A klasės reikalavimai projektuojamiems pastatams jau greitai taps realybe, todėl šis galvosūkis tiek projektuotojams, tiek architektams tampa vis aktualesniu. Atrodytų, kad medžiagų ir jų formų įvairovė rinkoje turėtų išspręsti visus galvosūkius. Uždėkime daugiau šilumos izoliacijos ant sienų, pastorinkime šiltinimo medžiagą stoge, įdėkime šiltesnius langus, pagerinkime statybos kokybę ir lengvai pasieksime reikalaujamus rodiklius? Deja, toks kiekybinis būdas pastato rodikliams gerinti jau išnaudojo beveik visas protingas galimybes.
Galima eiti šiuo keliu, bet investicijos tuomet didėja tiesiog neproporcingai, o kai kurie architektai ir investuotojai jau pradeda kalbėti apie tokių reikalavimų beprasmiškumą. Dauguma sprendimų rinkoje yra pritaikyti ir praktiškai patikrinti B energinio naudingumo klasės pastatuose, o kylant reikalavimams bet kuri detalė, mazgas, parinkta įranga ar pastato orientacija gali turėti lemiamą įtaką pastato energiniam naudingumui. Per didelis neefektyvaus įstiklinimo plotas, blogai sukonstruoti fasado šilumos tilteliai gali sutrukdyti pasiekti reikalaujamą A energinio naudingumo klasę.
Kaip projektuotojas negali kompensuoti visų architekto energiškai neefektyvių sprendimų, taip ir architektas negali numatyti, kokius vizualius pokyčius pastatui turės projektuotojo energiškai efektyvūs konstrukciniai mazgai. Natūralu, kad šias problemas reikia spręsti ankstyvoje projektavimo stadijoje, pasirenkant pastato koncepciją, langų išdėstymą pasaulio šalių atžvilgiu, parenkant langų plotus ir panašiai. Iššūkiai, su kuriais turime susidoroti šiandien, nėra lengvi, bet tobulinant savo technines žinias galime projektuoti išties įspūdingus ir energiškai efektyvius pastatus.
Tampa labai svarbu mokyti užsakovus, pateikti jų pasirinkimui kelis pagrįstus sprendimus. Tam jau yra sukurtos mokymo programos, lietuviška programinė įranga NRGpro ir Smeigė, amerikiečių Therm 7 ir kitos. Tereikia tik jomis išmokti tinkamai naudotis. Žinoma, šių žinių įsisavinimui reikia laiko, o iki A klasės reikalavimų pastatams įsigaliojimo teliko vos 6 mėnesiai.
VĮ Statybos produkcijos sertifikavimo centras (SPSC) kartu su Lietuvos statybos inžinierių sąjunga parengė pastatų energinio naudingumo projektavimo 4 dienų mokymus ir kviečia statybos inžinierius bei architektus juos išklausyti. Čia, be teorinių žinių, yra ir praktiniai užsiėmimai, dažniausiai pasitaikančių klaidų ir jų priežasčių aptarimai.
Užsakovų ir investuotojų patogumui visi baigę mokymus skelbiami SPSC tinklapyje specialiame sąraše. Mokymų rengėjai ir organizatoriai tikisi, kad mokymų žinios leis Jums kartu apmokytais projektuotojais lengviau spręsti A klasės galvosūkius. Svarbu surūpinti laiku, kad galvosūkis netaptų galvasope.
Kšištofas Pesliakas, VĮ „Statybos produkcijos sertifikavimo centras“, projektų vadybininkas