Franke

Dienos šviesa patalpoje be langų

Dienos šviesa patalpoje be langų

Jei statotės namą ar renovuojate senąjį, o gal įsirengiate biurą ar visuomeninės paskirties patalpas, būtinai susidursite su apšvietimo problema. Ką pasirinkti – stoglangį, švieslangį, dirbtinį apšvietimą, o gal tiesiog projekte numatyti daugiau langų? Tačiau, sutikite, juk ne visuose kambariuose būna vienodai šviesu, net jei langų kiekis ir dydis – toks pat. Jei langai „žiūri“, pvz., į šiaurinę pusę, kambaryje vis tiek bus tamsiau. Tuomet teks galvoti apie papildomą apšvietimą.

O jeigu patalpoje išvis nėra langų, pvz., laiptinėje, sandėliuke ar rūsyje – ką daryti tokiu atveju? Bene optimaliausias sprendimas – įsirengti natūralios dienos šviesos apšvietimą, sumontavus vamzdinius šviesolaidžius, kuriuos beveik prieš dvidešimtmetį sukūrė Australijos įmonės „Solatube International Inc.“ specialistai. Apie ekonomiškus, ekologiškus bei modernius natūralios dienos šviesos įrenginius kalbamės su oficialios Solatube® atstovybės UAB „Vilniaus Ejotra“ direktorium Sauliumi Jankūnu.

Vamzdinį šviesolaidį sudaro keturios pagrindinės dalys: kupolas, kurio apatinė dalis surenka žemuosius saulės spindulius ir nukreipia juos į patalpą tiesiai per vamzdį, o viršutinė dalis slopina aukštuosius saulės spindulius (kai vidurdienį saulė būna pačiame zenite ir labai kaitina). Patekę į šviesolaidį (vamzdį), saulės spinduliai juda juo žemyn iki sklaidytuvo, kuris paskirsto šviesą po visą patalpą. Kupolo, montuojamo ant stogo, pagrindinė paskirtis – surinkti kuo daugiau saulės spindulių. Ypač tai aktualu debesuotą dieną. Tuomet apšvietimas kambaryje bus toks, lyg pro stoglangį ar langą sklistų natūrali, tačiau neįkyri, dienos šviesa, kuri itin komfortiška žmogui dirbti, skaityti ar tiesiog ilsėtis, užsiimti įprasta veikla.

Iš tiesų šviesa yra toks įprastas dalykas – kaip oras, – kad net nesusimąstome apie jos svarbą, neįsivaizduojame, kaip būtų, jeigu jos nebūtų. Lietuva patenka tarp vidutiniškai „šviesių“ šalių (1800 val. per metus). Tačiau sutikite, kad rudenį, žiemą ar ankstyvą pavasarį šviesos tikrai trūksta. Dėl to ir nuotaika subjūra, ir darbingumas sumažėja, neretai net užklumpa depresija, apatija. Galų gale, kai anksti temsta, ar dangus apniukęs, tiesiog nesinori nieko daryti, diena atrodo tokia trumpa…

Ir kaip gera pareiti į namus ar ryte atvažiuoti į biurą, o gal savaitgalį su visa šeima užsukti į prekybos centrą, kur įrengtas natūralios dienos šviesos apšvietimas. Atrodo tiesiog neįtikėtina, kad už lango siaučia pūga ar trankosi žaibai, ir dangus net juodas nuo lietaus debesų, nes patalpoje šviesu kaip giedrą vasaros dieną.

Dienos šviesa labai palanki sveikatai, puikiai veikia nuotaiką, darbingumą, rodos, net energijos daugiau, įkvėpimas aplanko, smagiau gyventi…

Svarbiausia, kad įsirengti dienos šviesos apšvietimą namuose, biure ar visuomeninės paskirties patalpose yra labai paprasta. Tam nereikia daryti remonto, perplanuoti patalpų, griauti sienų (kaip, pvz., statant langus) ir pan. Nusprendus sumontuoti vamzdinį šviesolaidį, jums bus parengtas individualus projektas, pagal kurį taps aišku, kaip išlankstyti, kur nuvesti vamzdį, kad jis netrukdytų, negadintų bendro vaizdo, taip pat bus matyti, kiek ir kokių šviesos sklaidytuvų reikia, kur juos montuoti (pvz., virš valgomojo stalo, virš darbastalio virtuvėje ar svetainės zonoje ir pan.).

Dienos šviesa apšviesti tikslinga nebūtinai visą pastatą. Galima šį apšvietimą naudoti tik ten, kur neįmanoma sumontuoti langų, pvz., vonios kambaryje, WC patalpoje, rūsyje, sandėliuke, laiptinėje ir kt. Nebereikės deginti elektros, sukti galvos dėl apšvietimo – namuose, biure ar kt. bus jauku ir giedra.

Jung

Kiti temos straipsniai

Jung
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu