Anza

Kapitalinės sienos galo pradžia – popieriuje

Kapitalinės sienos griovimas

Pastaruoju metu mus užgriuvo jūsų klausimai apie kapitalinių sienų griovimui reikalingus leidimus. Nejuokais susirūpinome – arba kilo sienų griovimo banga, arba iki šiol mūsų daugiabučių laikančiosios sienos griuvo šeimininkui panorėjus „lydekai paliepus”… Ką gi – stabdome pastarąją iniciatyvą – prieš griaudami turite gauti leidimą!

Rizika

Griaunant laikančiąją sieną be leidimo, didžiausias pavojus yra ne gauti baudą, o tiesiog sugriauti namą. „Paprastai žmonės nežiūri ir jiems neįdomu, kokios jų sumanymo pasekmės – griauna sienas, kaip jie nori, ir nesupranta, kad jei tą patį padarys ir kaimynas virš jo, tai galbūt greitai visi kartu gyvens viename bute, o jei ir apačioje bus atliktas toks pats „remontas”, tai visos trys šeimos „laimingai” gyvens viename bute – griuvėsiuose”, – iš patirties kylančiomis mintimis dalijasi Kaune įsikūrusios statybos bendrovės darbuotojas, panoręs likti nežinomu. Pašnekovas samprotauja, kad žmonės nesikreipia leidimų į institucijas, jog nenori laukti, tingi ar nežino, kur eiti, ar, kad išvis reikia „kažkokių leidimų”, nėra suinteresuoti turėti „papildomų išlaidų”. Tiesą sakant, laikančiųjų sienų griovimui leidimai kartais ir neišduodami – tai priklauso nuo namo būklės, kitų kriterijų. Apskritai, specialistai pataria: jei galima apsieiti be sienų griovimo – negriaukite. Juk ir „paprastų” sienų griovimas sumažina viršutinių (lubų) konstrukcijų stabilumą ir patvarumą. Statant bei projektuojant butus ar namus, kiekviena siena laiko vieną ar kitą namo konstrukciją, tik vienos mažiau, kitos daugiau. Todėl bet kokios sienos panaikinimas sumažiną bendrą būsto stiprumą bei patvarumą.

Jei reikia, tai reikia…

Vis dėlto, jei būtinybė išversti sieną, iškirsti nišą ar įgyvendinti kitokią erdvių transformavimo idėją sienų sąskaita tiesiog „prispyrė”, darykite tai legaliai – nesugriausite savo ir bendraturčių turto, negausite baudos ir gyvensite ramiai.
Ką vertėtų žinoti šeimininkams, norintiems kibti į sienų „niokojimo” darbus?

1.Visų pirma reikia išsiaiškinti, kokia siena pastojo jums kelią, – paprasta ar kapitalinė (laikančioji). Pastarosios laiko visą statinio konstrukciją, kad ant galvų neužkristų kaimynai ar ant saviškių nenusileistume patys.
Išsiaiškinti, kur yra kokia siena, nėra sunku – paprastai standartinio, senesnio buto laikančiosios sienos būna storesnės, jose įrengtos visos (ar beveik visos) buto rozetės. Kur yra kokia siena labai aiškiai matyti buto plane, kurį gauna kiekvienas žmogus, nusipirkęs butą. Tokius pačius dokumentus gauna ir individualaus namo savininkas. Kapitalinės sienos būsto plane yra pažymėtos storesnėmis linijomis. Na, o jei ir šitaip nepavyksta išsiaiškinti, kur kokia siena, tuomet reikėtų kreiptis į savo savivaldybę, miesto ūkio departamento architektūros ir statybos skyrių (kai kuriose savivaldybėse skyriaus pavadinimas gali skambėti kiek kitaip, pvz.: „statybos ir urbanistikos”, „architektūros ir urbanistikos” ir pan.). Kiekvienas miestas ar miestelis yra suskirstomas ir priskiriamas konkrečiam savivaldybės architektui. Šis specialistas suteiks reikalingą konsultaciją ir pasakys, kur kokia siena ir ką su ja galima daryti.

2.Jei nusprendėte ką nors keisti savo „paprastoje”, „nieko svarbaus” nelaikančioje sienoje, galite daryti tai drąsiai. Paprastai plonajai sienai griauti, išpjauti skyles ar kitaip ją „taisyti” nereikia jokių leidimų, jokių dokumentų (išskyrus atvejį, kai butas ar namas yra labai senas, istorinis pastatas – tuomet reikia kreiptis į savivaldybės architektą). Gyvenant bute, vertėtų pasidomėti, nuo kelintos valandos miesto savivaldybė yra paskelbusi „ramybės” valandas, kuomet negalėsite tęsti savo triukšmingų darbų (pvz., Vilniuje ir Kaune viešosios rimties laikas yra 18–6 val.).

