Prezidentė Dalia Grybauskaitė nebetvirtina, kad Lietuvoje tikrai bus statoma nauja atominė elektrinė.
Pirmojoje spaudos konferencijoje po inauguracijos šalies vadovė pareiškė, kad dėl naujos jėgainės būtų galima apsispręsti tik atlikus išsamius skaičiavimus, ar investuoti į atominę energetiką apsimoka.
„Ar Lietuva liks atomine energetine šalimi, priklausys nuo strategijos peržiūrėjimo ir paskaičiavimo, į ką geriau investuoti”, – ketvirtadienį pareiškė D.Grybauskaitė.
Prezidentė sakė, kad Lietuva privalo atsižvelgti į planuojamas atominių elektrinių statybas kaimyninėse šalyse, greičiausiai turėdama omenyje galimas branduolines jėgaines Baltarusijoje ir Rusijos Kaliningrado srityje.
„Turint galvoje, kad atominė energetika yra geopolitika, žinant, kad aplink mus bus pastatytos elektrinės, turime peržiūrėti savo strategiją ir apskaičiuoti, į ką geriau investuoti – ar į vėją, geotermiką, biomasę, atliekų deginimą, ar į atominę energetiką, ar į viską kartu. To atsakymo negaliu duoti, nes paskaičiavimų niekas negali duoti Lietuvoje”, – sakė D.Grybauskaitė.
Anot prezidentės, jei paaiškėtų, kad projektas kainuos labai brangiai, „žmonės taip pat turės pasakyti savo žodį, kokia linkme Lietuvos energetika judės”.
BNS paklausta, kaip į šį pareiškimą turėtų reaguoti kartu atominę elektrinę turinčios statyti kaimyninės valstybės, D.Grybauskaitė sakė, kad „su partneriais yra kalbėta” ir „Lietuva kol kas neatsisako projekto”, bet skaičiavimai yra svarbūs ir partneriams.
„Partneriai taip pat neinvestuos į burbulinį virtualų projektą, jeigu nebus realių ekonominių paskaičiavimų”, – sakė D.Grybauskaitė.
Iki šiol buvo teigiama, kad Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos planuojama statyti nauja atominė elektrinė yra prioritetinis projektas, kuris padėtų užsitikrinti energetinę nepriklausomybę. Kaimyninės šalys ne kartą priekaištavo Lietuvai dėl projekto vilkinimo.
2009 metų pabaigoje uždariusi senąją atominę elektrinę Lietuva taps didžia dalimi priklausoma nuo Rusijos energetikos išteklių. Vilnius baiminasi, kad Maskva juos gali panaudoti politiniams tikslams.
Vakar privati Leo.LT akcininkė „NDX energija” paskelbė, kad pagal jų skaičiavimus naujai atominei elektrinei su dabar planuojamu galingumu reikės apie 12 milijardų litų.