Rockwool

Šilutiškiai kyla į kovą už Šyšą

Šyša

Trečiadienį surengtos pilietinės akcijos dalyviai – Šilutės gražinimo draugijos nariai su krašto problemoms neabejingais bičuliais – ekologiniu žygiu baidarėmis Šyšos upe ir taikiu mitingu miesto senojo turgaus aikštėje kvietė miestelėnus, vietos valdžią, pramonininkus ir gamtos apsaugos pareigūnus atsakingiau elgtis su supančia aplinka ir sutelkti visas pastangas tik per Šilutės rajoną vingiuojančiai upei išgelbėti nuo galutinio užteršimo pramoniniais ir buitiniais teršalais.

Šyšos upė tampa atmatų kanalu

Per pastarąjį mėnesį Šyšos upėje kilo bent dvi ekologinės nelaimės, kai dėl sutrikimų miesto nuotekų valymo įrenginiuose į upę buvo leidžiamos vien tik mechaniškai išvalytos nuotekos. Pastarąjį kartą tai įvyko praeitą penktadienį. Ne visai išvalytos nuotekos į Šyšą leidžiamos lig šiol.

Kol rajono valdžia, gamtos apsaugos pareigūnai ir upės teršėjai – pramonininkai aiškinasi, kas dėl to labiausiai kaltas, ir mosuoja vienas kitam prieš akis milijoniniais ieškiniais, asociacija Šilutės gražinimo draugija (pirmininkas Orestas Lidžius) surengė pilietinę akcija. Jos metu buvo tiriama Šyšos upės būklė nuo Jonaičių kaimo iki Šilutės miesto senojo turgaus aikštės. Upės vandens mėginių buvo pasemta ir žemiau miesto prieplaukos – prieš nuotekų valymo įrenginius ir už jų.

Viena grupė akcijos dalyvių keturiomis baidarėmis leidosi žemyn Šyšos upe nuo Jonaičių tilto, antroji jūriniu plaustu irklavo nuo Verdainės užtvankos. Pakeliui į senojo turgaus aikštę iš vandens buvo renkamos šiukšlės – jų ypač gausu miesto gyvenamoje teritorijoje, – iš anksto parinktose vietose ir prie kitų galimų taršos šaltinių sėmė upės vandens į plastikines talpas, specialiu prietaisu tyrė deguonies koncentraciją vandenyje.

Pirmas rimtas taršos šaltinis aptiktas Macikuose: ten, kaip Šilutėje, iš valymo įreginių leidžiamos iki galo neišvalytos nuotekos, kitoje vietoje iš kranto grunto į upę srūva naftos produktai.

Ypač baisi padėtis ties „Biofuture” bendrove, ten visas upės dugnas nuklotas baltomis lipniomis gleivėmis. Žemiau upe – dar klaikiau: tos gleivės, susimaišiusios su neaiškios kilmės juodos spalvos nuosėdomis, vos pajudintos kartimi kyla į paviršių, keldamos šleikštulį.

Artinantis prie Darbininkų kvartalo, nuosėdų ant upės dugno mažėja, tačiau vandens paviršiuje pasirodo vis daugiau visokių šiukšlių, daugiausia stiklinių ir plastikinių butelių. Tai jau mūsų pačių – miesto gyventojų „nuopelnas” gamtai.

Plaukiantieji plaustu iš Šyšos dugno ištraukė seną dviratuką, ir du kelio ženklus (?), o minkštų baldų, padangų ir kitokių stambių „gėrybių” nerizikavo krauti į guminį plaustą.

Žygio metu išaiškinta, kad žuvys dėl teršalų ir deguonies stygiaus vandenyje dvesia ne tik už nuotekų valymo įrenginių, bet ir pačiame mieste: deguonies koncentracija vandenyje ties Liepų gatve buvo žemiau kritinės ribos – vos daugiau kaip 2 miligramai viename vandens litre. Toks vanduo su paviršiuje plūduriojančiomis nudvėsusiomis žuvimis išliko iki pat senojo turgaus aikštės.

O juk visai neseniai Šilutės r. savivaldybės gamtosaugininkas Remigijus Rimkus savo viešame atsakyme spaudoje į jam metamus kaltinimus neveiklumu tvirtino, kad kritinė padėtis upėje susidariusi tik žemiau valymo įrenginių, o miesto teritorijoje Šyša švari. Dabar ir jis tegul žino, kaip yra iš tikrųjų.

Kvietė gelbėti Šyšos upę

Senojo turgaus aikštėje pilietinės akcijos dalyvių laukė gana gausus būrys – kiek tai buvo galima tikėtis iš viskam abejingų miesto gyventojų – miestelėnų. Į renginį atėjo ir rajono bei „Šilutės Rambyno” ir „Šilutės vandenų” bendrovių vadovai. Tik aplinkos apsaugos pareigūnų, kurie irgi buvo pakviesti į akciją, niekur nesimatė.

Akcijos organizatoriai pristatė susirinkusiesiems savo tikslus, papasakojo įspūdžius iš žygio upe, pakvietė visus susitelkti bendram tikslui – apsaugoti Šyšos upę nuo jai pražūtingo teršimo, kad miestelėnai vėl galėtų joje maudytis ir pramogauti, o vandens turistams, plaukiantiems į neseniai už 12 mln. litų atnaujintą miesto prieplauką, nereikėtų dėtis dujokaukių…

Iš rajono vadovų buvo sulaukta pažado, kad bus imtasi visų įmanomų priemonių Šyšos upei išgelbėti. Pirmųjų žingsnių ketinama imtis jau šiandien: rajono tarybai turėtų būti pateiktas sprendimo projektas užsakyti ilgalaikę nuolatinę „Biofuture” bendrovės išleidžiamo vandens stebėseną. Neatmetama galimybė, kad bus pareikalauta apriboti įmonės veiklą, kol ši nesuvaldys savo gamybos technologijų. To paties gali būti pareikalauta ir iš Šilutės sūrių gamintojų, kurie, kaip „Biofuture”, nevengia išleisti į miesto kanalizacijos tinklus padidinto užterštumo gamybinių nuotekų.

Pilietinę akciją užbaigė simbolinis švaraus vandens, kurio parūpino „Šilutės vandenų” bendrovė, pylimas į Šyšos upę.

Šilutės gražinimo draugija perspėjo visus, kad po kurio laiko bus rengiama protesto akcija, jeigu vietos valdžia nevykdys viešai duoto pažado ir nebus imtasi priemonių Šyšos upės teršimui sustabdyti.

Kitą savaitę draugija planuoja surengti fotografijų iš žygio Šyšos upe parodą. Jos metu bus plačiau papasakota ir apie žygyje patirtus įspūdžius.

REKOMENDUOJAME