Gipsinio tinko šarminė ir rūgštinė pusiausvyra, t. y. pH, lygiai tokia kaip ir žmogaus odos – praktiškai neutrali. Tai – didelis šios medžiagos pranašumas, padedantis tiek dirbti su jomis, tiek gyvenant tokiose patalpose.

Gipsinis tinkas yra elastingas – vidiniai tinko sluoksniai 6–8 kartus mažiau įsitempia (ypač džiūdami) palyginti su kalkių cemento tinku. Taigi gipsinis tinkas žymiai rečiau skilinėja (tinko sluoksnis praktiškai skyla tik tada, kai skyla pats pagrindas). Gipsinis tinkas gerai sukimba su pagrindu, svarbi jo savybė – stipris gniuždant. Dėl to galima naudoti praktiškai visas apdailos medžiagas (plyteles, dekoratyvinį tinką ir pan.). Gipsinis tinkas dėl savo fizinių savybių puikiai tinka įrengti šildymo si- stemai sienose ar lubose. Toks patalpų šildymo (kondicionavimo) būdas po truputį vis populiarėja ir Lietuvoje.

Tinkuoti galima net ant tapetų

Jei norite greičiau užbaigti vidinių sienų apdailą ar svajoja- te atnaujinti esamą, „Knauf“ sukūrė atskirą vidinių patalpų apdailos sistemą – naudotis paprasta ir nepatyrusiems, ir profesionaliems dekoruotojams. Jos principas – sienų ar lubų dekoratyvią tinko apdailą galima atlikti elementariu dažyti skirtu voleliu ir teptuku. Tai – dekoratyviojo tinko sistema „Knauf Easyputz“. Ją sudaro gruntinis sluoksnis „Knauf Sperrgrund“, stipriai sukimbantis su pagrindu ir neleidžiantis į paviršių prasiskverbti įvairiems nešvarumams ir dėmėms. Tai ypač aktualu atliekant remonto darbus: sienose ar lubose gali būti senų dažų pigmento, nikotino dėmių – visa tai gruntinis sluoksnis paslepia. Šį tinką galima tepti netgi ant senų, tačiau su pagrindu gerai sukibusių tapetų.

Paprasta, kaip ir dažyti

Minėtas tinkas matinis, dviejų skirtingų frakcijų – 0,5 mm ir 1 mm. Jis paruoštas naudoti, sudėtis – grynai mineralinė (daugiau kaip 50 proc. marmuro dalelių), be to, tinkas pralaidus orui, tvirtas, atsparus drėgmei, atitinka aukščiausius vidaus patalpų apdailos medžiagoms keliamus ekologinius reikalavimus. Dirbti su šia medžiaga taip pat nesudėtinga kaip ir dažyti, ji ypač tinka luboms apdailinti. Taigi naudojant „Knauf Easyputz“ sistemą dirbti paprasta:

 • Patikrinkite pagrindą, ar jis tinkamas;
 • Nugruntuokite gruntu „Knauf Sperrgrund“;
 • Padenkite tinku „Knauf EasyPutz“ naudodami „Knauf Auftragswalze“ volelį;
 • Suformuokite norimą paviršių su voleliu „Knauf FinishWalze“ arba (ir)
  teptuku „Knauf Finish Pinsel“. Galima išgauti nuo lygios iki stambiai gruoblėtos
  tekstūros.
 • Mėgaukitės darbo rezultatais.

Tinko spalvos išgaunamos darbo vietoje su mineraliniais pigmentais „Knauf Compact Colors“. Šių pigmentų pakuotė patogi, galima lengvai, paprastai ir tiksliai dozuoti. Pigmentas tolygiai pasiskirsto visame tinko sluoksnyje, todėl pažeidus paviršių jis toje vietoje nepabąla. Tinko išeiga ir kiti reikalingi duomenys bei nurodymai yra kiekvieno produkto techniniuose lapuose.

Kiti temos straipsniai

Balkonų hidroizoliacijos sprendimai

Balkonų hidroizoliacijos sprendimai

Statybinės ir apdailos medžiagos Moderni izoliacija Medžiagos statybai, sodo, daržo prekės Langai ir durys Oficialus “Forbuild”, “Conecto”, “Kraso” ir “Bela”

garso izoliacija

TECSOUND® – ideali garso izoliacija

Statybinės ir apdailos medžiagos Moderni izoliacija Medžiagos statybai, sodo, daržo prekės Langai ir durys Oficialus “Forbuild”, “Conecto”, “Kraso” ir “Bela”

Grindų šiltinimas

Grindų šiltinimas

Statybinės ir apdailos medžiagos Moderni izoliacija Medžiagos statybai, sodo, daržo prekės Langai ir durys Oficialus “Forbuild”, “Conecto”, “Kraso” ir “Bela”

vidaus ploto išnaudojimas

Kaip padidinti naudingą vidaus plotą

Statybinės ir apdailos medžiagos Moderni izoliacija Medžiagos statybai, sodo, daržo prekės Langai ir durys Oficialus “Forbuild”, “Conecto”, “Kraso” ir “Bela”

pir premium

Kodėl PIR PREMIUM?

Statybinės ir apdailos medžiagos Moderni izoliacija Medžiagos statybai, sodo, daržo prekės Langai ir durys Oficialus “Forbuild”, “Conecto”, “Kraso” ir “Bela”

Jung Lietuva
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu