Ištikti nelaimės žmonės dažnai, patys to nežinodami, pagelbsti nusikaltėliams – naikina nusikaltimo pėdsakus bei įkalčius. Taigi jei grįžę į namus pastebėjote įsibrovimo pėdsakų, nieko nelieskite. Iš pradžių susimąstykite, kas buvo saugoma išverstose vietose, kokius daiktus ar vertybes galėjo pagrobti. Į policiją skambinkite tik iš patikimų kaimynų telefono arba iš artimiausio taksofono.
Kalbėdami su policijos pareigūnais, ramiai paaiškinkite įvykio aplinkybes. Pastebėję nusikaltimą, jokiu būdu nepradėkite patys tikrinti daiktų, jų tvarkyti ir ieškoti nusikaltėlio pėdsakų. Nekvieskite į butą kaimynų, nerodykite jiems įvykio vietos. Jei durys neišlaužtos, reikėtų prisiminti, ar niekas iš šeimynykščių nebuvo pametęs raktų, o jeigu taip atsitiko ir nespėjote pakeisti spynų, bandykite prisiminti, kadair kokiomis aplinkybėmis buvo pamesti raktai.
Niekuomet nepalikite buto raktų po laukujų durų kilimėliu, pašto, elektros, telefono tinklų dėžėse – čia juos gali rasti pašaliniai asmenys. Kol atvyks policijos pareigūnai, nepradėkite taisyti sulaužytų spynų, durų ar baldų, valyti dulkių, tvarkyti kambarių.
Atvykusiems pareigūnams stenkitės kuo tiksliau ir smulkiau papasakoti įvykio aplinkybes, kada išvykote iš namų, kaip ir kuo užrakinote duris, ar užkabinote langus, ar išeidami nepastebėjote pašalinių asmenų, transporto priemonių, kur ir kokie vertingi daiktai buvo laikomi, nurodykite pagrobtų daiktų individualius požymius.
Patartina vertingesnius daiktus nepastebimose vietose pažymėti Jums vieniems žinomais ženklais ir juos nurodyti policijos pareigūnams. Tuomet bus daug lengviau ieškoti pagrobtų daiktų ir nustatyti jų priklausomybę. Žymėti reikėtų taip, kad ženklų nebūtų galima lengvai panaikinti.
Taip pat turėtų būti nurodyti asmenys, žinoję, kokių vertingų daiktų turėjo nukentėjusysis ir kur tie daiktai buvo laikomi ar saugomi. Be to, nepatartina girtis net pažįstamiems, kaip ir kuo buvo paženklinti pagrobti daiktai. Atminkite, kad nuo Jūsų elgesio nusikaltimo vietoje priklauso sėkminga nusikaltėlių paieška.
- Neištrypkite, neištrinkite, nesunaikinkite nusikaltėlių pėdsakų.
- Nepalikite nereikalingų savo pėdsakų.
- Saugokite įvykio vietą.
- Pastebėję įsilaužimo požymių, jokiu būdu netikrinkite, kas dingo, o nedelsdami skambinkite 112.
- Jei nustatėte nusikaltimo liudininkus, užsirašykite jų koordinates, duomenis ir perduokite policijos pareigūnui.
- Nusikaltėlį persekiokite tik įvertinę riziką.
- Vertingesnius daiktus, pinigus, dokumentus saugokite banko individualiuose seifuose.