Rockwool

„Nabucco” dujotakis politiškai pakibo ore

“Nabucco” dujotakis politiškai pakibo ore

Po Rusijos ir Gruzijos karinio konflikto Briuselyje vis atsargiau žiūrima į ambicingą, tačiau sunkiai judantį „Nabucco” dujotakio tiesimo projektą. ES atsisakius investuoti į šį projektą Rusija ilgam liktų vienintele valstybe, valdančia visas dujų tiekimo gijas Europai iš Azijos, rašo „Verslo žinios”.

„Tikimės pirmojo dujų pristatymo 2013 m. Laiko išspręsti politiniams konfliktams iki tol užteks. „Nabucco” yra didelis projektas, jis turi daug potencialių dujų šaltinių tokiose šalyse kaip Azerbaidžanas, Turkmėnistanas, Irakas, Rusija, Egiptas ir Iranas.

Be kita ko, šis konfliktas parodė ilgalaikę dujų šaltinių svarbą Europai Artimuosiuose Rytuose”, – VŽ teigia Christianas Dolezalas, „Nabucco Gas Pipeline International” atstovas spaudai. Tarptautinė žiniasklaida atkreipia dėmesį, jog „Nabucco” projektas susiduria su daug problemų, verčiančių abejoti jo likimu.

Lietuvos politikai dar nelinkę laidoti „Nabucco”, turėjusio sudaryti galimybes Europai gauti dujas iš kitų Azijos valstybių, ne tik iš Rusijos. Tačiau ir optimizmu jie netrykšta.

Justas Vincas Paleckis, Europos Parlamento narys socialdemokratas, mano, jog dar kiek per anksti daryti išvadą, kad Europa jau neteko alternatyvaus dujų tiekimo kanalo.

„Be abejo, po karinių veiksmų projektas tampa pažeidžiamas, bet teigti, kad jo bus atsisakyta, dar anksti. Juk vienas iš variantų – po šitų įvykių tam kaip tik bus skiriama daugiau dėmesio. Nebūtinai taip bus, bet tai labai galimas dalykas. Pusiausvyra regione vis tiek nusistovės”, – svarsto p. Paleckis.

Ona Juknevičienė, Europos Parlamento narė darbietė, pastebi, jog „Nabucco” projektas ir iki Gruzijos krizės nebuvo laikomas perspektyviu.

Viena iš priežasčių – Turkijos požiūris į šias statybas. „Tai dabar rizikinga. Verslas, ko gero, eina ten, kur stabili politinė situacija. O kur atsiranda kokie nors politiniai konfliktai, tai verslas palaukia ir pasižiūri, kiek yra rizikos jų projektui”, – nurodo ji.

Konservatoriaus Audronio Ažubalio, Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojo, nuomone, „Be Irano šis projektas bus beviltiškas. Gruzija tik prideda papildomą minusą, visas šis regionas karštas, taigi čia pavojinga investuoti. O Rusija čia tik išlošia. Ji sako – prašom, yra saugus kelias – mūsų”.

REKOMENDUOJAME