Ekoklima

Brangs vėjo jėgainių elektra

Vėjo jėgainių elektra

Akivaizdūs įrodymai, jog Lietuva neįvykdys įsipareigojimų Europos Sąjungai alternatyvios energetikos srityje, verčia didinti vėjo jėgainių gaminamos elektros energijos supirkimo kainas.

Šio verslo atstovai tikina, kad šis sprendimas yra gerokai pavėluotas, tačiau bent jau laikinai duos postūmį šiuo metu apmirusiems alternatyvios energetikos projektams.

Jei rytoj Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija pritars, jog iš vėjo jėgainių superkamos elektros energijos kaina nuo 2009-ųjų pradžios būtų padidinta 8 centais – iki 30 centų už kilovatvalandę (kWh), vartotojui dėl to elektros energija pabrangs 0,06 cento.

Pasak Kainų komisijos Elektros skyriaus vedėjo Rimvydo Sinkevičiaus, vėjo jėgainių verslu užsiimančios bendrovės nuolat skundėsi dėl, jų nuomone, nepakankamos elektros energijos supirkimo kainos. Pastaroji – 22 ct/kWh – nesikeitė nuo 2002 metų.

Anot jo, pastaruoju metu išryškėjo ženklus skirtumas tarp užsibrėžtų planų ir įgyvendintų projektų. Pavyzdžiui, buvo numatyta, kad pernai metų pradžioje vėjo elektrinių galia sieks 82 megavatus, tačiau realiai buvo tik 52 megavatai. Planuota, kad per 2007 metus iš vėjo jėgainių bus supirkta 182 GWh elektros energijos, tačiau supirkta tik 106 GWh.

„Taigi esant dabartinei kainai vėjo elektrinių statybos projektai tampa ekonomiškai nepatrauklūs. Esamų dviejų vėjo parkų veiklos rodikliai rodo, kad jų verslo planuose buvo numatytos gamybos apimtys yra vidutiniškai penktadaliu didesnės negu faktinė gamyba, todėl gaunamos pajamos neužtikrina sklandžios veiklos. Taip pat dėl per žemos supirkimo kainos nestatomos naujos vėjo elektrinės. Atlikti skaičiavimai rodo, kad tokias elektrines dabar būtų tikslinga statyti tik tuo atveju, jeigu elektros supirkimo kaina siektų bent 30 centų už kilovatvalandę”, – sakė R. Sinkevičius.

Argumentas didinti supirkimo kainą yra ir tai, kad nuo 2002 metų vėjo turbinos ir statybų darbai pabrango maždaug trečdaliu, statybos medžiagų kainos išaugo beveik 40 proc., taip pat ženkliai padidėjo finansavimo kaštai bei eksploatacinės išlaidos. Taigi komisijai rytdienos posėdyje bus siūloma nustatyti naują elektros energijos supirkimo iš vėjo elektrinių kainą – 30 ct/kWh.

Pasak R. Sinkevičiaus, šiuo metu Lietuvoje per metus pagaminama apie 14 mlrd. kWh elektros energijos. Vėjo jėgainės pagamina apie 110 mln. kWh. Tad jei komisija patvirtins naująją kainą, vartotojams elektra dėl šios priežasties pabrangtų apie 0,06 cento už kWh.

Pavėluotas sprendimas

Jonas Algis JAKUČIONIS, UAB „Achema hidrostotys” direktorius:

Jei Kainų komisija pagaliau ir ryšis padidinti supirkimo kainą, tai bus porą metų pavėlavęs sprendimas. Nuo 2002 metų labai išaugo tiek įrengimų, tiek darbų kainos, beveik dvigubai padidėjo paskolų palūkanos. Dėl tokios situacijos buvo sustojęs investavimas į tokius projektus. Tad nebegali būti net kalbos, kad Lietuva iki 2010 metų įvykdys Europos Sąjungai duotus įsipareigojimus 7 procentus elektros energijos pagaminti alternatyviu būdu. Iki 2015 metų šis rodiklis turi pasiekti 12-15 procentų, tad reikia pradėti galvoti apie gresiančias sankcijas.

Latvijoje jau seniai už vėjo jėgainių pagamintą elektros energijos kilovatvalandę mokama po 35-42 centus. Tai verslas, reikalaujantis šimtų milijonų litų investicijų, tad esant dabartinei kainai bankai jau nebefinansavo tokių projektų, nes jų atsiperkamumo periodas buvo išsitęsęs iki 20 metų. Koks gi čia verslas, jei pats įrenginys gali tarnauti apie 20 metų? Normalus atsipirkimo periodas turi siekti ne daugiau kaip 11-13 metų.

Naujoji kaina bus stimulas maždaug dvejiems trejiems metams. Uždarius Ignalinos atominę elektrinę tradiciniais būdais gaminama elektros energija smarkiai brangs, tad ir vėjo jėgainių bendrovėms turės būti mokama daugiau.

REKOMENDUOJAME