Vilniaus mokyklų renovavimo konkursuose ūkio ministro motinos bendrovė buvo tarp autsaiderių, tačiau sugebėjo gauti milijoninius užsakymus. Kaip? Kainas sumažino kaip tik tiek, kiek reikėjo.
Vis daugiau sutapimų
Karoliniškių gimnazijos ir „Ąžuolyno” mokyklos renovavimo konkursus vykdžiusi sostinės savivaldybė dienraščiui pateikė oficialią informaciją apie šių konkursų eigą. Skaičiai rodo, kad Dainiaus Kreivio motinos Florentinos Kreivienės valdoma bendrovė „Specializuota komplektavimo valdyba” (SKV) su partneriais konkursus laimėjo kone per stebuklą.
Savivaldybės pateiktais duomenimis, po to, kai visoms konkursuose dalyvavusioms įmonėms pateikus pirminius pasiūlymus buvo atplėšti konkursiniai vokai, SKV su partneriais toli gražu nebuvo tarp lyderių, pasiūliusių mažiausias mokyklų renovavimo kainas.
Pirminiai pasiūlymai abiejų mokyklų renovavimo konkursuose buvo pateikti 2010 m. balandžio 13 d. „Ąžuolyno” mokyklos renovavimo konkurse po to, kai buvo atplėšti vokai, pirmavo bendrovė „Eikos statyba”, kuri pasiūlė darbus atlikti už 3 658 970 litų. Kiti konkurso dalyviai nuo „Eikos statybos” pasiūlymo atsiliko šešiaženklėmis sumomis. SKV su partnerėmis – bendrovėmis „Dalsta” ir „Bikusta” – atplėšus vokus buvo priešpaskutinėje vietoje su beveik 4,06 mln. litų kaina. Tačiau galiausiai būtent šios įmonės laimėjo konkursą.
Labai panašiai vyko ir Karoliniškių gimnazijos renovavimo konkursas. Ten atplėšus vokus pirmavo bendrovė „Veikmės statyba”, kuri pasiūlė 2 953 130 litų kainą. Kiti konkurso dalyviai siūlė atlikti darbus daug brangiau. SKV su partnerėmis nuo tuomečio konkurso lyderio atsiliko daugiau nei 446 tūkst. litų. Kai buvo atplėšti vokai, ministro motinos bendrovė su partneriais siūlė mokyklą renovuoti už beveik 3,4 mln. litų ir tarp septynių konkurso dalyvių buvo tik penktoje vietoje. Bet galiausiai konkursą laimėjo.
Abiejų konkursų laimėtojus nulėmė vienas veiksnys – galutinė kaina.
Negaila ir pusės milijono
Sostinės savivaldybė dienraštį informavo, kad atplėšus vokus, kaip numato viešųjų pirkimų procedūros, vyko derybos su konkursų dalyviais. Abiem atvejais geriausius derybinius sugebėjimus pademonstravo SKV ir jos partnerės.
Beveik visos konkursinės kainos po derybų sumažėjo. Tačiau SKV, „Dalsta” ir „Bikusta” konkurentus tiesiog nušlavė.
„Ąžuolyno” mokyklos konkurse pirmavusi „Eikos statyba” savo kainą po derybų sumažino tik maždaug 2 tūkst. litų, iki 3,657 mln. litų. Antroje vietoje buvusi bendrovė „Kupolas” su partnere „Skirnuva” iš konkurso pašalinta ir derybose nedalyvavo.
O SKV, „Dalsta” ir „Bikusta” derėjosi iš peties. Pirminė šių bendrovių pasiūlyta kaina sumažinta beveik 471 tūkst. litų, arba 11,6 proc. Dėl to ministro mamos bendrovė iš priešpaskutinės vietos pašoko į pirmąją. „Eikos statybos” pasiūlymą SKV su partnerėmis nurungė 68 tūkst. litų mažesne kaina.
SKV, „Dalsta” ir „Bikusta” taip pat sėkmingai derėjosi ir Karoliniškių gimnazijos renovavimo konkurse. Atplėšus vokus pirmavusi „Veikmės statyba” savo kainą derybose sumažino 33,13 tūkst. litų (1,1 proc.). Antra buvusi „Hidrostatyba” kainą sumažino 16,05 tūkst. litų (0,5 proc.). Trečioje vietoje buvo „Kupolas” ir „Skirnuva”, tačiau šios dvi bendrovės pašalintos ir iš šio konkurso.
Autsaideriai šįsyk labiau pasitempė. Didžiausią kainą (beveik 4,07 mln. litų) atplėšus vokus siūliusi bendrovė „Mitnija” nuo savo pasiūlymo nubraukė beveik 567 tūkst. litų, tačiau su 3,5 mln. litų kaina vis tiek liko paskutinė.
O SKV su partnerėmis vėl visiems nušluostė nosis. Šios trys įmonės savo pasiūlytą kainą sumažino 509,67 tūkst. litų (beveik 15 proc.) ir pašoko į pirmą vietą, kaip ir „Ąžuolyno” mokyklos renovavimo konkurse. Antroje vietoje likusią „Veikmės statybą” SKV su partnerėmis nugalėjo pasiūliusi vos 30 tūkst. litų mažesnę kainą.
D.Indriūno versija bliūkšta
Derybų, kurios vyksta atplėšus vokus, esmė paprasta. Vokų turinį, t. y. visų konkurso dalyvių pasiūlytas kainas, žino tik Viešųjų pirkimų komisijos nariai. Komisija kviečiasi visus dalyvius (išskyrus iš konkurso pašalintas bendroves), ir verslininkai kainas mažina pagal galimybes, nežinodami, ką siūlo konkurentai. Abiem atvejais, kai SKV su partnerėmis savo kainas sumažino milžiniškomis sumomis ir nugalėjo konkursus, savivaldybės Viešųjų pirkimų komisijai vadovavo Darius Indriūnas, dabartinis ūkio ministro D.Kreivio patarėjas.
Savivaldybė dienraščiui oficialiai patvirtino, kad tiek vokų atplėšimas, tiek derybos vyko D.Indriūno vadovaujamos Viešųjų pirkimų komisijos posėdžiuose. Derybos vyko 2010 m. balandžio 27 d. Tuomet D.Indriūnas paskutinįsyk vadovavo komisijai, mat tą pačią dieną jis buvo paskirtas laikinuoju bendrovės „Vilniaus vandenys” vadovu. Oficialiai Viešųjų pirkimų komisijos vadovo pareigas jis ėjo iki 2010 m. balandžio 30 d.
Pats ministro patarėjas viešai tvirtina neprisidėjęs prie Karoliniškių gimnazijos ir „Ąžuolyno” mokyklos renovavimo sutarčių pasirašymo. Anot jo, sutartys pasirašytos 2010 m. gegužės 28 d., kai jis savivaldybėje jau nebedirbo. Tačiau savivaldybė oficialiai nurodo, kad konkursinė eilė, kuri nulėmė, su kuo bus pasirašytos sutartys, patvirtinta būtent D.Indriūno parašu. „Galutinį pasiūlymų sąrašą, kuriuo remiantis buvo sudarytos sutartys, tvirtino komisija, kuriai posėdžio metu pirmininkavo D.Indriūnas”, – rašoma savivaldybės atsakyme dienraščiui.
Ministro patarėjas taip pat viešai tvirtina, kad jo vadovaujamos Viešųjų pirkimų komisijos darbas – „sutikrinti viešųjų pirkimų procedūras, kad konkursas įvyktų skaidriai ir teisingai”. Tačiau D.Indriūnas kažkodėl nutylėjo, kad būtent jo vadovaujama komisija vedė derybas su konkursų, kuriuose taip sublizgėjo SKV ir partnerės, dalyviais.
Apskųsti nepavyko
„Ąžuolyno” mokyklos renovavimo konkurse antra likusi „Eikos statyba” mėgino teisme ginčyti konkurso rezultatus. Tai dienraščiui patvirtino „Eikos statybos” direktorius Rytis Ivanauskas. Anot jo, skundas teismą pasiekė, tačiau buvo atmestas „dėl žmogiškos klaidos”.
„Suklydo mūsų advokatas, ir baigėsi apskundimo laikas. Skundėme dėl to, kad SKV neturėjo statybos darbų licencijos, „Bikusta” ją gavo tiktai sutarties pasirašymo dieną, o „Dalsta” buvo restruktūrizuojama. Dėl žmogiškos klaidos mums apskųsti nepavyko. Dėl juridinių pažeidimų teismas skundą atmetė”, – prisiminė R.Ivanauskas.
Pašnekovas teigė nenorįs komentuoti SKV derybinių sugebėjimų. „Jeigu jie tiek „numetė”, vadinasi, galėjo. Visaip gali pagalvoti, bet yra taip, kaip yra”, – svarstė R.Ivanauskas. Anot jo, „Eikos statyba” derybose kainą sumažino tiek, kiek leido galimybės.
Bendrovės „Veikmės statyba”, nustumtos į antrąją vietą Karoliniškių gimnazijos renovavimo konkurse, direktorius Viktoras Navickas komentuoti atsisakė.
Viskas teisėta
Sostinės savivaldybė nematė pagrindo įtarti, kad mokyklų renovavimo konkursai vyko neskaidriai. Raštiškame savivaldybės komentare dienraščiui teigiama, kad atitiktos visos teisės aktų numatytos normos. Esą Viešųjų pirkimų tarnyba yra nustačiusi, kad neįprastai maža kaina laikoma tuomet, kai ji yra 15 ar daugiau procentų mažesnė nei kitų konkurso dalyvių pateiktų kainų vidurkis. Kaina taip pat laikoma neįprastai didele, kai ji yra 30 ar daugiau procentų mažesnė nei viešajam pirkimui suplanuotos lėšos. SKV ir partnerių pasiūlymai abiem atvejais išsiteko nustatytuose rėmuose.
Savivaldybė taip pat atmeta „Eikos statybos” priekaištus dėl to, kad dvi iš trijų konkursus laimėjusių bendrovių – SKV ir „Bikusta” – vykstant konkursams neturėjo statybos darbų atestatų. Esą konkursų reikalavimuose nustatyta, kad jeigu dėl užsakymo varžosi ūkio subjektų grupė, pakanka ir to, kad atestatą turi bent viena šioje grupėje esanti bendrovė. Šiuo atveju atestatą turėjo vienintelė „Dalsta”. Kaip jau skelbėme, Viešųjų pirkimų tarnyba netrukus po to, kai šiuose konkursuose buvo sudaryti galutiniai pasiūlymų sąrašai, išaiškino, kad restruktūrizuojamų bendrovių paraiškos konkursuose turėtų būti atmetamos. Tačiau sostinės savivaldybė tvirtina, kad restruktūrizuojama „Dalsta” ir dabar galėtų dalyvauti tokiuose konkursuose.
Ministras prisiekinėja esąs nekaltas
Šių Vilniaus mokyklų renovacija finansuojama ES lėšomis. Dviem projektams beveik 6 mln. litų ES paramos skyrė Ūkio ministerijai pavaldi Lietuvos verslo paramos agentūra. Ministras D.Kreivys (nuotr.) įsakymą, kuriuo patvirtino lėšų skyrimą šiems projektams, pasirašė 2010 m. rugsėjo 14 d., praėjus daugiau nei trims mėnesiams po to, kai savivaldybė su jo mamos įmone sudarė milijonines sutartis.
D.Kreivys tvirtina nežinojęs, kad pasirašo dokumentą, kuris atveria kelią ES pinigams į įmonę, kurios valdyboje pats anksčiau dirbo. Ministras taip pat aiškina pinigus skyręs mokykloms, o ne įmonėms. D.Kreivio veiklą šiuo metu narsto Vyriausioji tarnybinės etikos komisija ir Seimo Antikorupcijos komisija.