3.Jei gražesnių namų idėja kertasi su kapitaline siena, teks truputėlį pasportuoti varstant savivaldybės duris ir tvarkant dokumentus. Pirmasis „privalu turėti” sąraše – statybos (griovimo) leidimas. Norint jį gauti, teks apsilankyti savivaldybės anksčiau minėtame statybos ir architektūros skyriuje. Su savimi turėkite šiuos dokumentus:
# Prašymą (jį galima gauti bei užpildyti vietoje).
# Asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
# Statinio bendraturčių sutikimą (kai statinys rekonstruojamas ar kapitališkai remontuojamas, reikia 50 proc. namo gyventojų parašų, o kai kuriose savivaldybėse ir daugiau).
# Statinio projektą (buto ar namo planą).
Vizitas pas šiuos architektus atsieis apie 50–75Lt. Architektas išnagrinės buto ar namo planą, pasitars su savininku, kaip ir ką šis nori griauti, ir išduos leidimą. Atrodytų, paprastutė procedūra užtruks apie 1–1,5 mėn.

4.Gavus leidimą, privalu pakeisti paties buto planą, tad teks samdyti architektą-projektuotoją. Šį žmogų gali rekomenduoti ir savivaldybės architektas, tačiau bet kokiu atveju architekto-projektuotojo paslaugos kainuos daug daugiau. Priklausomai nuo sumanymo sudėtingumo lygio, norimos griauti sienos techninių duomenų, to, kelintame aukšte vyksta veiksmas, ir t. t., vyraujančiomis rinkos kainomis gali tekti „pakloti” nuo 400 iki kelių tūkstančių litų. Su šiuo architektu derinamos visos sąlygos, prireikus jis ateina į namus, atlieka matavimus ir vėliau perbraižo, pakeičia detalųjį planą – sukuria naują projektą. Pagal šį projektą jau galima ramiai ir saugiai atlikti griovimo bei statybos darbus, savo idėją paversti realybe.

5.Pagaliau griauname? Įveikus biurokratines kliūtis, galima imtis kūjo ir griauti sienas… Tačiau dirbant šiuo būdu bus tik daugiau triukšmo bei dulkių nei naudos. Tinkamai nugriauti kapitalinę sieną ar iškirsti joje skylę pagal projektą, arba kad ir nugriauti paprastą sieną nėra taip paprasta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Paprastai namo sienose būna nemažai armatūrų, įvairių kitų metalinių dalių, užtikrinančių sienos tvirtumą, stabilumą. Todėl reikėtų ir pneumatinio kūjo metalui pjaustyti, elektrinio pjoviklio (geriau žinomas „bulgarkės” vardu) bei kt. brangių įrankių. Šį darbą kokybiškai bei profesionaliai galėtų atlikti gyva galybė statybinių įmonių, tačiau tai kainuoja itin brangiai. Galima samdyti ir individualiai dirbančius meistrus, turinčius visą reikalingą techniką, tačiau jie retai kada nori ir gali suteikti savo darbams garantiją. Todėl samdant pigiau dirbančius „auksarankius”, ypač griaunant kapitalines sienas, reikėtų kvalifikuoto specialisto, geriausia – to paties projektuotojo priežiūros. Jis galės prižiūrėti ir tikrinti, ar darbai atliekami tinkamai, t. y., ar sutvirtinimo, įvairios metalinės sijos apskritai dedamos ir ar dedamos ten, kur reikia, ar laikomasi naujo buto ar namo plano. Antraip reikia nepamiršti, kad ir gavus savivaldybės architektų leidimą (jie išduoda leidimą, tačiau leidimas neatleidžia nuo tinkamo darbų atlikimo deramai sutvirtinant sienas), įvykus nelaimei, įgriuvus sienai ar pan., už viską atsako būsto savininkas.

Paskaičiuokime…

Didmiestyje, standartinio mūrinio daugiaaukščio poros kambarių bute, iš virtuvės norime prasibrauti į svetainę nevarstydami durų. Mums reikia išgriauti kapitalinę sieną, kurios ilgis – apie 4 m, o aukštis – maždaug 2,40 m, tad idėjos įgyvendinimas apytiksliai atsieis:
dokumentų sutvarkymas ir prašymo pateikimas savivaldybėje – apie 70 Lt;
kadangi mūsų noras labai paprastas, tad ir pokalbis su architektu bei jo sukurtas projektas tilptų į 600 Lt sumos rėmus;
visus darbus atliktų profesionali statybos įmonė, ji prisiims atsakomybę, jei siena pradės griūti dėl statybos darbų broko; turi visus reikiamus įrankius bei išsiveža statybines atliekas, taigi kaina būtų apie 3 000 Lt.
Begalės dulkių, triukšmas ir siaubinga netvarka namuose yra neįkainojama, tad į sąmatą neįtrauksime – juk ir be šio „gėrio” vienos sienos biudžetas – 3 670 litų. Ir tai, jei norai paprasti, o kelyje nepasitaikė specialistai „brangininkai”.

Kiti temos straipsniai

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu