Tikkuurila

Vyriausybė pritarė dalies dujų ir elektros kainos gyventojams kompensavimui ir nesiūlo atidėti elektros rinkos liberalizavimo

Elektros rinkos liberalizavimas

2022 m. balandžio 27 d. Vyriausybė pritarė Energetikos ministerijos pasiūlymams  dėl Energetikos įstatymo ir lydinčiųjų įstatymų pakeitimų,  kuriais būtų įgyvendinamas Vyriausybės siūlymas valstybės biudžeto lėšomis iš dalies kompensuoti elektros energijos ir gamtinių dujų kainų augimą buitiniams ir nebuitiniams vartotojams. Vyriausybė suplanavo skirti per dujų ir elektros kainos dalies žmonėms kompensavimą 570 mln. eurų.  

Minėtos priemonės iš dalies kompensuos elektros tiekimo brangimą visiems elektros energijos buitiniams vartotojams – ir tiems, kurie gauna visuomeninio tiekimo paslaugą, ir tiems, kurie yra pasirinkę nepriklausomą elektros tiekėją. Atkreiptinas dėmesys, kad siūlomi pakeitimai leis toliau sklandžiai tęsti pradėtą elektros rinkos liberalizavimo procesą, jo nestabdant ir neatidedant.  Šiuo metu vyksta  II-asis nepriklausomų elektros energijos tiekėjų pasirinkimo etapas – gyventojai, kurie elektros energijos suvartoja tarp 1000–5000 kWh per metus (arba maždaug 83–416 kWh per mėnesį), turi pasirinkti nepriklausomą tiekėją iki 2022 m. birželio  18 dienos. Mažiau elektros suvartojantys vartotojai nepriklausomą tiekėją turės pasirinkti iki 2022 metų gruodžio 18 dienos. 

Siūloma nustatyti, kad kompensacijos mechanizmas gyventojams įsijungs, jei elektros energijos ir (ar) gamtinių dujų kainos didėja daugiau kaip 40 procentų ir tokiam kompensavimui yra numatytos lėšos atitinkamų metų valstybės biudžete. Taip pat numatoma, kad kompensacija negalės būti didesnė kaip 60 procentų galutinės elektros energijos kainos ir (ar) 80 procentų galutinės gamtinių dujų kainos, taikomos elektros energijos ir (ar) gamtinių dujų buitiniams vartotojams. 

Siūloma, kad Vyriausybė turės nustatyti minimalią 1 kWh elektros energijos kainą, žemiau kurios kompensacija nebus taikoma, konkrečius kompensacijos dydžius už 1 kWh elektros energijos ir (ar) 1 m3 gamtinių dujų buitiniams vartotojams, kompensacijos mokėjimo laikotarpį, kuris negalės būti ilgesnis kaip 6 mėnesiai. Planuojama, kad kompensacijos bus taikomos nuo 2022 m. liepos 1 d. ir bus nustatomos ne ilgiau kaip pusmečiui.  

Taip pat siūloma nustatyti, kad Vyriausybė tvirtins kompensacijos taikymo ir administravimo tvarkos aprašą, kuriame būtų nustatyta kompensacijos elektros energijos ir (ar) gamtinių dujų buitiniams vartotojams taikymo, administravimo tvarka ir sąlygos, nepagrįstai gautos ar išmokėtos kompensacijos ar jos dalies išskaičiavimo (sugrąžinimo) tvarka. 

Konkretūs kompensacijų dydžiai – elektros kainoje ct/kWh, gamtinių dujų kainoje – ct/m3 – priklausys nuo to, kokią sumą kompensacijoms Seimas numatys valstybės biudžeto asignavimams 2022 metams. 

TAIP PAT SKAITYKITE

Jung Lietuva
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu