Anza

Informacijos dėl architektūros konkursų rengimo nuostatų patikslinimas

Informacijos dėl architektūros konkursų rengimo nuostatų patikslinimas

Vakar naujienų portale DELFI pasirodė straipsnis klaidingu pavadinimu, kuriame Vilniaus miesto savivaldybės taikoma architektūros konkursų skelbimo tvarka vadinama privilegija. Suteikiame tikslią informaciją.

Architektūros konkursas yra patikimiausias kelias rasti geriausiam architektūriniam sprendimui – patikrinta pasauline praktika besivadovaujantis Vilnius šių metų balandį patikslino ir papildė sąrašą objektų, kurių architektūrinėms idėjoms įvertinti privaloma skelbti projektų konkursus. Reikalavimai pasikeitė ne tik už viešuosius pinigus, bet ir privačiai planuojamų projektų Vilniuje vystytojams.

Tarybos balandžio mėnesio sprendimu nustatyta ir tai, kad jis netaikomas objektams, dėl kurių projektavimo gauta teigiama Lietuvos architektų sąjungos Architektūros ir urbanistikos ekspertų tarybos ar Lietuvos architektų rūmų Vilniaus regioninės architektūros tarybos vertinimo išvada ir iki sprendimo įsigaliojimo datos yra pasirašyta planuojamo objekto projektavimo darbų rangos sutartis. Tai nėra privilegija ar išimtis, kaip teigiama minėtame portalo DELFI straipsnyje, o taisyklių algoritmas, kuris ir ateityje bus taikomas tais atvejais, kai vystytojai įrodys, kad objekto projektavimo darbų sutartis pasirašyta dar iki šių metų balandžio 21 d. Tarybos sprendimo įsigaliojimo.

„Atsižvelgdami į tai, kad Vyriausiojo miesto architekto skyrių pasiekia ir neabejotinai dar pasieks ne vienas projektas, pradėtas projektuoti iki priimant Tarybos sprendimą, pačiame Tarybos sprendime įtvirtinome šį universalų, visiems taikomą algoritmą. Išimčių nedarome niekam, bet negalime sprendimo taikyti atbuline data“, – sakė vyriausiasis miesto architektas Mindaugas Pakalnis.

TIK FAKTAI

  • Jokia išimtis verslo centro ir viešbučio projektui Ceikinių g. 2 padaryta nebuvo. Priešingai, statytojui kreipusis raštu, keletą kartų buvo raštu atsakyta, kad privalomas architektūrinis konkursas ir įvardintos būtinos atlikti procedūros, jei sutartis pasirašyta anksčiau. Taip įvardinta ir 2021-08-04 patvirtintoje projektavimo užduotyje.
  • Jokios privilegijos projektui Ceikinių g. 2 nebuvo taikytos. Analogiškoje teisinėje padėtyje – iki Tarybos sprendimo dėl architektūrinių konkursų privalomumo projektavimo darbų sutartis deklaravo – dar mažiausiai 4 architektų komandos. Jie visi eina arba jau praėjo analogišku keliu pagal tą pačią Tarybos sprendime apibrėžtą tvarką. Kol Taryba nenustatė tvarkos, kaip elgtis tokiais atvejais, jokie sprendimai daromi nebuvo.
  • Dėl situacijos savivaldybė sprendė ne pati vienasmeniškai, kaip teigiama straipsnyje, o tarėsi su architektų bendruomene. Diskusijoje regioninėje architektūros taryboje (RAT) metu buvo pasiūlyta tokiais atvejais, kai projektavimo sutartys pasirašytos iki Tarybos sprendimo apie architektūrinių konkursų privalomumą, gauti teigiamą Lietuvos architektų rūmų ar Lietuvos architektų sąjungos ekspertų išvadą dėl projekto atitikimo architektūros kokybės reikalavimams. Pagal šią su ekspertais aptartą rekomendaciją buvo patikslintos savivaldybės taikomos procedūros. Ir jos taikomos visiems tokioje situacijoje atsidūrusiems projektams.
  • Projektą svarstant RAT 2021-06-22 vyriausiasis miesto architektas buvo pagrindinis projekto kritikas, aiškiai išsakęs savo pastabas projektui. Šios pastabos matomos viešai prieinamuose RAT protokoluose. RAT nariai su dalimi pastabų sutiko, dėl dalies turėjo kitokią nuomonę. Atsižvelgę į visas pastabas, architektai koregavo projektą.

TAIP PAT SKAITYKITE

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu