Rockwool

Energetikai beldžiasi į žmonių sąžinę

Energetika

Daugiabučių namų gyventojai raginami nenumoti ranka įtarus, kad kaimynai savavališkai pertvarkė šildymo sistemą. Dėl to viso namo gyventojams gali padidėti išlaidos už šildymą, sutrikti sistema.

Siekiant šviesti visuomenę, skatinti daugiabučių namų savininkų sąmoningumą iki ateinančio šildymo sezono pradžios pastatų ūkio valdymo bendrovė „City service” su Valstybine energetikos inspekcija (VEI) Kaune, Vilniuje ir Klaipėdoje rengia akciją „Gerbkime kaimynus – šildykimės sąžiningai”.

Vasara – remonto metas. Gyventojai ne tik perdažo sienas, bet ir dažnai apsisprendžia įsigyti naujus, jų įsitikinimu, gražesnius radiatorius. Valstybinės energetikos inspekcijos (VEI) atstovų teigimu, dauguma butų savininkų įsirengdami naujus radiatorius nesuderinę projekto ir samdydami neprofesionalus nesuvokia, kad gali pakenkti ne tik sau, bet ir kaimynams. Vos viename bute neatsakingai pakeitus radiatorius gali sutrikti viso namo šildymas.

Jei šildymo sezonu bute pernelyg karšta arba temperatūra nesiekia 18 laipsnių, galima įtarti, kad daugiabutyje kažkas išbalansavo šildymo sistemą. Spėjama, kad savavališkos šilumos sistemų rekonstrukcijos atliktos dešimtadalyje butų.

Skaičiuojama, kad dėl tokio butų perkaitinimo visoje šalyje gyventojai papildomai sumoka apie 17 mln. litų. Vidutinio 5 tūkst. kv. metrų penkiaaukščio namo gyventojai per sezoną už šilumą sumoka maždaug 2 tūkst. litų brangiau nei kito tokio paties namo butų savininkai, kur šildymo sistema neišbalansuota.

Per akciją, kuri truks iki šildymo sezono pradžios, daugiabučių namų gyventojai raginami kreiptis pagalbos į namo administratorių, kad būtų ištaisytos šildymo sistemos klaidos. Dėl daugiabučio namo šildymo sistemos patikrinimo galima tiesiogiai kreiptis į šilumos tiekėją arba VEI. Pasak „City service” atstovų, norint ištaisyti klaidas ir sumažinti viso namo šildymo išlaidas kartais užtenka nedidelių investicijų.

„Daugiabučių namų inžinerinės sistemos yra daug jautresnės, nei būtų galima pagalvoti. Pavieniuose butuose atliktos rekonstrukcijos atsiliepia kiekvieną šildymo sezoną. Dažniausi požymiai: skiriasi butus pasiekiančios energijos kiekis, vieniems butams šąlant kiti perkaitinami.

Dažniausiai šildymo sistemos rekonstrukcija būdavo atliekama neturint projekto, nesuderinus su šilumos tiekėjais ar namo administratoriumi”, – pasakojo bendrovės „City Service” vykdomasis direktorius Lietuvai Vytautas Turonis.

Bendrovės „City service” duomenimis, daugiabučiai namai netinkamai šildomi dažniausiai dėl to, kad kuriame nors namo bute ar keliuose butuose sumontuojami projekto neatitinkantys didesni, efektyvesni radiatoriai, jei pažeidžiamos radiatorių jungimo sistemos, radiatoriai perkeliami į kitą vietą.

Kaip ir daugiabučių prižiūrėtojai, VEI pareigūnai nuolat sulaukia gyventojų skundų dėl kaimynų atliktų rekonstrukcijų ir juos tiria. Pareigūnai neslepia, kad kontroliuoti šį procesą sunku – nuolat tenka susidurti su visuomenės priešiškumu, nenoru gilintis į problemą.

„Manome, kad ši graži idėja padės ugdyti brandesnį daugiabučių gyvenamųjų namų butų savininkų požiūrį į šildymo ir karšto vandens sistemas reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus, į bendros nuosavybės teise tvarkomą turtą, į gyvenamąją aplinką, prisidės prie kaimyniškų ryšių stiprinimo”, – sakė VEI viršininkas Vytautas Miškinis.

REKOMENDUOJAME