Franke

R. Adomavičius: brokas pradėjo lįsti dar 2010 m.

R. Adomavičius: brokas pradėjo lįsti dar 2010 m.

Antikorupcijos komisija ėmėsi narstyti Gedimino pr. rekonstrukciją, kuriai panaudotos lietuviškam klimatui netinkamos medžiagos.

Vilniaus vicemeras Romas Adomavičius komisiją informavo, kad dar prieš dvejus metus buvo pastebėti pirmieji ryškesni bazalto trinkelių defektai.

„Dar 2010 m. pavasarį pastebėjome, kad padėtis su plytelėmis yra prasta. Plytelės pradėjo sluoksniuotis. Pirmame etape, nuo Katedros aikštės iki Jogailos g., yra labai nežymūs defektai. Tačiau antrame etape, nuo Jogailos iki Vasario 16 g., pasipylė defektai. (…) Jau 2010 m., balandžio mėnesį surašyti pirmieji aktai, prasidėjo aiškinimaisi“, – kalbėjo R. Adomavičius.

Pasak jo, pirmajam ir antrajam rekonstrukcijos etapams nebuvo nustatyti drėgmės įgeriamumo ir atsparumo šalčiui kriterijai. Jie buvo nustatyti tik trečiajam etapui, kurį, kaip paaiškėjo, visą reikia keisti.

Vicemero žodžiais, prospekto ekspertizę atliko teismo ekspertas. Joje aiškiai nustatytas visas brokas, pirmiausiai – netinkamos medžiagos.

R. Adomavičius taip pat pliekė rekonstrukciją atlikusią ir netinkamas medžiagas panaudojusią bendrovę „Luidas“, esą jos veiksmai „su sveiku protu nelabai rišasi“.

Pasak jo, trečiojo etapo metu suklotų trinkelių ekspertizė parodė, kad kiniškas bazaltas sugeria dešimt kartų daugiau drėgmės, nei nurodyta. Tai viena iš pagrindinių grindinio trupėjimo priežasčių. R. Adomavičiaus teigimu, trinkeles tiekusi Kinijos įmonė pateikė sertifikatus, tačiau juose nurodytas drėgmės sugeriamumo kriterijus neatitiko tikrovės.

Vicemeras taip pat teigė nesuprantantis, kodėl pasirinktos būtent kiniškos trinkelės. Esą buvo galimybė įsigyti skandinaviškas trinkeles, kurios būtų kainavusius 1,5–2 kartus brangiau, tačiau dabar bent jau būtų sveikos.

Vicemero teigimu, su savivaldybės pareikštomis pretenzijomis sutiko tik jos pačios valdoma bendrovė „Vilniaus kapitalinė statyba“.

O didžiausia problema – prospekto rekonstrukciją atlikusi bendrovė „Luidas“. Jai neseniai iškelta bankroto byla, o tai reiškia, kad savivaldybei su savo pretenzijomis reikia stoti į bendrą kreditorių eilę. Iš „Luido“ savivaldybė reikalauja daugiau kaip 7 mln. litų.

„Bus labai nesmagu, jeigu teks ir toliau patiems tvarkytis“, – pridūrė R. Adomavičius.

Paklaustas, ar „Luido“ bankrotas galėjo būti tyčinis, vicemeras teigė, jog teismų procese viskas paaiškės.

Neseniai paskelbtose ekspertizės išvadose nurodoma, kad dėl defektų ar nepakankamo atsparumo temperatūrų svyravimams reikia keisti beveik pusę viso Gedimino prospekto grindinio – 10,25 tūkst. kvadratinių metrų. Pirminiais skaičiavimais, tai kainuotų apie 10 mln. litų.

DELFI primena, jog savivaldybės užsakymu atlikta ekspertizė parodė, kad blogiausia situacija naujausioje, trečiojo rekonstrukcijos etapo metu paklotoje prospekto atkarpoje tarp Lukiškių aikštės ir Žvėryno tilto. Čia, ekspertų nuomone, dėl atsparumo šalčiui testų neatlaikančių medžiagų panaudojimo reikia keisti visą grindinį. Antrajame etape – nuo Jogailos g. iki Vasario 16-osios g. – reikia pakeisti apie 15 proc. grindinio.

Ekspertizės autoriai nurodo visą eilę atsakingų asmenų. Visų pirma – tai rekonstrukciją atlikusi bendrovė „Luidas“, mat prospekte paklotos trinkelės „neatitinka projekto reikalavimų dėl mažesnio nei numatyta projekte atsparumo šalčiui“. Taip, ekspertų nuomone, „Luidas“ galimai pažeidė Statybos įstatymą, nurodantį, kad rangovas privalo darbus vykdyti pagal statinio projektą.

Kiti kaltininkai: buvęs savivaldybės bendrovės „Vilniaus vystymo kompanija“ (buv. „Vilniaus kapitalinė statyba“) direktorius Sigitas Petrauskas bei tuometis jo pavaduotojas Stanislovas Šriūbėnas – buvęs Vilniaus vicemeras, dabar einantis aplinkos viceministro, atsakingo už daugiabučių renovaciją, pareigas.

Pats aplinkos viceministras, paaiškėjus ekspertizės išvadoms, DELFI teigė, jog jo darbas su Gedimino prospektu apsiribojo terminų kontrole – esą jis teturėjo sužiūrėti, kad darbai būtų atlikti laiku. Nors su ekspertize pateikti dokumentai rodo, kad S. Šriūbėnas buvo vienas iš asmenų, atsakingų už prospekto rekonstrukcijos techninę priežiūrą.

Po to, kai DELFI paskelbė šias ekspertizės išvadas, prokurorus pasiekė net keli politikų prašymai dėl Gedimino prospekto rekonstrukcijos pradėti ikiteisminį tyrimą: to prašė partija „Tvarka ir teisingumas“, konservatorių frakcija Vilniaus taryboje ir Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko pavaduotoja Agnė Bilotaitė.

Kovo 21 d. pranešta, jog Vilniaus apygardos prokuratūra pradeda ikiteisminį tyrimą.

TAIP PAT SKAITYKITE

Ruukki
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu