Tikkuurila

Svajonių namai – statybininkų „chaltūra“

svajonių namai

Didžiules sumas už būstus naujo kvartalo namuose pakloję klaipėdiečiai dėl gausybės statinių defektų priversti gyventi tarsi landynėse, o statybininkai bando išsisukti. Pirmieji ginčai jau pasiekė teismą, ateityje jų gali būti dar daugiau.

Tai – prieš kelerius metus pastatytas namas. Net ir ne specialistui akivaizdu, kad darbas atliktas nekokybiškai, tačiau broko taisyti niekas nenori.

Prieš 8 metus pradėjus statyti Žolynų kvartalą būsimieji jo gyventojai buvo viliojami įspūdingu aprašymu: nuostabi aplinka, modernūs, jaukūs, pagal europinius standartus pastatyti namai. Tačiau šiandien ne visų kvartalo gyventojų viltys yra išsipildžiusios – jie sutinka, kad aplinka yra tikrai puiki, tačiau namų dėl daugybės defektų taip apibūdinti neapsiverčia liežuvis.

„Mano name didelių problemų nėra – viena kita plytelė nukrenta ir tiek. Tačiau iš kvartalo gyventojų esu girdėjęs, kad namai, ypač tie, kurie pastatyti vėliau, yra prastesnės kokybės – trūkinėja sienos, trupa fasadas, dėl drėgmės įsimetė pelėsis. Tiesą pasakius, praėjus pro kai kuriuos namus net ir ne statybų specialistui aišku, kad darbas atliktas prastai. Matosi akivaizdžiai. Gerai, kad mūsų bendruomenė – aktyvūs ir už save pakovoti mokantys žmonės, dėl to viskas ir kyla aikštėn“, – pasakojo Žolynų kvartalo bendruomenės valdybos narys Vaidas Eičinas.
Namas – perpučiamas vėjo

Šiuo metu Klaipėdos miesto apylinkės teisme nagrinėjama civilinė byla, kurioje bandoma priversti Žolynų g. 41 namo statytojus įvykdyti duotus pažadus garantiniu laikotarpiu pašalinti atsiradusius statinio defektus, mat gražiuoju to padaryti jie nesiruošė.

Žvilgtelėjus į statytojams pateiktą defektų sąrašą susidaro įspūdis, kad remontuoti 2007 m. pastatyto namo neverta – verčiau jį nugriauti ir statyti iš naujo. Ne ką geriau jis atrodo ir realybėje: jo išorė dėl aptrupėjusio fasado primena karo zonoje esantį statinį.

„Tai fasado įtrūkimai, problemos su pamatais, butų viduje. Net neverta visų trūkumų vardinti – jų labai daug ir jie svarbūs tolimesniam namo funkcionavimui“, – sakė namą administruojančios bendrovės „Vitės valdos“ direktorius Jevgenijus Sakovskis.

Statybininkams pateiktame privalomų atlikti darbų sąraše nurodoma, kad trūkinėja butų, laiptinių ir garažų sienos, trupa jų apdaila, skyla kolonos, netinkamai sumontuoti langai. Dėl pastarosios priežasties į būstus prasiskverbia ne tik drėgmė, bet ir vėjas.

Anot J. Sakovskio, tai pirmas kartas, kai vykdyti įsipareigojimus bandoma priversti teismo keliu.

„Trūkumų pasitaiko ir kituose namuose, tačiau kai kurie rangovai į savo darbą žiūri atsakingai ir juos pašalina. Būna ir ginčų, tačiau pavyksta rasti kompromisą“, – pasakojo jis.
Statė dvi bendrovės

Šis namas – vienas iš tų, kuriuos subrangovas ėmėsi statyti nuo pamatų iki buto raktų. Darbus pradėjo R. Paulausko įmonė „Rigena“, vėliau juos perleido bendrovei „Ringesta“. Nesibaigus garantiniam 5 metų laikotarpiui gyventojai pastebėjo trūkumus, tad buvo paprašyta juos pašalinti.

„Statybininkai įsipareigojimų nevykdė, tad mums neliko nieko kito, kaip kreiptis į teismą. Nemalonu, mano praktikoje tai pirmas toks atvejis. Dabar tokie laikai – anksčiau klestėjusios statybų bendrovės dabar pinigų neturi ir stengiasi vengti bet kokių išlaidų. Tačiau derėtų priminti, kad visus pinigus mes minėtoms firmoms sumokėjome“, – pasakojo Žolynų kvartalo projekto vystytojos UAB „Palangos statyba“ direktorius Rimantas Jasiukėnas.

Jo teigimu, trūkumus būtų galima pašalinti per gana trumpą laiką.

„Darbo ten – gerai savaitei. Bet žinote – statybininkas yra statybininkas…“ – teigė direktorius.
„Pareigų nevengiame“

Beveik pusę metų besitęsiančioje civilinėje byloje vienos iš atsakovės – bendrovės „Ringesta“ – generalinis direktorius Almantas Skruibys „Vakarų ekspresui“ teigė, kad ginčas su užsakovais bei administratoriais kilo ne dėl vengimo atlikti garantinius įsipareigojimus.

„Mes niekur nesislepiame, visada pataisome tai, ką privalome. Šiuo atveju irgi esame pasiruošę, tačiau pirmiausia norime išsiaiškinti, kurie defektai atsirado dėl mūsų, o kurie – dėl „Rigenos“ kaltės. Savo trūkumus su mielu noru pašalinsime, o svetimų imtis nenorime“, – pasakojo A. Skruibys.

R. Paulausko įmonės vadovas teigė, kad ši bendrovė pastatė tik namo konstrukcijas, o visus pinigus susižėrė ir atsakomybę prisiėmė „Ringesta“.

Tuo metu anonimu likti panoręs „Vakarų ekspreso“ šaltinis pateikė kitokią versiją – esą tai tik dvi tarpusavyje susijusios ir atsakomybės vengiančios bendrovės. R. Paulauskas tokius spėjimus neigė.
Teismui ruošiasi kaimynai

Gali būti, kad teismą netrukus pasieks ir kaimynystėje esančio namo gyventojų ieškinys.

„Pirkome butus, kai dar nebuvo net namo pamatų – paties nekilnojamojo turto pardavimo bumo metu. Vieta – puiki, atrodo, pati geriausia vieta Klaipėdoje gyventi. Tačiau po atsikraustymo praėjus metams pastebėjome, kad darbas atliktas nerimtai, paaiškėjo labai daug defektų – trūkinėja sienos, byra plytelės, trupa fasadas, į butus teka vanduo, nuolat drėgna. O statybininkai išsisukinėja. Gali būti, kad naudojo netinkamas medžiagas ar mažiau nei privaloma. Atrodo, vienintelis jų tikslas buvo parduoti
butus, o pareigas užmiršo“, – pasakojo vienas iš namo gyventojų.

Tam, kad pagrįstų savo žodžius, klaipėdiečiai už savo pinigus samdė kvalifikuotus ekspertus, kurie patvirtintų, jog namas pastatytas nekokybiškai. Tačiau didžiausia kliūtis pakeliui į teismą šiuo metu yra tai, kad jiems niekaip nepavyksta gauti statybų projekto ir kitų privalomų namo dokumentų.

„Prašėme „Palangos statybos“ – jie siunčia pas subrangovą UAB „Nikansta“ arba dar toliau… Subrangovas siunčia atgal, tada mes nukreipiami pas administratorius. Niekas tų dokumentų neturi, nors statė ir administruoja. Prašysime pagalbos iš savivaldybės administracijos, kad padėtų mums tuos dokumentus gauti. Galų gale norėčiau į akis pažiūrėti valstybinės komisijos pirmininkui ir nariams – kodėl jie dėjo parašus ant vadinamųjų pridavimo aktų“, – teigė klaipėdietis.

www.technologijos.lt

TAIP PAT SKAITYKITE

Jung Lietuva
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu