Vilniaus savivaldybė paskelbė idėją renovuojamus daugiabučius skirtinguose gyvenamuosiuose rajonuose dažyti skirtingai.
Savivaldybės atstovai teigia, kad taip būtų kuriamas „harmoningas” miesto vaizdas, o rajonai nebebūtų tokie niūrūs. Urbanistikos specialistas Augis Gučas dar nesiryžta prognozuoti, ar sumanymas pasiteisintų.
Pasak savivaldybės įmonės „Vilniaus planas” vyriausiojo architekto Mindaugo Pakalnio, šiuo metu atnaujinant pavienius namus ne visuomet atsižvelgiama į jų aplinką. Skirtingai dažant ne atskirus pastatus, o jų grupes, esą būtų kuriamas harmoningesnis miesto vaizdas. Spalvos išryškintų kiekvieno mikrorajono charakterį, o atskiroms pastatų grupelėms išskirtinumo teikti galėtų detalės – balkonų, langų, laiptinių apdaila.
Anot M. Pakalnio, pastatus tikslinga būtų atnaujinti ne pavieniui skirtingose miestų vietose, kaip yra daroma šiuo metu, o rajonas po rajono, pradedant nuo seniausiųjų.
Kaip sėkmingą renovacijos pavyzdį architektas siūlo Vokietijos miestus, kur šį procesą koordinavo savivaldybės.
Anot Vilniaus mero patarėjo Audriaus Gelžinio, įgyvendinti idėją padėtų Lietuvos dailės akademijos studentai ir dėstytojai, kurie parinktų namams labiausiai tinkančias spalvas. Vėliau savo nuomonę galėtų pareikšti ir gyventojai, seniūnijos.
Svarbiausia – galutinis sprendimas
Architekto urbanisto Augio Gučo teigimu, dar anksti pasakyti, ar savivaldybės ir miesto planuotojų sumanymas nuspalvinti sostinės rajonus pasiteisins.
„Susikurti bendrą koncepciją yra gerai, juolab kad pilki bei pavieniai renovuoti daugiabučiai atrodo prastai. Tačiau svarbiausia – galutinis sprendimas, kaip pavyks sumanymą realizuoti. Dabar dar tik pradedama kažką daryti, tad prognozuoti rezultatus sunku”, – lrt.lt sakė urbanistas.
Dažytų ne visus
Mero patarėjas A. Gelžinis pabrėžia, kad dažomi bus ne visi, o tik renovuojami namai, tad vienodomis spalvomis visų namų nudažyti nepavyks. Perdažomi nebus ir jau anksčiau atnaujinti daugiabučiai. Tačiau savivaldybės atstovas tikisi, kad visi namai gražiai tarpusavyje derės.
„Visų 100 proc. namų vienodai nudažyti negalėsime, nes ne visi namai bus renovuojami. Be to, rajonuose yra ir individualių namų”, – lrt.lt sakė jis ir pridūrė, kad šio sumanymo įgyvendinimui papildomų lėšų skirti nereikės.
A. Gelžinis taip pat pastebėjo, kad Vyriausybei nusprendus sumažinti daugiabučių renovavimui skirtas lėšas, ši idėja gali likti ir neįgyvendinta.
„Jei savivaldybė skirs numatytas lėšas, darbai prasidės. Tačiau tikroji situacija paaiškės tik patvirtinus kitų metų biudžetą”, – sakė jis.
Vilniuje gyvenamųjų namų renovacija vykdoma pagal 2004-aisiais patvirtintą programą „Atnaujinkime būstą – atnaujinkime miestą”.
Kreipėsi 100 bendrijų
Viliaus miesto savivaldybė, apmokanti iki 15 proc. investicijų projekte numatytų atnaujinimo darbų vertės, šiais metais tam skyrė 3,18 mln. litų, dar 657 tūkst. litų numatyta aplinkos tvarkymui.
Valstybė, numačiusi teikti iki 50 proc. paramą energiją taupančioms priemonėms įdiegti, o mažas pajamas gaunančioms šeimoms kompensuoti iki 100 proc. išlaidų, pernai daugiabučių namų modernizavimo programai skyrė 52,5 mln. litų, tačiau lėšų poreikis šiuo metu parengtiems investicijų projektams – apie 150 mln. litų.
Dėl finansinės paramos būstų modernizavimui iki šiol yra kreipęsi daugiau nei 100 daugiabučių namų savininkų bendrijų.