Tikkuurila

Apsaugoti namai – į naudą atostogoms ir nervams

Saugūs namai

Sakoma, kad palikti namus ir į juos sugrįžti reikia mokytis iš paukščių. Tačiau ką daryti, kad grįžę į savo jaukų „lizdelį” po linksmų vasaros atostogų rastume jį tokį, kokį palikome? Taip, naująjį plokščiaekranį televizorių ar mikrobangų krosnelę, kuriuos išsinešė ilgapirščiai, pasitaupę galime vėl nusipirkti… Tačiau ugnis gali nepalikti ir sienoms, o sprogę vamzdžiai padaryti žalos viso namo gyventojams…
Protingiausia prevencinių priemonių apsaugoti namams imtis kartu su atostogų planavimu. Juk atostogos kur kas malonesnės, kai žinome, jog padarėme viską, kad rastume namus tokius, kokius palikome…

UGNIS – PAVOJUS NAMAMS
Gaisro priežastys gali būti įvairios: tiek elektros sujungimas, tiek palikta įjungta viryklė ar laidyklė, netvarkingi elektros prietaisai. Taigi reikia pasistengti užkirsti kelią nelaimei, ar bent iki minimumo sumažinti galimybę patirti didelių nuostolių.

Gaisro signalizacijos
Namuose kilus gaisrui svarbiausia – užfiksuoti patį faktą. Tam yra naudojamos efektyvios gaisro signalizacijos sistemos, kurios gali automatiškai nustatyti gaisro ar tiesiog dūmų židinį bei pranešti apie tai specialiosioms tarnyboms. Yra dviejų rūšių signalizacijos sistemos, iš kurių kiekvienas gali pasirinkti sau tinkamesnę. Individualiuose namuose, butuose dažniausiai naudojama konvencinė. Jai suveikus negalima nustatyti tikslios patalpos, kurioje yra gaisro židinys, nurodoma tik zona (patalpų grupė). Svarbiausias šios sistemos privalumas yra mažesnė kaina (kitaip nei adresinės gaisro signalizacijos sistemos). Pastaroji dažniausiai naudojama daugiaaukščiuose ar dideliuose įvairių įstaigų pastatuose, nes geba nurodyti tikslią patalpą, kurioje kilo gaisras. Gyvenamuosiuose namuose nenaudojamos ir automatinės gesinimo sistemos. Tam būna paruoštos kitos priemonės: gesintuvai ar smėlio dėžės.

Už kiek galima įsigyti?
Nustatyti kainą galima tik konkrečiai žinant, kokio dydžio yra jūsų būstas, kelintame aukšte gyvenate, kiek ir kokių jutiklių bus įrengta. Norint apytiksliai apskaičiuoti šios gaisro signalizacijos įrangos kainą savo namuose, reikia įvertinti tai, kad konvencinė kainuoja apie 2 000 Lt, o adresinė – apie 8 000 Lt, atsižvelgiant į aukščiau išvardintus kriterijus.

BŪKITE PASIRUOŠĘ SUTIKTI NELAUKTUS SVEČIUS NAMUOSE
Pasiklausius įvairių būsto saugumo mitų, vagystės atrodo visai nebaisios. Juk namuose yra piktas šuo, o ir kaimynai visada namuose (nesvarbu, kad jie nuolatos miega arba garsiai klausosi muzikos). Dar kažkas sakė, kad mūsų gyvenamasis rajonas – saugiausias mieste… Tad ko bijoti? Pamirškime visus šiuos nežinia kieno išgalvotus mitus. Ne viskas taip lengvai apsaugoma, kaip atrodo, ir ne visi banditai tokie buki, kaip rodoma televizijos laidose (reikėtų nepamiršti, kad jos ir skirtos prajuokinti žmones). Taigi pasirūpinkime namais, kad vagys turėtų kuo mažiau galimybių į juos patekti. Nes vagys, kaip ir tarakonai, ateina nelauktai ir netikėtai…

Mechaninės apsaugos sistemos – durys ir spynos
Durys ir spynos – tai dvi neatsiejamos apsaugos priemonės. Norint, kad jos „veiktų“ efektyviai (saugotų nuo įsilaužimų), reikia suderinti jų abiejų kokybę. Jei užraktas bus įrengtas duryse, kurios nėra apsaugotos, jis praras apsaugos funkciją. Tad norėdami tinkamai apsaugoti savo būstą, duris ir spyną turėtumėte rinktis kartu.
Geriausiai saugumą užtikrina šarvuotos durys, kurios be apsaugos nuo įsilaužimo funkcijos atlieka daugelį kitų (vandens pralaidumas, atsparumas vėjo apkrovai ir t. t.). Į duris patartina montuoti dvi skirtingų rakinimo sistemų spynas: pagrindinę cilindrinę su rankena ir papildomą spyna su seifiniu raktu (rakinasi trimis kryptimis). Tinka ir kitoks variantas: pagrindinė spyna lauko durims su seifiniu raktu ir rankena, o papildoma spyna – su cilindru. Bet kuriuo atveju bus užtikrintas didesnis būsto saugumas, nes vagims išlaužti dvi skirtingų tipų spynas reikės daugiau laiko. Taip pat dėdami duris pasirūpinkite, kad jos atsidarytų į išorę. Taip tik apsunkinsite vagišiams darbą.
Beje, nereikėtų bijoti, kad durys sugadins jūsų namų interjerą. Dabar šarvuotų durų asortimentas labai platus: galima pasirinkti įvairaus dizaino, pradedant nuo plačios spalvų paletės, baigiant įvairių stilių raižiniais. O ką daryti, jei vis tiek nerandate savo būstui tinkančių durų? Visada yra galimybė įsidėti antras, derančias prie interjero.

Už kiek galima įsigyti?
Šarvuotos durys su spyna vidutiniškai kainuoja 1 000–1 600 Lt (priklausomai nuo apdailos, sudėtingumo, spynų tipo ir jų kiekio: su viena paprasta spyna – pigesnės, su seifine – brangesnės). Durys su raštu taip pat brangesnės (1 800–2 200 Lt), nerūdijančio plieno durys kainuoja 2 000–2 600 Lt).
Turintieji finansines galimybes, gali rinktis duris ir už 3 000–5 000 Lt.

Langai
Langai taip pat gali padėti apsaugoti jūsų namus. Aišku, jei gyvenate daugiabučio namo šeštame aukšte, tai gal ir nėra labai aktualu, nes vagys dar neįsigudrino į namus laužtis atskrisdami lėktuvu. Tačiau jei jūs įsikūrę pirmajame aukšte arba individualiame name, langai yra viena parankiausių spragų įslinkti vagims.
Langų būna įvairių rūšių (plastikiniai, mediniai, aliumininiai), todėl svarbu pasirinkti tinkamiausius. Jie skiriasi ne tik savo kaina, bet ir ypatybėmis. Plastikiniai langai yra populiariausi ir pigiausi. Mediniai – brangesni, tačiau užtikrina būsto išskirtinumą, natūralią aplinką. Dengti aliuminiu yra brangiausi bei atspariausi išorės poveikiui, tačiau jie retai taikomi buityje – dažniausiai naudojami visuomeniniuose pastatuose. Be to, pirkdami langus, nepamirškite pasirūpinti ir specialiais apkaustais (vyriais, spynomis, rankenomis), kurie dar labiau sumažins įsilaužimo galimybę, bei įsidėti tokią stiklo plokštę, kuri būtų padengta specialia plėvele, apsaugančia nuo dūžių (aišku, stiklą po to teks keisti, tačiau bent jau išvengsite didesnių nuostolių).

Už kiek galima įsigyti?
Dažnai reklaminiuose lankstinukuose ar parduotuvėse kainos būna pateiktos neįskaičiuojant įvairių priemonių langams įtaisyti jūsų namuose bei paties darbo. Tad skaičiuodami savo santaupas, nepamirškite, kad išvardinti dalykai už dyka neduodami.
Skaičiuojant visas priemones ir mokestį už darbą, plastikiniai langai vidutiniškai kainuoja 700–1 300 Lt, priklausomai nuo jų dydžio (mažas langas, pavyzdžiui, virtuvės, kainuos apie 700–800 Lt, o langas su balkonu, pavyzdžiui, svetainės – apie 1 200–1 300 Lt).
Mediniai langai vidutiniškai kainuoja 1000–1 600 Lt (taip pat priklausomai nuo jų dydžio).
Vidutinė apkaustų kaina – 40–60 Lt.

Apsauginė signalizacija
Tai vienas patikimiausių būdų apsisaugoti nuo įsilaužėlių. Ši sistema užfiksuoja ne tik įsilaužimą pro duris, judesius, bet ir langų stiklo dūžius, priklausomai nuo to, kiek ir kokių jutiklių įsirengsite namuose. Ši sistema sujungiama su specialiųjų tarnybų stotimis, ir tik suveikus jūsų signalizacijai, jos atvyksta į įvykio vietą. Aišku, per šį trumpą laiką jau galite netekti kelių brangių daiktų, tačiau tai tikrai užkirs kelią vagišiams „darbuotis“ jūsų namuose kelias valandas.

Už kiek galima įsigyti?
Apsauginės signalizacijos kainą sunku pasakyti. Vienose firmose nereikia mokėti už pačią įrangą, o tik įjungimo ir apsaugos mokestį. Kitose kainuoja ir pati įranga. Ji gali svyruoti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių litų, priklausomai nuo objekto dydžio, stiklo dūžių jutiklių skaičiaus, linijos, jungiančios su apsaugos tarnybomis, tipo ir pan. Kaina gali pasakyti tik techniniai darbuotojai, apsilankę jūsų būste.
Mėnesinis mokestis apsaugos tarnybai vidutiniškai svyruoja nuo 30 iki 70 Lt.

NAMUOSE POTVYNIS!
Dažnai su šia problema susiduria senesnės statybos namų gyventojai, nes vamzdynų ir radiatorių konstrukcijos jau būna pasenusios ir nebeatlaiko spaudimo, tačiau potvynių pasitaiko ir naujuose namuose. Žinoma, jei apliejo jus, nieko negalite padaryti (na, nebent nubėgt pas kaimynus su kibirais ir puodais bei bandyti „valdyti“ situaciją). Bet ką daryti, jei nelaimė įvyko jūsų namuose, o tuo metu kaip tik plaukiojate Platelių ežere? Apie atsitikusią bėdą sužinosite tik tada, kai kaimynai iš apačios pamatys šlampančias lubas (ir tai tik tuo atveju, jei nebūsite pamiršę jiems palikti savo mobilaus telefono numerio). Savo namais galite pasirūpinti tik jūs pats, todėl jei jau laikas rimtai vandentiekių ir radiatorių „revoliucijai“ – nieko nelaukite! Kuo greičiau pasirūpinsite, tuo daugiau problemų išspręsite.

Radiatoriai
Jų yra įvairių rūšių, bet dažniausiai naudojami aliumininiai ir plieniniai. Senesniuose namuose neretai galima pamatyti ir špižinius, bet vis rečiau naudojami dėl savo pasenusios išvaizdos ar galimų gamyklinių brokų, nepaisant žemos jų kainos. Aliumininiai radiatoriai yra aukštos kokybės, gražaus dizaino, gerai padengti dažais, ilgaamžiai, tačiau brangūs. Be to, juos patartina dėti individualiuose namuose arba tuose daugiabučiuose, kuriuose yra įrengta atskira šildymo sistema, nes nesąžiningi vartotojai per juos gali pasijungti elektrą, o tai pagreitina radiatorių prakiurimą. Dažniausia gyventojai renkasi plieninius radiatorius, kurie yra populiarūs tiek dėl kainos, tiek dėl geros kokybės.

Už kiek galima įsigyti?
Plieniniai: kaina gali svyruoti nuo 85 Lt iki 1 500 Lt, tačiau vidutinė šių radiatorių kaina – apie 150–250 Lt (priklausomai nuo dydžio ir galingumo). Aliumininiai radiatoriai yra brangesni.

Vamzdynai
Radiatorių pakeisti yra lengviau, tačiau trūkus vamzdžiams, ypač jei jie vidiniai, gali tekti sugadinti gražų namų interjerą ir iškirsti ne viena skylę sienoje, norint išspręsti problemą. Todėl jų priežiūra yra ypač svarbi. Reikėtų nepagailėti pinigų ir išsikviesti santechniką profilaktiškai patikrinti vamzdyną. Dažniausiai buityje naudojami plieniniai, variniai ir plastikiniai vamzdžiai. Plieniniai vamzdžiai yra patys pigiausi, tačiau jie rūdija, sunku padaryti gražius prietaisų prijungimus, montavimas trunka ilgai ir reikalauja daug pastangų. Variniai vamzdžiai nerūdijantys, patogūs dirbti, bet gana brangūs. Plastikiniai vamzdžiai – tai bene geriausias pasirinkimas, nes jie nerūdija, yra lengvi, patogūs dirbti ir nebrangūs.

Už kiek galima įsigyti?
Vamzdžių kainos yra labai įvairios (priklausomai nuo jų skersmens, sienelių storio, ilgio, medžiagos), todėl tik susidūrus su tam tikra problema ir pasikonsultavus su specialistais galite nuspręsti, kokie ir už kokią kainą jums tinkamiausi.

Jei iš anksto nepasirūpinote radiatorių ir vamzdyno saugumu ir jie, deja, įtrūko, pirmiausia galite kreiptis į jūsų gyvenamojo rajono ūkį, kuriam priklauso kiekvienas iš namų. Jei ten pagalbos jums nesuteikė, kreipkitės į individualius santechnikus – taip bus pigiau (priklausomai nuo problemos sudėtingumo, kaina gali svyruoti nuo 30 Lt iki 60 Lt). Žinoma, jei norėsite pakeisti visą vamzdyną, gali tekti sumokėti ir ne vieną šimtą. Didesnės įmonės dažnai neapsiima taisyti mažų gedimų (ir dažniausiai jų kaina skaičiuojama nuo maždaug 100 Lt per valandą, neįskaitant sunaudotų medžiagų).

10 TRUMPŲ SAUGUMO PATARIMŲ
Net ir apsaugoję namus visomis įmanomomis priemonėmis – įstatę kokybiškas duris, spynas, langus, signalizaciją – nepamirškite, kad vagišiai yra ne iš kelmo spirti ir, jei reikėtų, pereitų net kiaurai sienas. Jų neišgąsdins virš durų pakabintas kibiras vandens, kurio turinys tik durims prasivėrus atsidurs ant jų. Tad reikėtų nepamiršti keleto protingų patarimų, kurie pravers ne tik ilgam išvykus atostogauti.
1) Nepalikite raktų „saugiose“ vietose: po laiptinėje augančia gėle ar durų kilimėliu. Jei žinote, kad tol, kol jūs mėgausitės atostogomis, kažkam reikės apsilankyti jūsų namuose (pavyzdžiui, palaistyti gėles ar pamaitinti augintinį), pasirūpinkite raktą tiesiogiai perduoti tam žmogui dar prieš išvykdami.
2) Jei gyvenate pirmajame ar antrajame aukšte, įstiklinkite balkoną ar įstatykite grotas.
3) Jei gyvenate daugiabutyje name, pasitarkite su kaimynais ir lauko duryse įsirenkite telefonines spynas.
4) Išvažiuodami nepalikite atvirų langų ar balkonų. Juk namus išvėdinti galėsite ir grįžę po atostogų. Geriau praverkite orlaidę.
5) Jei gyvenate privačiame name, apsodinkite jį mažais krūmeliais arba kitokiais želdynukais, kurie pasunkintų priėjimą prie langų. Vagims ne tik bus daug sunkiau prieiti pasidairyti, ką turite namuose, bet ir patekti vidun.
6) Sutemus nepamirškite užtraukti užuolaidų ar žaliuzių, kad nebūtų galimybės matyti, kas yra viduje.
7) Pasirūpinkite, kad pašto dėžutė niekada nebūtų pilna. Laiškų ir laikraščių krūvos joje tik sukels įtarimą, kad jūsų jau kurį laiką nėra namuose ir galbūt dar ilgai nebus.
8) Pasirūpinkite automatiniu namų apšvietimu. Tuomet vagims bus daug sunkiau slankioti aplink jūsų namus ar veržtis vidun nepastebėtiems.
9) Garsus šunelio lojimas sumažina įsilaužimo į namus galimybę ir gąsdina vagis, tačiau reikia nepamiršti, kad nenaudėliai gali sužeisti augintinį ir nieko netrukdomi „linksmintis“ jūsų namuose.
10) Išvykdami paprašykite, kad kaimynai prižiūrėtų jūsų namus. Tik nepamirškite, kad jie ne visada būna namie, o ir būdami ne visada stebi, kas dedasi aplinkui.

Tad jei pasirūpinsite savo namų apsauga iš anksto ir nelauksite, kol problemos „užpuls“, sutaupysite ne tik pinigų, bet ir apsaugosite nervus.

AUTORIUS: Rasa NAVIKAITĖ

Kiti temos straipsniai

Vagys per šventes

Kaip apsaugoti savo namus?

Protingi namai NIBE – daugiau nei 40 metų patirtis kuriant šilumos siurblių technologijas Infraraudonųjų spindulių šildymas Vandens filtrai Kalėdiniu laikotarpiu

Kompiuteriniai, telefoniniai tinklai

Kompiuteriniai, telefoniniai tinklai

Protingi namai NIBE – daugiau nei 40 metų patirtis kuriant šilumos siurblių technologijas Infraraudonųjų spindulių šildymas Vandens filtrai Naujai atidarytiems

Įeigos kontrolė

Įeigos kontrolė

Protingi namai NIBE – daugiau nei 40 metų patirtis kuriant šilumos siurblių technologijas Infraraudonųjų spindulių šildymas Vandens filtrai Praėjimo kontrolės

Apsaugos sistemos

Apsaugos sistemos

Protingi namai NIBE – daugiau nei 40 metų patirtis kuriant šilumos siurblių technologijas Infraraudonųjų spindulių šildymas Vandens filtrai Dažniausiai žmonės

Vaizdo kameros

Vaizdo kameros

Protingi namai NIBE – daugiau nei 40 metų patirtis kuriant šilumos siurblių technologijas Infraraudonųjų spindulių šildymas Vandens filtrai Nespalvotos vaizdo

Jung Lietuva
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu