Penktadienį centrinėje Mažeikių aikštėje miesto gyventojai protestavo dėl nuo šių metų pradžios 30 procentų išaugusių šilumos kainų.
Protesto dalyviams Mažeikių rajono meras Vilhelmas Džiugelis nieko paguodžiančio negalėjo pasakyti. „Mūsų kaina (kaina už šilumą, kurią moka mažeikiškiai – lrt.lt) yra aukso vidurys”, – sakė jis.
Pasak mero, į protestą susirinko 100–150 žmonių.
Nuo šių metų sausio Mažeikių gyventojai už šilumą moka 26 centus už kilovatvalandę (be PVM – lrt.lt), t. y. 30 procentų daugiau nei iki tol. Vis dėlto Mažeikių merui ši šilumos kaina neatrodo pernelyg didelė.
„Kaina už šilumą nėra aukšta, mes Lietuvoje esame per vidurį. Aišku, žmonės motyvuotai nepatenkinti, kadangi tas (šilumos kainų kilimas – lrt.lt) įvyko sausio mėnesio pradžioje. Sausio mėnesį žmonės jas jau gavo padidintas. Iki tol mokėjo 30 procentų mažiau”, – lrt.lt teigė Mažeikių meras.
Pasiteiravus, kokių priemonių ketina imtis, kad mažeikiškių pečius slegianti mokesčių našta taptų lengvesnė, V. Džiugelis pabrėžė, kad „dujų kainos yra dujų kainos”.
„Šiandien mes, taryba, kreipėmės į Kainų energetikos komisiją. Mes nelabai sutinkame su tuo, kad kainas šilumininkams yra leidžiama peržiūrėti tik vieną ar du kartus per metus.
Naftos kainos krenta, tai irgi susiję su dujų kaina, o kadangi pas mus per pusę („Mažeikių šilumos tinklai” naudoja dvi kuro rūšis, t. y. biokurą ir gamtines dujas – lrt.lt) ir dujos yra naudojamos „Mažeikių šilumos tinklų”, visiškai logiška, kad kainos turėtų kristi”, – dėstė pašnekovas.
Tuo metu „Mažeikių šilumos tinklų” direktorius Jonas Jurkus lrt.lt teigė, kad dėl išaugusios šilumos kainos kaltos dvi blogybės – netobula kainų paskaičiavimo metodika ir galios perdavimo mokestis.
„Mažeikiai visada turėjo vieną iš mažesnių (šilumos – lrt.lt) kainų Lietuvoje, bet dėl netobulos kainų metodikos, kuri neleidžia kas 1–2 mėnesius perskaičiuoti kainos, turėjome į naują perskaičiuotą kainą įtraukti 2,58 cento už prarastas lėšas.
Antra blogybė – galios perdavimo mokestis. Mes kūrename 2 kuro rūšimis, t.y. 58 procentus biokuro (todėl mes ilgą laiką išlaikėme vieną žemiausių šilumos kainų Lietuvoje) ir gamtines dujas.
Problema – didelis galios perdavimo mokestis. Gamtinių dujų trasą atvedė privati firma ir pagal įstatymą, Kainų komisijos metodiką, ji turi per tam tikrą laiką atsipirkti. Gamtinės dujos pradėjo brangti ir per metus jos brango daugiau kaip dešimt kartų, o perskaičiuoti galima vieną kartą. Tai jeigu dabartiniu metu dujos kainuoja tūkstantį litų, aš dar už galios mokestį turiu sumokėti daugiau kaip 500 litų”, – dėstė specialistas.
Pasak J. Jurkaus, jeigu būtų leidžiama kainas perskaičiuoti kas du mėnesius ar kas mėnesį, už šilumą mažeikiškiai šiandien mokėtų 2,58 cento pigiau.
„Dėl netobulos kainų metodikos aš kreipiausi į rajono tarybą. Rajono taryba priėmė sprendimą, kurį teiks Seimui, energetikos ministrui ir Vyriausybei, kad Seimas greičiau svarstytų ir priimtų patobulintą metodiką, kurios mes prašome ir išvengtume visų tų nereikalingų pykčių”, – sakė lrt.lt pašnekovas.