Verslininkas Vidimantas Žekas teigia, kad Kauno Laisvės alėją reikia gaivinti skelbiant joje nors ir laikiną miesto laisvąją ekonominę zoną. „Atskiro įstatymo šiuo atveju parlamentas neturėtų priiminėti. Pakaktų to, kad savivalda pasinaudotų visomis jai teikiamomis galiomis”, – teigia V. Žekas. Anot jo, kalbant apie Laisvės alėją reikia prisiminti JAV pramogų sostinės Las Vegaso istoriją.
Du viešbučius Kauno Žaliakalnyje ir Senamiestyje valdančio V. Žeko teigimu, savivaldybė turi gerą verslo aktyvinimo svertą – nekilnojamojo turto mokestį. Ji esą gali taikyti lengvatą, atleisdama nuo šio mokesčio verslininkus arba imdama tik jo dalį.
„Bet pasinaudodama savo galia Kauno savivaldybė nuo šio mokesčio atleido tik vieną Laisvės alėjoje įsikūrusį banką. Deja, jis neprivilios į Kauną turistų”, – tvirtina V. Žekas.
O kas priviliotų?
Smulkusis, maitinimo ir paslaugų verslas. Prisiminkime istoriją, kaip dykumoje kūrėsi visame pasaulyje vėliau išgarsėjęs Las Vegasas. Pirmiausiai jame buvo nutiesta pagrindinė gatvė, o joje atsirado viešbučių, kazino, restoranų. Iš pradžių dauguma verslininkų toje gatvėje buvo visai atleisti nuo mokesčių, paskui mokėjo jų tik dalį.
Ko žmonės važiuoja į Las Vegasą? Padūkti, pasilinksminti, pamatyti tegul ir kičinio plastmasinio kamufliažo ir pinigų išleisti. Sako, kai Elvis Preslis ten pradėjo dainuoti, dešimtis tūkstančių lankytojų sutraukė.
Kas Kaune galėtų tuo E. Presliu pabūti, gal Rytis Cicinas?
Aš tik žinau, kad biurų pastatai Laisvės alėjos neišgelbės.
Ar ir prekiautojus avalyne siūlytumėte nuo mokesčių atleisti?
Žinoma, ne. Jei sukuri barą, karaokės klubą, – pirmus metus tikėkis atleidimo nuo mokesčių, vėliau mokėsi gal pusę tų mokesčių, kol ant kojų atsistosi. Gal licencija veiklai pigiau kainuos, savivaldybė ims mažesnes rinkliavas. Čia jau kaip nuspręstų savivaldybė. Juk turi valdžia pagaliau pradėti spręsti racionaliau.
Ar nemanote, kad ir Senamiestyje reikėtų smulkiajam verslui laikinų laisvosios ekonominės zonos lengvatų?
Kodėl to nepadarius ir Senamiestyje? Apskritai reikėtų kitaip taikyti įstatymą dėl nekilnojamojo turto apmokestinimo. Žinoma, jį pataisius.
Beje, nemačiau niekur tokių sugriuvusių senamiesčių, koks yra Kaune. Jei būtų griuvenoms taikomas didesnis mokestis, savininkas parduotų jas tam, kas turi idėją, ką su tuo turtu daryti. Miesto valdžia nenaudoja tų svertų, kuriuos savo rankose turi.
Bet juk yra sukurta turizmo vystymo Kaune strategija, negi taip reikia kuklintis ir sakyti: nieko neturim?
Galima kalbėti apie misijas, vizijas ir kitas universitetines teorijas, bet mes remiamės praktika. Į strategijas nesigilinu, man pakanka pasikalbėti su viešbučio svečiais, kokį jie pamato Kauną. Optimizmo po to nelieka.