Tikkuurila

Namų apsauga XXI amžiuje – dronai, dirbtinis intelektas ir veidų atpažinimas

apsaugos sistemos

Gyvename laikais, kuomet technologijų pažanga neaplenkia jokios srities – ar tai būtų buities prietaisai, ar namų apsaugos sistemos. Kaip pasakoja saugos specialistas Žilvinas Andrulis – objektų saugumui užtikrinti naudojami net dronai ir dirbtinis intelektas, o šios priemonės netruko pasiekti ir Lietuvos rinkos.

Praneša apie nepažįstamus veidus

Keletą pastarųjų metų JAV žaibiškai populiarėja išmaniosios spynos, kuriose įdiegtos kameros bei veido atpažinimo sistema, o pačią spyną galima valdyti ir stebėti nuotoliu.

„Tokios pažangios apsaugos priemonės naudoja biometrinių duomenų ir dirbtinio intelekto derinį, jog užrakintų arba atrakintų jūsų duris. Šios futuristinės spynos atpažįsta ne įprastą raktą ar kodą, kurį galėtų sužinoti atsitiktiniai asmenys – jos naudoja veidų registrą, kurį jūs patys esate sukūręs. Toks sprendimas gerokai sumažina galimą riziką, jog nepageidaujami asmenys pateks į objektų vidų su pamestais ar pavogtais raktais“, – sako „Ekskomisarų biuras“ elektroninės saugos departamento direktorius Ž. Andrulis.

Kaip toliau pasakoja saugos ekspertas, namų saugumui užtikrinti pasitelkiami netgi dronai, kurie dėl savo galimybių ir universalumo gali suteikti gerokai daugiau informacijos nei tradicinės stacionarios kameros.

„Toks stebėjimo būdas itin palengvina didesnių teritorijų priežiūrą. Dronuose sumontuotose vaizdo kamerose naudojamas naktinio matymo termovizinis režimas, leidžiantis net ir tamsiu paros metu teritorijas stebėti tarsi šviesoje. O visus duomenis apdoroja dirbtinis intelektas, kuris sugeba identifikuoti pašalinius asmenis arba neteisėtus jų veiksmus ir apie tai pranešti saugos tarnybai bei savininkui“, – pastebi pašnekovas.

Jo teigimu, dirbtinio intelekto technologijų dėka namų saugos srityje įvyko tikras proveržis – šis sprendimas analizuoja realiuoju laiku filmuotą medžiagą bei geba atskirti įprastą veiklą nuo pavojingos. Nustačius stebimos teritorijos ribas bei patruliavimo intervalus, dronai patys savarankiškai vykdo patikrinimus, tačiau jų valdymą nesudėtingai gali perimti žmogus ir savo nuožiūra patikrinti kitas vietas.

„Mano manymu, apsaugos dronų ateitis itin daug žadanti. Tai gali tapti neatsiejama namų apsaugos sprendimų dalimi, siūlysiančia aukščiausio ir efektyviausio lygio objekto apsaugą. Be to, jau dabar toks stebėjimo būdas telpa į gerokai mažesnius finansinius kaštus, nei, pavyzdžiui, didelėje gamybinėje teritorijoje įrenginėti stacionarias stebėjimo kameras bei samdyti apsaugos darbuotoją“, – privalumus vardija Ž. Andrulis.

Ar jūs pavojuje, spręs algoritmas

Kaip toliau pastebi elektroninės saugos ekspertas, nors dirbtinis intelektas jau kurį laiką yra madingas žodis, galbūt per daug ir ne visuomet tikslingai vartojamas viešojoje erdvėje, tačiau tai – namų saugumo ateitis. Dėka nustatytų algoritmų, ši priemonė nuolatos tobulėja bei pradeda suprasti, kuomet jūsų namuose vyksta tai, kas neturėtų vykti.

„Dėka DI, apsaugos sistemos sugeba atskirti namuose esančius žmones – pavyzdžiui, vaikšto jūsų šeimos narys ar įsibrovėlis. Tai ne tik atbaido potencialius ilgapirščius, bet ir sumažina klaidingų pavojaus signalų skaičių”, – pasakoja ekspertas.

Galiausiai Ž. Andrulis, kalbėdamas apie šiuolaikinius sprendimus namų apsaugoje, išskiria dar vieną terminą – daiktų internetą (IoT). Tai leidžia įvairių prietaisų jutikliams susijungti į centrinę sistemą, kurią galima sistemiškai valdyti nuotoliniu būdu, taip atveriant begalę saugumo galimybių.

„Gali skambėti jog tai per daug sudėtinga ar net nesaugu, jog jūsų namai – nuo durų, apšvietimo, iki vaizdo kamerų bei įvairių jutiklių – keliasi į internetą, tačiau technologinė pažanga leidžia jaustis užtikrintiems dėl saugaus ir patikimo sistemų veikimo. Jau dabar namuose šeimininkai gali nuotoliu valdyti šviesas, šildymą, užraktus, vandens jutiklius, vaizdo kameras, apsaugos sistemas, o to dėka galime namus palikti kaip niekad saugius“, – teigia specialistas.

Saugumo revoliucija

Kaip prisimena Ž. Andrulis, kuomet prieš tris dešimtmečius „Ekskomisarų biuras“ Lietuvoje pradėjo savo veiklą, namų saugumo samprata buvo visai kitokia, nei yra dabar. Tuomet daugiausia dėmesio buvo skiriama tradiciniams metodams, tokiems kaip spynos, grotos bei laidinėms apsaugos sistemoms, kurių technologinė pažanga nuo šiuolaikinių belaidžių apsaugos sistemų skiriasi tiesiog šviesmečiais.

„Visus tuos metus ne tik stebėjome, kaip kinta saugumo lygis lietuvių namuose, bet ir patys svariai prisidėjome prie šio virsmo. Šiandien turime bene pažangiausią stebėjimo sistemą – Stebėjimo ir valdymo centrą, kuris nepertraukiamai veikia visą parą bei esame sukūrę mobiliąją programėlę „Būk ramus“ – ji leidžia namų savininkams nuotoliniu būdu valdyti savo apsaugos sistemas bei kilus pavojui, vienu mygtuko paspaudimu išsikviesti greitojo reagavimo ekipažą“, – pasakoja jis. 

Dėka pažangių technologijų, kuomet į visumą susijungia judesio jutikliai, vaizdo analitika, dirbtinis intelektas bei žmogiškasis faktorius – greitojo reagavimo ekipažas – į grėsmes reaguojama itin operatyviai.

REKOMENDUOJAME

Vagys per šventes

Kaip apsaugoti savo namus?

Protingi namai NIBE – daugiau nei 40 metų patirtis kuriant šilumos siurblių technologijas Infraraudonųjų spindulių šildymas Vandens filtrai Kalėdiniu laikotarpiu

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu