Šiandieninis šalies savivaldybių vyriausiųjų architektų pasitarimas Aplinkos ministerijoje buvo sukviestas ne tik aktualiausiems teritorijų planavimo teisės aktams aptarti, bet ir suteikti tribūną problemoms bei pasiūlymams išsakyti, padiskutuoti, neformaliai pabendrauti.
Pažymėjusi itin svarbų vyriausiųjų architektų vaidmenį formuojant miestų ir miestelių veidą, aplinkos viceministrė Daiva Matonienė sakė: „Mums labai svarbus jūsų požiūris, jūsų pasiūlymai. Ir kviečiame juos išsakyti iš karto elektroniniu paštu ar telefonu, kai tik iškyla kokia nors problema, net nelaukiant tokių susitikimų, kaip šis. Siekiame, kad savivaldybių vyriausiesiems architektams būtų sudarytos visos galimybės užtikrinti darnią miestų plėtrą“.
Vienas svarbiausių šių metų įvykių teritorijų planuotojams – sausio 1 d. įsigaliojęs naujos redakcijos Teritorijų planavimo įstatymas. Kaip sekasi įgyvendinti šį įstatymą ir su juo susijusius teisės aktus, apžvelgė Aplinkos ministerijos Teritorijų planavimo, urbanistikos ir architektūros departamento direktorius Marius Narmontas. Jis supažindino su detaliųjų planų rengimo realijomis, savivaldybių vyriausiųjų architektų apklausos rezultatais, rengiamais teisės aktų projektais – Teritorijų planavimo įstatymo, Architektų rūmų įstatymo, Ūkininkų ūkio įstatymo, Architektūros įstatymo pataisomis, Urbanizuotų teritorijų susisiekimo sistemų planavimo normomis ir kt.
Aplinkos viceministrė Daiva Matonienė nusakė žingsnius, kurie Lietuvoje jau žengiami kvartalinės renovacijos link. Pasak viceministrės, atnaujinant mūsų miestų rajonus nemažo indėlio tikimasi ir iš savivaldybių vyriausiųjų architektų.
Jų darbą palengvins ką tik baigta kurti šalies teritorijos planavimo stebėsenos informacinė sistema (TPSIS). Jos nauda pasitarimo dalyviai įsitikino, susipažinę su Klaipėdos miesto savivaldybės bendrojo plano stebėsenos rezultatais. Juos pristatė UAB „Sweco Lietuva“ vyr. architektas-urbanistas Mindaugas Pakalnis.
Naudodamiesi TPSIS, savivaldybių vyriausieji architektai galės nuolat stebėti ir vertinti, kaip įgyvendinami bendrojo plano ar jo dalies sprendiniai, automatizuotai pagal bendrą formą kurti ir viešinti stebėsenos ataskaitas. Ši sistema padės spręsti chaotiškos plėtros problemas, nes joje bus galima įvertinti teritorijų planavimo sprendinių įgyvendinimą. Ji taip pat padės reguliuoti darbų spartą, suteiks galimybę lyginti savivaldybių rezultatus, pamatyti problemas, teikti pasiūlymus ir išvadas.
Visuomenės informavimo skyrius