Franke

Pirmyn į praeitį!

Daugiabučių kiemai Kliapėda

Pernai pademonstravusi tiesiog žavingą nesugebėjimą tvarkyti daugiabučių namų kiemus, Klaipėdos miesto savivaldybė taikosi tuo darbu atsikratyti – perduoti jį gyventojams ir persekioti juos už netvarką.

Dar „žavingiau” atrodo užmojis kasmet keisti mokesčių sistemą: užpernai už kiemų tvarkymą mokėjo gyventojai, pernai – Savivaldybė, šių metų sausio ir vasario mėnesiais – Savivaldybė, o, berods, nuo kovo pirmosios – vėl gyventojai.

Nežinia, ką apie tokį „nuoseklumą” mano mokesčių sistemos ekspertai, tačiau politiškai jo negalima apibūdinti nei konservatyviu, nei socialistiniu, nei liberaliu. Labiausiai tinka žodis „išsižiojėliškumas”.

Ką jau kalbėti apie tai, kad naujas mokestis gyventojams įvedamas (grąžinamas) ne nuo metų pradžios, o jiems jau įdienojus, kad sprendimas iki šiol dar nepriimtas. Tačiau miesto biudžeto projekte lėšų kiemams tvarkyti jau nenumatyta.

Teisybės dėlei reikia priminti, kad pernai miesto ižde šiek tiek lėšų kiemams tvarkyti buvo skirta. Tačiau pats tvarkymas buvo labiau panašus į ta veiksmą, kurį atlieka šuva, rimtą reikalą atlikęs…

Taigi, pirmyn į praeitį!

Netrukus gavę lapelį su reikalavimais sumokėti komunalinius mokesčius rasime ir eilutę „kiemų tvarkymas”. Mūsų sumokėti pinigai subirs į daugiabučius namus eksploatuojančių įmonių sąskaitas, o šių įmonių pasamdyti kiemsargiai užsimos šluotomis. Jeigu, aišku, tas mokestis bus pakankamas, kad užtektų kiemsargiui pasamdyti ir šluotai nupirkti.

Tačiau grįžkime į istoriją ir pabandykime išsiaiškinti, kodėl Savivaldybei teko šokti tokį įmantrų mokesčių kadrilį.

Anksčiau mokestis už daugiabučių namų kiemų tvarkymą buvo renkamas praktiškai beveik neatsižvelgiant į tai, kokio dydžio kiemas namui priklauso. Jis buvo renkamas net ir tuo atveju, kai namai kiemų neturėjo. Tokių namų esama senamiestyje.

Žmonės bambėjo, tačiau mokesčius mokėjo. Tačiau prieš keletą metų vienas nežioplas vilnietis pasiskundė teismui, kad pinigai už kiemų tvarkymą iš jo imami neteisėtai.

Byla nukeliavo iki Konstitucinio Teismo ir šis paskelbė verdiktą: mokesti neteisėtas. Jį galima rinkti tik tuo atveju, jei namui yra konkrečiai apibrėžtos jo kiemo ribos.

Panašią bylą laimėjo vienas panevėžietis, po to – palangiškis, po to į teismu patraukė ir klaipėdiečiai. Vyriausybės atstovas Klaipėdos apskrityje miesto savivaldybei surašė griežtą raštą: pakaks neteisėtai iš žmonių pinigą rinkti.

Tad Klaipėdos miesto savivaldybė pradėjo rengtis tą mokestį panaikinti ir pati kiemus šlavinėti. Tačiau rengėsi lyg nuoga į dilgėles – per keletą metų taip ir nesugebėjo tinkamai pasirengti. Apie tai byloja dabartinė „tvarka” kiemuose.

Esu iš tų, kurie nuolat ragino Savivaldybės administraciją tam reikalui ruoštis atsakingai. Kur tau. Kita vertus, nutuokiu, kad esminio skirtumo tarp abiejų mokėjimo už kiemų tvarkymą sistemų nėra. Nes ir vienu, ir kitu atveju už šį darbą sumoka klaipėdiečiai. Ir abiem atvejais jie turi teisę reikalauti aukštos šios paslaugos kokybės. Tiesiogiai proporcingos sumokėtiems pinigams.

Dar daugiau: mokėjimas tiesiogiai už suteiktą paslaugą rangovui ekonomiškai yra logiškesnis. Nors emocionaliai – atvirkščiai: kai nejauti, kaip tavo pinigai paimami, eikvojami, tai ir širdies neskauda.

Todėl prieš priimant sprendimą grąžinti senąją tvarką reikia atsakyti į patį svarbiausią klausimą: ar toji tvarka bus teisinga?

Ar daugiabučių namų gyventojai turės mokėti tikrai tik už savo konkretaus namo kiemą? Suprask, juo didesnis kiemas – tuo daugiau moki. Kiemo neturi – mokėti nereikia.

Ar kiekvienam namui tikrai tiksliai ir teisingai bus apibrėžtos jo kiemo ribos? Ar tame kieme gyventojai tikrai turės šeimininko teises? Su visomis iš to išplaukiančiomis teisinėmis pasekmėmis. Ir pareigomis, aišku.

Mano galva, tikslių atsakymų į pastaruosius klausimus šiandien nėra. Ir skubiai į juos atsakyti neįmanoma. Todėl rengiamas sprendimas yra skubotas, o svarbiausiai – nepamatuotas teisingumo matais.

Netrukus gavę lapelį su reikalavimais sumokėti komunalinius mokesčius rasime ir eilutę „kiemų tvarkymas”: mūsų sumokėti pinigai subirs į namus eksploatuojančių įmonių sąskaitas, o jų pasamdyti kiemsargiai užsimos šluotomis. Jeigu, aišku, tas mokestis bus pakankamas, kad užtektų kiemsargiui pasamdyti ir šluotai nupirkti.

TAIP PAT SKAITYKITE

Jung Lietuva
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu