Vienas seniausių Lietuvos miestelių – Žagarė – netrukus turės centralizuotą vandentiekį. Iki šiol daugiau kaip 2 tūkst. gyventojų naudodavosi šuliniais.
Tačiau jų vanduo buvo užterštas nitratais, o sausringomis vasaromis ir visai išsekdavo, praneša LTV naujienų laida „Šiandien”.
Žagarėje prie centrinės vandentiekio sistemos dabar prisijungę vos 6 proc. gyventojų. Likusieji naudojasi šachtiniais šuliniais, kurie miestelyje – aukso vertės.
Anot vietinių, nuolat jaučiamas vandens stygius – vieni šuliniai sausringomis vasaromis išsenka, kitų vanduo – netinkamas.
” Vanduo labai kalkėtas, jame labai daug nitratų, tad vandentiekis yra labai laukiamas ir reikalingas. Nes šuliniai praktiškai tinkami tik laistymui, skalbimui, o maistui vandenį perkam”, – sakė Žagarėje gyvenantis Egidijus Ramutis.
Pirmieji grioviai įšalusioje žemėje pradėti rausti prieš porą savaičių. Dviejų metrų gylyje ruošiamasi pakloti apie 30 kilometrų vandentiekio ir nuotekų vamzdynų.
Bus restauruota sena ir pastatytos 7 naujos siurblinės, įrengti nuotekų valymo įrenginiai, nors, anot rangovo, lengva nebus, nes Žagarė stovi ant uolos, pro kurią reikės prasibrauti.
„Bus problemų, bet tikimės jas išspręsti, technikos turim. Kur bus galima, tiesim atviru būdu, o kur ne, bus požeminės trasos tiesiamos gręžimo būdu, be tranšėjinių, liaudiškai sakant”, – aiškino įmonės „Pireka” statybos darbų vadovas Tomas Jankauskas.
Skaičiuojama, kad prie centrinės vandentiekio sistemos prisijungs daugiau kaip 90 proc. Žagarės gyventojų.
Projekto vertė – beveik 15 mln. litų. Dalis lėšų – iš Europos Sąjungos fondų, dalį skyrė Joniškio savivaldybė. Tačiau ir gyventojams teks paploninti pinigines, nes vamzdynai bus pakloti tik iki žmonių sklypų.
„Kainuos metras kažkur apie 100 litų, o tai daug. Jeigu žmonės patys darbus atliks, gal dar pigiau kainuos, o jei samdys rangovą, tai kaina sutartinė. Ji gali siekti iki kelių tūkstančių”, – sakė įmonės „Joniškio vandenys” direktorius Mečys Grunskis.
Švarus vanduo žagariečių namus turėtų pasiekti jau šių metų pabaigoje.