Šiandien Europos centrinis bankas nuspręs, ar didinti bazinę palūkanų normą. Jei ji didės bent minimaliai, daugeliui išsimokėti už būsto paskolas taps dar sudėtingiau.
Būdas žaboti infliaciją
Imtis tokių priemonių Europos centrinis bankas (ECB) nutarė matydamas, kad visoje eurozonoje nepaliaujamai kyla infliacija, tad palūkanų didinimas tapo kol kas vieninteliu būdu jai pažaboti.
„Šiuo metu infliacija eurozonoje yra 4 proc., o tai išties daug, nes ji turėtų siekti tik apie 2 proc.
Centrinis bankas baiminasi, kad laikinai padidėjusi infliacija nevirstų ilgalaikiu procesu, todėl, siekiant užbėgti įvykiams už akių, griebiamasi skaudžiausių būdų.
Žinoma, tai šiek tiek sulėtins infliaciją, tačiau itin pakenks ūkio augimui”, – pabrėžė Lietuvos banko Ekonomikos departamento direktorius Raimondas Kuodis.
Nors kol kas dar nėra visiškai aišku, ką nuspręs ECB, šalies bankininkai prognozuoja, kad palūkanų normos bus padidintos.
„Tarp bankininkų egzistuoja tokie burtažodžiai, iš kurių galima spręsti, kad palūkanas didinti jau apsispręsta. Žinoma, šie burtažodžiai nėra šimtaprocentinis dalykas, nes Centrinis bankas niekada neįsipareigoja vykdyti savo planų – staiga pasikeitus aplinkybėms jis turi teisę atsisakyti palūkanų normų didinimo. Tačiau tai mažai tikėtina”, – teigė R.Kuodis.
Anot R.Kuodžio, palūkanas didinti puse procentinio punkto centriniai bankai ryžtasi itin retai ir tik kritiniais atvejais. Tad šiuo laikotarpiu tikėtina, kad bankas jas padidins 25 procentiniais punktais.
Skolintis eurais tebebus pigiau
Bazinių palūkanų normų didinimas labiausiai atsilieptų šalies gyventojams, paėmusiems būsto ir vartojamąsias paskolas.
„Jei bus nuspręsta didinti palūkanas, tuomet visiems bankų klientams, paėmusiems kreditus eurais su nefiksuotomis palūkanomis, šios padidės. Tai reiškia, kad bankams teks mokėti didesnes įmokas. Tačiau ar gyventojams didės paskolų litais palūkanos, neaišku, nes tai priklauso nuo Lietuvos banko. Euras yra susietas su litu, bet Europos centrinio banko sprendimai šiuo atveju litui didelės įtakos nedaro. Vis dėlto tikėtina, kad netrukus po sprendimo pabrangtų ir paskolos litais, tačiau mažiau nei eurais”, – paaiškino „DnB Nord banko” mažmeninės bankininkystės direktorius Ričardas Butkus.
R.Butkaus duomenimis, šalyje daugiausiai paskolų išduota eurais, tačiau, anot jo, ir padidėjus palūkanoms skolintis šia valiuta būtų vis tiek pigiau.
„Tie vartotojai, kurie turi paskolas eurais, tikrai nebus apsirikę – skolintis šia valiuta išliks pigiau visada”, – tvirtino R.Butkus.
Daugės nemokių klientų
Pasak bankininko, padidėjus palūkanoms mažiausiai nukentės gyventojai, paskolas paėmę praėjusių metų pabaigoje ir šiemet, nes tuo laikotarpiu bankai sugriežtino išduodamų paskolų sąlygas ir įvertino galimas rizikas.
Daugiausiai nerimo kelia tie gyventojai, kurie iš bankų skolinosi tuo metu, kai buvo kilęs paskolų bumas. „Buvo laikotarpis, kai visi komerciniai šalies bankai kovojo dėl kiekvieno kliento, todėl kreditus dalino kur kas lengviau nei dabar. Tuo metu paskolas gavo net ir tie gyventojai, kurių pajamos buvo per mažos. Tačiau didėjant infliacijai pabrango pragyvenimas, taip pat pakilo ir paskolų palūkanos, tad jeigu jos bus padidintos darsyk, o pragyvenimas brangs ir toliau, tikrai rasis vis daugiau žmonių, kurie nebeišgalės bankams padengti kreditų”, – patikino R.Butkus.
Tačiau abu bankininkai guodžia, kad šis ECB sprendimas gali būti laikinas, sumažėjus infliacijai eurozonoje, bazinės palūkanų normos eurais galėtų būti ir vėl sumažintos.