Franke

Geras paviršių paruošimas – kokybiško remonto garantija

Geras paviršių paruošimas – kokybiško remonto garantija

Pirmieji žingsniai nuosavame būste – tai planavimas to, kaip atrodys jūsų namai. Tik įžengus pro duris, galvoje kyla šimtai idėjų: kokiomis spalvomis ir raštais pasipuoš sienos, kokias grindis mindžiosite kiekvieną rytą atsikėlę iš lovos, kokį apšvietimą pasirinksite virtuvėje. Savi namai pradedami kurti nuo aiškios vizijos. Kai vizija pradeda tapti realybe, svarbiausias jos įgyvendinimo pagrindas – paviršius. Ir nesvarbu, kalbame apie grindis, sienas ar lubas.

Drobė dailininkui

Paviršiaus paruošimas – pirmasis visų apdailos darbų žingsnis. Būtent nuo to priklauso ne tik galutinė paviršiaus (pvz., sienos ) išvaizda, bet ir darbų kokybė, apdailos ilgaamžiškumas. Apie paviršių galime galvoti kaip apie drobę dailininkui – ant nelygios, suplyšusios, murzinos drobės net puikiausias dailininkas geriausiais dažais nenupieš nieko gero.

Trys reikalavimai

Pagrindinė visiems paviršiams taikoma taisyklė – jis turi būti švarus, lygus ir gerai nugruntuotas. Trys paprasti reikalavimai, kurie kartais gali sukelti gana didelius galvos skausmus… Koks paviršius laikomas „lygiu”? Gyvenimiška patirtis rodo, kad idealiai lygių paviršių nėra, nebuvo ir nebus, taigi čia mūsų klausimas virsta į – „kokie trūkumai yra pateisinami”?

Paviršiaus paklaida

Paviršiaus paklaida yra techniškai leidžiamas ir pripažįstamas nelygumas, kuris nekenkia vėlesnių apdailos darbų kokybei. Leistina paklaida priklauso nuo to, kokia danga vėliau bus dengiamas paviršius, bei nuo to, koks tai paviršius – sienos, lubos ar grindys. Trūkumai nustatomi paprasčiausiu gulsčiuku, matuojant ne trumpesne, kaip du metrai, liniuote, o bendrai visiems paviršiams leidžiama paklaida yra 2 mm/2 m.

Grindų paruošimas

Jei ketinate kloti kilimine danga ar linoleumu grindis, „bangavimas” iki 3 mm/2 m tikrai nesijaus, taigi grindis tiesiog paruoškite dangos klijavimui: kruopščiai pašalinkite seną dangą, išvalykite visas dėmes (pvz., riebalines, dažų, klijų ), švariai nuvalykite visą pagrindą ir nugruntuokite jį specialiu gruntu, kad pagerintumėte dangos – klijų – grindų sukibimą. Jei grindyse yra pavieniai didesni įdubimai ar įtrūkimai, paprasčiausia ir pigiausia juos užtaisyti plytelių klijais (šia gudrybe galite pasinaudoti visais atvejais, nepriklausomai nuo to, kokią dangą naudosite, išskyrus tada, kai ketinate įsirengti grindinį šildymą ). Jiems išdžiūvus, sulyginkite pataisytas vietas patrynę stambiu švitriniu popieriumi. Jei grindų nelygumai didesni nei 3 mm, rekomenduojama naudoti specialų grindų išlyginamąjį mišinį.
Jei rinksitės dabar itin populiarių laminatą ar panašią dangą, klojamą „plaukiojančių” grindų principu, atminkite, kad nepatartina viršyti 2 mm/2 m paklaidos. Didesni trūkumai gal ir nematomi plika akimi, tačiau jie pagreitina dangos susidėvėjimą, sumažina gamintojo teikiamas garantijas. Nelygumus iki 3 mm galite kompensuoti specialiu poroloniniu paklotu (min. 3–4 mm storio).
Nusprendę grindis iškloti parketu ar natūralaus medžio masyvu, turėkite galvoje tai, kad kuo ilgesnė ir storesnė grindlentė, tuo didesnę paviršiaus paklaidą ji gali „paslėpti” (iki 3 mm/2 m). Vėlgi, jei nelygumas didesnis, rinkitės arba grindų išlyginamąjį mišinį, arba specialią OSB plokštę, kuri klijuojasi ant betono paviršiaus, o ant jos tvirtinasi jūsų pasirinkta grindų danga ( nesvarbu, ar ją klijuosite, ar tvirtinsite medvaržčiais, ar paprasčiausiai prikalsite). OSB plokštė turi dar vieną pliusą – ji yra atspari drėgmei.
Galima sakyti, jog plytelės paviršiaus lygumui yra pačios nereikliausios. Iki 3–4 mm/2 m paklaida natūraliai išlyginama plytelių klijais, klojant plyteles. Esant didesniems nelygumams, naudokitės ankščiau minėtais patarimais.

Primename, kad labai svarbu pasirinkti kokybiškas ir patalpos numatomo panaudojimo ypatybes atitinkančias grindų paruošimo medžiagas bei gruntą. Gruntuoti patartina prieš naudojant grindų išlyginamąjį mišinį bei prieš klijuojant grindų dangą.

Sienų paruošimas

Sienų trūkumai visada yra labiausiai į akis krintantis dalykas. Taigi, kad nepasitvirtintų taisyklė „šykštus moka du kartus”, negailėkite investuodami į kokybiškas medžiagas ir darbą. Dažniausiai pasitaikančios problemos – sienų įskilimai, paviršiaus nelygumas, sujungimai.
Su nedideliais įskilimais nesunku susitvarkyti ir savomis jėgomis : jei reikia, plyšį šiek tiek paplatinkite (glaistymo mentele, atsuktuvu ar pan.), tada gruntuokite ir užpildykite jį gipsiniu tinku, kartu į tinką įterpdami armavimo audinį (tinklelį). Jei rūpesčių kelia nuo vinių likusios skylės, jas tiesiog užpildykite tinku. Prieš imdamiesi kitų apdailos darbų, leiskite gerai išdžiūti. Siūles palyginkite stambiu švitriniu popieriumi.
Jei namuose ketinate įsirengti gipso kartono pertvaras ar panaudoti jas kaip apdailos pagrindą, turėkite omenyje, kad šių plokščių sujungimai užtaisomi panašiai kaip ir sienų įtrūkimai, tik vietoj tinklelio naudojama speciali armavimo juosta (siūlėms sutvirtinti naudojama popierinė ) ir mišinys siūlėms glaistyti.
Sienos nelygumai – pagrindinis iššūkis ruošiant paviršius. Juos galime demaskuoti jau ankščiau minėtu gulsčiuku arba apšvietus stipria halogenine lempa – tada itin aiškiai matomi visi sienos trūkumai. Sienų paruošimas susideda iš kelių pagrindinių žingsnių:
1. Paviršiaus  paruošimas.  Pašalinkite  seną  dangą, dažų, klijų  likučius,  dėmes  ir nugruntuokite visą paviršių. Šiame žingsnyje rekomenduojamas giluminis gruntas. Virtuvės ir vonios kambariuose naudokite gruntą, turintį hidroizoliacinių savybių
2. Defektų, nelygumų ištaisymas. Tam naudojamas gipso pagrindo tinkas. Kuo didesni trukumai, tuo storesnio sluoksnio reikės. Viskam leiskite gerai išdžiūti
3. Tepamas storasluoksnis stambiagrūdis glaistas
4. Paviršius dengiamas paprastu smulkiagrūdžiu glaistu (pvz., lateksiniu, polimeriniu ir t. t.)
5. Paskutinis glaistymas – glaistas su marmuro užpildu. Tai specialus glaistas, skirtas preciziškam paviršiaus lygumui ir kokybei gauti
6. Paviršius nušlifuojamas ir nugruntuojamas (rekomenduojamas paprastas, geriausia bespalvis ar bent jau baltas, gruntas).
Taip paruoštą sieną galima dažyti. Jei sienos lygumas neviršija leistinos paklaidos, t. y. 2 mm/2 m, gipsinio tinko galite ir nenaudoti. Jei sienas klijuosite tapetais ar kamštine danga, penktą ir šeštą žingsnius galite praleisti. Klijuojant plyteles, kaip ir grindų dengimo atveju, klijai gali kompensuoti iki 4 mm/2 m nelygumus. Jei problemos rimtesnės –pirmas ir antras žingsnis, tada sukibimui pagerinti visą paviršių nugruntuokite ir galite drąsiai pradėti kloti plyteles.

Lubos

Lubų paruošimas – panašus į sienų. Betono pagrindo lubų trūkumus pašalinkite naudodami gipso pagrindo tinką, vėliau būna du glaistymai – storasluoksniu ir paprastu glaistu. Lubų dengti glaistu su marmuriniu užpildu nereikia. Jei pasirinkote namuose įsirengti vadinamąsias „pakabinamas” lubas, įrengiamas gipso kartono plokščių pagrindu, sujungimus užtaisykite skiltyje „Sienos” paminėtu būdu, o toliau – ta pati tvarka, kaip ir betono pagrindo luboms.

Svarbiausi aspektai:

  • Kad ir kokį paviršių ruoštumėte dangos paklojimui, dažymui ar pan., kruopščiai pašalinkite seną dangą ir dėmes.
  • Gruntavimas yra svarbus žingsnis, siekiant apdailos darbų kokybės.
  • Paviršiaus nelygumai yra pagrindinis dalykas, trumpinantis bet kokios dangos gyvavimo ir naudojimo laiką.Firmų, gaminančių tos pačios paskirties mišinius, yra labai daug, todėl atidžiai rinkitės gamintoją ir prekę. Klauskite konsultanto, apdailos specialisto, galų gale buto remontą „išgyvenusių” draugų ir pažįstamų, atsižvelkite į būsimas patalpos funkcijas.
  • Atlikdami bet kokius darbus, stenkitės, kad patalpoje būtų pastovi teigiama temperatūra ir oro drėgnumas (kokia temperatūra reikalinga, rasite medžiagos aprašyme).

AUTORIUS: Ieva Dapkūnaitė

Kiti temos straipsniai

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu