Ekoklima

Ignalinos AE uždarymui siūlo 210 mln. eurų

Ignalinos AE

Europos Komisija Ignalinos atominės elektrinės (AE) uždarymui iki 2017 metų siūlo skirti 210 mln. eurų vietoje Lietuvos prašomų 770 mln. eurų.

Tai daugiau nei 3 kartus mažesnė suma.

Už energetiką atsakingo komisaro atstovė Marlene Holzner Lietuvos radijui sako, kad Europos Komisija Ignalinos uždarymo procesui skyrė itin didelę sumą ir daugiau lėšų biudžete projektui nenumatyta.

„Europos Komisija niekada nežadėjo sumokėti visos atominei elektrinei išmontuoti reikalingos sumos. Tai nebuvo numatyta. Valstybės narės pačios turi prisiimti visą atsakomybę už elektrinių uždarymą. Ką mes jau davėme ir ką dar siūlome skirti, padengia pusę viso Ignalinos projekto sumos, ir Lietuva privalo rasti šaltinių finansuoti likusią dalį“, – kalbėjo ji.

Neoficialiai kalbama, kad Europos Komisija yra nepatenkinta dėl vėluojančių uždarymo darbų Ignalinos atominėje elektrinėje ir tai galėjo padaryti sprendimą mažesniam nei siekta finansavimui.

Premjeras Andrius Kubilius sako, kad toks pasiūlymas nepriimtinas ir gali prieštarauti ES stojimo sutarties reikalavimams.

„Europos Komisijos parengtas reglamento projektas davė startą deryboms dėl adekvataus IAE uždarymo finansavimo. Vis tik dabartinis pasiūlymas mums nėra priimtinas, nes kyla abejonių dėl jo atitikimo Lietuvos stojimo sutartyje užfiksuotiems įsipareigojimams. Lietuvos narystės Europos Sąjungoje sutartyje dėl IAE uždarymo ES pripažino, kad IAE uždarymas yra išskirtinis atvejis, AE eksploatacijos nutraukimas yra ilgalaikis procesas, tai yra nepakeliama našta Lietuvai, neatitinkanti šalies ekonominio pajėgumo. Atitinkamai tuo vadovaujantis ES įsipareigojo skirti adekvačią finansinę paramą AE uždarymui“, – sako Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius.

Premjeras tikisi, kad visos susijusios šalys supras, koks jautrus šis klausimas Lietuvai, ir viliasi pasiekti susitarimą dėl adekvataus finansavimo.

Pasiūlyme numatyta Bulgarijai iki 2020 m. papildomai skirti 185 mln. eurų, Slovakijai iki 2017 m. – 105 mln. eurų (2011 m. kainomis).

Kad būtų suteikta Sąjungos finansinė parama, Bulgarija, Slovakija ir Lietuva turės visiškai įgyvendinti ES teisės aktus, susijusius su branduoline sauga ir branduolinių atliekų tvarkymu.

Jos taip pat turės sukurti teisės aktų sistemas, kuriose būtų numatyta laiku sukaupti nacionalinius finansinius išteklius likusiems finansiniams poreikiams tenkinti. Taip esą būtų užtikrinta, kad valstybės narės sugebės palaipsniui įvykdyti savo privalomus finansavimo įsipareigojimus.

Be to, reikalaujama pateikti Europos Komisijai peržiūrėtus išsamius eksploatavimo nutraukimo planus. Šiais planais bus remiamasi vykdant Sąjungos finansinės pagalbos įgyvendinimo stebėseną.

TAIP PAT SKAITYKITE

Ruukki
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu