Tikkuurila

Bankai atsijoja notarus

Bankai ir notarai

Suteikdami kreditus būstui įsigyti bankai klientams duoda ir trumpą sąrašą notarų, pas kuriuos privaloma tvarkytis dokumentus, pavyzdžiui, tvirtinti hipotekos (įkeitimo) lakštus. Į sąrašus neįtraukti notarai jaučiasi diskriminuojami.

Priimtina ne visiems

Vilniaus miesto 7-asis notaro biuras, kaip ir daugelis kitų, nėra įtrauktas į bankų sąrašus, kurie įteikiami klientams, pretenduojantiems gauti būsto paskolas.

„Taip būti neturėtų. Tie sąrašai galėtų būti rekomendacinio pobūdžio, bet kai kurie bankai kategoriški ir klientams neleidžia patiems apsispręsti, pas kurį notarą tvarkyti dokumentus”, – padėtį apibūdino notarė Danguolė Bieliūnaitė. Nemenką būrį nuolatinių klientų turinti notarė pasakojo, kad kai kurie vilniečiai jos biure dokumentus tvarkosi 10–15 metų. Nuolatiniai klientai nenori dėl vieno sandorio keisti įpročių, jie mieliau dirbtų su pažįstamu notaru.

„Kai kuriais atvejais imuosi žygių į bankus, kovoju už savo klientus, paskambinusi pasakau, kad visi kliento dokumentai yra pas mane, todėl būtų geriau juos tvarkyti mano biure”, – pasakojo D.Bieliūnaitė.

Jos nuomone, įteikdamas klientui tokį sąrašą bankas turėtų pabrėžti, kad būsto pirkėjas turi teisę dokumentus tvarkyti pas bet kurį kitą notarą.

Dirba su išrinktaisiais

Nekilnojamojo turto agentūros „Ober-Haus” direktorius Vytas Zabilius patvirtino, kad dauguma vystytojų ir agentūrų bendradarbiauja su vadinamaisiais bankų notarais.

„Dirbame su tais, kuriuos pripažįsta bankai. Visa laimė, kad bankai pasirenka ne vieną notarą, o keturis”, – svarstė V.Zabilius.

Jis įsitikinęs, kad bankų apsisprendimas pagrįstas, nes tvarkant hipotekos dokumentus reikalinga įvairi informacija, o visiems notarams ją suteikti, ko gera, nepatogu. Statybų sektoriaus įmonės dirba su tais notarais, kurie geba aptarnauti bankus. V.Zabilius pabrėžė, kad būsto pirkimo dokumentai gali būti tvirtinami pas vieną notarą, o hipotekos lakštas – pas kitą. Hipotekos lakštų tvirtinti negalintys notarai neturėtų krimstis, nes kur kas didesnės pajamos gaunamos įregistravus būsto pirkimo–pardavimo sandorį, o ne patvirtinus hipotekos lakštą.

Pasak Notarų rūmų atstovės viešiesiems ryšiams Gabijos Vitkevičiūtės, rūmai siekia, kad kiekvienas notaras Lietuvoje galėtų tvirtinti hipotekos lakštą. Tačiau, anot jos, bankai yra tokie patys notarų klientai kaip ir bet kuris kitas fizinis ar juridinis asmuo. Todėl jie turi teisę, kaip ir visi kiti klientai, pasirinkti notarus, su kuriais konkrečiai pageidauja dirbti.

Lemia notarų patirtis

„Hansabanko” komunikacijos vadybininkė Orinta Barkauskaitė patvirtino, kad bankas nurodo klientui, kuriuose notarų biuruose tvirtinti hipotekos lakštus. Tačiau tai daroma tik įkeičiant turtą, tai yra kai bankas pasirašo su klientu įkeitimo sutartį. Visus kitus dokumentus klientas gali tvarkyti bet kuriame paties pasirinktame notarų biure.

„Atsižvelgiant į skirtingą notarų praktiką ir į notarų skaičių, būtų sudėtinga su visais jais suderinti banko reikalavimus, keliamus įkeitimo sandoriams. Tad ir klientų, ir savo patogumui „Hansabankas” pasirinko tam tikrus notarus, su kuriais nuolat dirba”, – motyvus aiškino O.Barkauskaitė.

Pasirinktiems notarams pateikiami besikeičiantys banko dokumentai, pavyzdžiui, banko statutas ar įgaliojimai. Be to, su jais suderinami banko, kaip hipotekos kreditoriaus, sudaromų įkeitimo sandorių, jų sąlygų ir klientų pateikiamų dokumentų reikalavimai.

Pasirinkus tam tikrus notarus veiksmingiau išnaudojamas ir banko darbuotojų laikas – jiems nereikia važinėti į visus šalies notarų biurus pasirašyti hipotekos sandorių, mažėja administravimo išlaidos.

Pasirinkdamas notarus, tvirtinsiančius hipotekos sandorius, bankas vadovaujasi tam tikrais kriterijais: notarų patirtimi, banko bendravimo su notaru praktika, notaro biurų buvimo vieta, klientų aptarnavimu.

Paliekama teisė rinktis

„Patariame kreiptis į tuos notarus, su kuriais bankas dirba jau seniai ir kurie gali dokumentus sutvarkyti greičiau ir efektyviau”, – atsakė SEB banko Produktų departamento direktorius Justinas Murauskas. Tačiau, anot jo, klientas visuomet gali pasirinkti, pas kokį notarą tvirtinti paskolos dokumentus.

„DnB Nord” banko atstovas spaudai Andrius Vilkancas teigė, kad bankas bendradarbiauja su daugeliu notaro biurų, rengdamas ir tvirtindamas įkeitimo sandorius, kurie sudaromi su įkeičiamo turto savininkais.

Sandoriai tvirtinami tuose notaro biuruose, kurių specializacija – ši sritis ir kurie turi pakankamai žmogiškųjų bei kitokių išteklių, kad operacijos būtų atliekamos sparčiai ir kokybiškai.

„Jokių privilegijų ar išskirtinių teisių jokiems notaro biurams „DnB Nord” bankas neteikia. Priešingai – ne visi notarai nori bendradarbiauti su bankais ir tvirtinti įkeitimo lakštus. Neseniai bankai pateikė Notarų rūmams sąrašą rajonų notaro biurų, kurie nenori ar atsisako bendradarbiauti su bankais”, – sakė A.Vilkancas.

REKOMENDUOJAME