Search
Close this search box.
Vivacolor

Statinių ar jų patalpų naudojimo pagal paskirtį kontrolė turėtų būti tobulinama

Statinių ar jų patalpų naudojimo pagal paskirtį kontrolė turėtų būti tobulinama

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), atsižvelgdama į temos aktualumą, antikorupciniu požiūriu įvertino teisės aktus, reglamentuojančius statinių (jų patalpų) naudojimo pagal paskirtį kontrolę. Nustatyta, kad esamas teisinis reglamentavimas yra nepakankamas ir gali sudaryti sąlygas tiek statinius ar patalpas valdantiems asmenims, tiek kontroliuojantiems asmenis, piktnaudžiauti.

Šiuo metu teisės aktai statinių naudojimo priežiūrą atliekančius subjektus (pavyzdžiui, savivaldybes) įpareigoja ne rečiau kaip kartą per metus atlikti visų ypatingųjų statinių ir daugiabučių gyvenamųjų namų, kurių aukštingumas iki 5 aukštų, naudojimo priežiūrą vietoje. Jos metu, be kita ko, patikrinama, ar statinys (jo patalpos) naudojamas pagal paskirtį. Tačiau praktikoje ši pareiga vykdoma nepakankamai. Pavyzdžiui, 2021 metais buvo patikrinta apie ketvirtadalis ypatingųjų statinių, t. y. iš 14066 ypatingųjų pastatų, buvo patikrinta 3715.

Nors statinių naudojimo priežiūrą atliekantys subjektai išsamius duomenis apie tokius patikrinimus kasmet teikia Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai, tačiau šių duomenų praktinis panaudojimas pagal inspekcijos veikloje nenumatytas.

STT, siekdama mažinti šiuo metu egzistuojančią ydingą praktiką statybų srityje, kai statiniai statomi jau turint tikslą juos naudoti ne pagal paskirtį, įskaitant statinius rekreacinėse zonose, Aplinkos ir Finansų ministerijoms siūlo svarstyti Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo pakeitimo tikslingumą, kai statinių (patalpų) naudojimo ne pagal paskirtį atvejais pažeidėjai papildomai būtų apmokestinti nekilnojamojo turto mokesčiu, taikant didesnį mokesčio tarifą.

Antikorupcinio vertinimo išvada pateikta Aplinkos ministerijai, kuri per du mėnesius turi viešai paskelbti, kaip atsižvelgta ar numatoma atsižvelgti į STT pateiktas pastabas ir pasiūlymus.

Išsamiau su antikorupcinio vertinimo išvada galima susipažinti čia.

TAIP PAT SKAITYKITE

Jung
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Ruukki Lietuva

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu

www.statybajums.lt