Esant nekilnojamojo turto krizei Seimui nepavyksta greitai, efektyviai ir pakankamai brangiai parduoti savo turimų tarnybinių butų.
Ateinantiems metams atidedami planai atsikratyti kito nekilnojamojo turto. Dar prieš kelis mėnesius buvo skelbta apie optimistinius Seimo kanceliarijos planus šiemet privatizuoti kelias dešimtis savo turėtų tarnybinių butų.
Turto bankui buvo perduoti anksčiau Seimui priklausę penki butai sostinės Pilaitės rajone ir 39 butai Fabijoniškėse. Bankas juos įvertino ir parengė parduoti.
Seimo kancleris Jonas Milerius tikėjosi, kad iki vasaros pabaigos šie butai bus parduoti aukcionuose. Gautus pinigus planuota pervesti Seimo kanceliarijai, kuri juos turėjo panaudoti parlamento pirmųjų rūmų remontui.
Tačiau rugpjūtį įvykę aukcionai nedavė lauktų rezultatų. „Dalis butų parduota, tačiau toli gražu ne visi. Skelbiami pakartotiniai aukcionai”, – dienraščiui sakė J. Milerius.
Jis nepranešė, kiek konkrečiai butų parduota ir kiek lėšų už juos gauta, ir tvirtino, kad tikslesni duomenys paaiškės spalio pradžioje.
Privatizuota tik trečdalis
Seimo kanceliarijos darbą prižiūrinčios parlamento vicepirmininkės Virginijos Baltraitienės žiniomis, kol kas tėra parduota tik apie trečdalį visų privatizuoti numatytų butų. Už juos gauta mažiau lėšų, nei planuota.
Skaičiuota, kad už privatizuotus buvusius tarnybinius butus Seimas gali iš viso tikėtis apie 6 mln. litų. Tačiau iki šiol ir 2 mln. litų dar negauta.
Tai žlugdo planus visus už parduotus butus gautus pinigus skirti Seimo pirmųjų rūmų remontui, kuris rugpjūtį jau buvo atliktas.
„Aišku, jeigu tie butai būtų buvę parduoti 2007-2008 m., kai buvo būsto kainų bumas, būtų buvę galima gerokai daugiau lėšų gauti. O dabar butai parduodami už realią kainą”, – sakė V. Baltraitienė.
Ji pripažino, jog gali nepavykti surinkti visų planuotų lėšų, tačiau nereiškė susirūpinimo, kad kol kas neparduoti visi butai.
„Taip, iš pradžių manyta, kad per rugpjūtį visa tai pavyks įgyvendinti, bet ažiotažo nebuvo, taigi, liko dar neparduotų butų. Jais planuojama prekiauti spalio 20 d. rengiamuose aukcionuose”, – teigė V. Baltraitienė.
Aktyviau perka dabar gyvenantys
Šiuose Seimui priklausiusiuose butuose Pilaitėje ir Fabijoniškėse iki šiol gyveno tik du parlamentarai – Zita Užlytė ir Jonas Ramonas. Privatizuojant butus jie abu perkelti į būstus Seimo viešbutyje, kuris yra pačiame miesto centre, tiesiai priešais parlamento rūmus.
Pasak J. Milerio, likusiuose butuose gyvena esami arba buvę kanceliarijos darbuotojai ir jų šeimos. Visi dabar gyvenantys tuose būstuose turi galimybę dalyvauti aukcionuose, tačiau neturi jokios pirmenybės ar išskirtinių teisių juos privatizuojant.
V. Baltraitienė tvirtino, kad daugumą iš iki šiol nupirktų butų įsigijo dabar juose gyvenantys asmenys: „Tik vienas kitas pirkėjas yra iš šalies.”
Tikimasi, kad ir didžiąją dalį likusių privatizuojamų Seimo tarnybinių butų įsigis juose šiuo metu gyvenantys žmonės.
Tikisi parduoti viešbutį
Kitais metais numatoma parduoti Seimui priklausančias poilsines Palangoje ir prie Siaurio ežero Švenčionių rajone. Iš šio nekilnojamojo turto tikimasi gauti maždaug 3 mln. litų.
„Be to, tikimės, kad per artimiausius porą metų rasime investuotoją į Seimo viešbutį, jeigu bus priimtas įstatymas dėl nuompinigių mokėjimo Seimo nariams”, – sakė V. Baltraitienė.
Jeigu toks įstatymas nebūtų priimtas, tuomet, Seimo vicepirmininkės nuomone, tektų sukti galvą, ar rekonstruoti esamą ir moraliai jau gerokai pasenusį viešbutį, ar jį parduoti ir statyti naują gyvenamąjį plotą didžiulėje plynėje šalia Seimo rūmų, nes tektų ir ateityje užtikrinti parlamentarų aprūpinimą būstu.
Seimo pirmininkė Irena Degutienė vylėsi, kad dar šį rudenį bus pradėtas svarstyti ir šiemet arba kitų metų pavasarį priimtas Seimo narių veiklos garantijų įstatymas, kuriuo, be kita ko siūloma, nustatyti, jog gyvenamojo būsto Vilniuje neturintiems parlamentarams skiriama tam tikra nuompinigių suma, bet jiems joks gyvenamasis būstas nesuteikiamas.
Naujasis įstatymas galiotų tik kitai Seimo kadencijai, kuri prasidės kitąmet rudenį.