Franke

ESO: vykstant energetiniam karui, energetinio efektyvumo priemonės turi tapti pirmuoju kuru

energetinis karas

Didėjant iššūkiams dėl augančių energijos kainų, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) ragina Lietuvos verslo įmones spręsti susidariusį iššūkį investuojant į energijos efektyvumą didinančias priemones. Toks problemos sprendimo pasirinkimas (arba vienas iš jų) užtikrins ne tik energijos suvartojimo mažėjimą trumpuoju laikotarpiu, bet užtikrins ir įmonių konkurencingumą ilguoju laikotarpiu.

„Šiuo sudėtingu metu, kai Rusijos režimas vykdo energetinį spaudimą senajam žemynui, visi patiriame itin didelę energijos kainų sukeltą turbulenciją, kuri kelia milžiniškų sunkumų Lietuvos verslui ne tik išgyvenimo prasme esamuoju laikotarpiu, bet ir dėl konkurencijos praradimo eksporto grandinėse. Įvertindami tarptautinę praktiką, matome, kad energetinio efektyvumo priemonės sukuria milžinišką naudą ir jų diegimui krizės akivaizdoje turėtų būti skiriamas prioritetas“, – sako Asta Vaitulevičė, „Ignitis grupės“ Energetinio efektyvumo programos vadovė.

Šiuo metu kaip tik galioja paskelbta Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) parama. Ekspertės teigimu, rekomenduojama pasinaudoti valstybės subsidijų siūlomomis galimybėmis – skirti laiko ir pastangų įsidiegti energetinio efektyvumo sprendimus.

Į pagalbą – energijos suvartojimo duomenų analizė

Siekiant, jog energetinio efektyvumo priemonės duotų maksimalų rezultatą, energetinio efektyvumo ekspertė verslininkams visų pirma rekomenduoja atidžiai stebėti visus savo įmonės energijos apskaitos duomenis. Nuosekli stebėsena ir analizė padeda nuolat sekti naudojamos įrangos efektyvumą, tiksliai įvertinti produktų savikainą ir energijos sąnaudų dalį bendroje savikainoje.

„Turimos technologijos jau šiandien leidžia verslo įmonėms stebėti elektros suvartojimo funkcionalumą, analizuoti mėnesio, pusmečio ar metų sąnaudas, o taip pat atsižvelgiant į suvartojimo tendencijas, įvertinti, kada reikalinga koreguoti gamybos intensyvumą – įrenginių darbo ciklą, kai elektros energija yra pigesnė“, – sako A. Vaitulevičė.

Tokius duomenis įmonės gali stebėti ESO savitarnos puslapyje: čia pateikiami ne tik suvartojimo duomenys, bet ir kiek elektros energijos suvartoja panašioje vietoje esantis ar panašioje srityje veikiantis verslas. Suvartojimo duomenų analizė bei kaupimas reikalingas ir tikslesniam energijos suvartojimo auditui, kurio metu nustatomas energijos suvartojimo švaistymas. Kaip teigia ekspertė, renkant ir analizuojant duomenis vienu šūviu galima nušauti du zuikius.

„Visada rekomenduoju įmonei prieš diegiant energetinio efektyvumo sprendimus atlikti energijos suvartojimo auditą, kuris padėtų pasiekti didesnį taupymo efektą: skirdami ribotą biudžetą investuosite ten, kur yra didžiausias energijos švaistymas“, – akcentuoja A. Vaitulevičė.

Anot jos, atsakingas energijos suvartojimas turi apimti ne vien techninius sprendimus, bet ir įtraukti darbuotojus, – taip bus sukurti konkrečiai įmonei ar biurui pritaikyti sprendimai ar iniciatyvos. „Juk visi esame kartu vienodi ir skirtingi. Tokios iniciatyvos biure gali apimti ir darbuotojų skatinimą išjungti nenaudojamą įrangą nedarbo metu, ir temperatūros mažinimą patalpose nesant darbuotojų, ir rekomendacijas mažiau naudoti liftais, dirbti per nuotolį ar organizuoti nuotolinius susitikimus“, – sako ekspertė.

Pasak energetinio efektyvumo ekspertės, moksliniais tyrimais yra patvirtinta, kad tikslų iškėlimas, savo suvartojimo palyginimas ir grįžtamasis ryšys gali sumažinti energijos suvartojimą iki 10 proc.

Kaip sutaupyti 10 proc. ir daugiau elektros?

1.    Atlikti energijos vartojimo analizę. Vienas iš verslo prioritetų, jau anksčiau minėtas, – visų turimų patalpų, pastatų, prekybos, sandėlių ar administracinių patalpų energijos suvartojimo apžiūra – auditas, kuris padėtų įvertinti galimybes taupyti energiją. Suvartojimo analizė leis išsiaiškinti, kuri energijos rūšis, kada reikalauja didžiausių išlaidų ir kur galima sutaupyti.

2.    Kelti energijos vartojimo mažinimo tikslus. Siekiant didesnės motyvacijos pokyčiams, reikalinga užsibrėžti aiškius skaičiais įvardinus tikslus, įtraukti darbuotojus ir vykdyti skatinamuosius veiksmus šiems tikslams pasiekti. Skaičiuojama, kad kiekviena įmonė turi apie 5–10 proc. dydžio elektros energijos taupymo potencialą, tad paskelbkite tai viešai ir kvieskite darbuotojus teikti idėjas bei pasiūlymus, kaip sutaupyti.

3.    Atnaujinti kompiuterius ir jų monitorius. Prioriteto tvarka atnaujinkite naudojamus kompiuterių monitorius savo biure – kuo aukštesnės energetinės klasės monitorius, tuo mažiau energijos sunaudoja. Įjungtas stacionarus kompiuteris 1 kilovatvalandę elektros energijos sunaudoja kiek daugiau nei per 5 valandas, nešiojamasis kompiuteris – per 25 valandas, taigi reikšmingai sumažinti vartojimą galima vien įvedus taisyklę, kad visi kompiuteriai ir monitoriai biure privalo būti išjungti ne darbo metu.

4.    Rinktis efektyvią spausdinimo įrangą. Šiuolaikiniam biurui reikalingas spausdintuvas su „miego“ ir automatinio išsijungimo funkcijomis. Šios funkcijos leis nenaudoti elektros energijos tuo metu, kai įrenginys nedirba. Taip pat ieškokite tokio spausdintuvo, kuris turi daugiau nustatymų – vidinius dokumentus, kurie nėra skirti reprezentacijai, galite spausdinti ant juodraštinio popieriaus, nespalvotai ar blogesne raiška, taip taupysite ir elektros energiją, ir kitas išlaidas spausdinimui.

5.    Diegti išmaniojo apšvietimo sistemas. Biuro paskirties patalpose įrengus judesio fiksavimo jutiklius, galima sutaupyti iki 10–15 proc. elektros energijos. Patalpose, kuriuose apšvietimas reikalingas trumpam laikotarpiui (pvz., sandėliai, archyvai, serverinės) įrengus jutiklius, galima sutaupyti net iki 40 proc. elektros energijos.

6.    Mažinti vartojimą. Imkitės skatinimo veiksmų, kad jūsų įmonės darbuotojai įjungti taupymo funkcijas savo naudojamuose kompiuteriuose, mobiliuosiuose telefonuose ar planšetėse. Paskirkite atsakingus asmenis, kurie paruoštų instrukciją, kaip įrenginių nustatymuose atlikti pakeitimus. Skatinkite darbuotojus išjungti nenaudojamus prietaisus, naudokite prailgintuvus su įjungimo ir išjungimo funkcija, įdiekite modernius elektros lizdus, kuriuos galima valdyti mobiliosios aplikacijos pagalba.

TAIP PAT SKAITYKITE

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu