Savo žmonos įmonėje plušantis vyriausiasis miesto architektas Almantas Mureika užsitraukė etikos sargų nemalonę. Klaipėdos savivaldybė bus priversta tirti, ar pats projektus kūręs ir pats juos derinęs valdininkas nenusižengė įstatymams.
Sutampa telefonai
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) vakar nusprendė įpareigoti Klaipėdos savivaldybę išsiaiškinti, ar A.Mureika papildomai neuždarbiauja žmonos Vidos įmonėje „Archbalt”, kuri rengia teritorijų planavimo dokumentus ir techninius projektus.
Juos savivaldybėje tikrina, o kai kuriuos ir derina vyriausiasis miesto architektas.
VTEK informaciją apie galimą A.Mureikos viešųjų ir privačių interesų konfliktą gavo iš Seimo kontrolieriaus įstaigos. Pateiktoje medžiagoje teigiama, jog vyriausiasis miesto architektas dirba ir įmonėje „Archbalt”.
Seimo kontrolieriai A.Mureikos veikla susidomėjo, nes gavo skundą. Jį parašė bendrovės „Almontus” direktorius Visvaldas Petryla.
„Informacija, kad A.Mureika dirba žmonos įmonėje, yra oficiali. Internete galima rasti, kaip abu sutuoktiniai prisistato esantys tos bendrovės architektai”, – tvirtino V.Petryla.
Išties viename interneto tinklalapyje, kur pateikiama informacija apie visas Klaipėdoje veikiančias architektų įmones, paminėta ir bendrovė „Archbalt”.
Nurodyta, kad joje architektais dirba V.Mureikienė ir A.Mureika. Nurodytas kontaktinis mobilusis telefonas sutampa su tuo, kuris, kaip skelbiama Klaipėdos savivaldybės interneto svetainėje, priklauso A.Mureikai.
Neigia, kad dirba
Tačiau savivaldybės administracijos direktorius Aloyzas Každailevičius tvirtino, jog vyriausiasis miesto architektas savo žmonos įmonėje nepluša.
„Aišku, kad nedirba. Tokią informaciją jau pateikėme kai kurioms institucijoms, kurios mūsų klausė. Dabar, kai vėl reikia atlikti tyrimą, dar kartą panagrinėsime ir atsakysime”, – teigė A.Každailevičius.
Paklaustas, kaip buvo tikrinama, ar A.Mureika papildomai nedirba, direktorius tikino, jog tai aiškinosi Teisės ir personalo skyrius. Tačiau leido suprasti, jog buvo pasikliauta tik valdininko atsakymu.
A.Mureika gali užsiimti papildoma veikla – su užsakovu sudarius autorinę sutartį pagal jo užsakymą rengti teritorijų planavimo dokumentus, techninius projektus.
Vadinasi, galima nesunkiai patikrinti, ar vyriausiasis miesto architektas dirba ir pas žmoną – tereikia Mokesčių inspekcijos užklausti apie autorines sutartis.
„Reikės ir paklausime”, – nukirto A.Každailevičius.
Be to, nors įstatymai leidžia valdininkams užsiimti papildoma veikla, ji neturi trukdyti tiesioginiam darbui, negali kilti viešųjų ir privačių interesų konfliktas.
„Architektas turi paišyti”
Tiesioginis A.Mureikos viršininkas Urbanistinės plėtros departamento direktorius Kastytis Macijauskas teigė, jog tikriausiai nežinojo, kad jo pavaldinys dirbo ar dirba žmonos įmonėje.
„Tačiau jei įstatymai leidžia dirbti, tai koks skirtumas – bendrovė žmonos ar ne?” – klausė valdininkas.
Jis net palaikė A.Mureiką, nes, anot jo, architektas „turi paišyti”.
„Šiame darbe sėdėdamas pats 15 metų projektavau, tačiau vėliau likau tik biurokratu. Negaliu sakyti, kad nesigailiu, tačiau tai mano pasirinkimas. Kiekvienas elgiasi taip, kaip supranta”, – samprotavo K.Macijauskas.
Pats A.Mureika vakar popiet neatsiliepė nei stacionariu darbo, nei mobiliojo ryšio telefonu.
Tyrimą, ar vyriausiasis miesto architektas nesupainiojo viešųjų ir privačių interesų, Klaipėdos savivaldybė turi atlikti per mėnesį.
Tuomet ji privalės visus dokumentus persiųsti VTEK, kur ir spręs, ar valdininkas nusižengė įstatymams.
Viešuosius ir privačius interesus supainiojusį valdininką draudžiama vienerius metus skatinti ar perkelti į aukštesnes pareigas. Jei jis ir anksčiau turėjo nuobaudų ir yra atleidžiamas iš darbo, jam valstybės tarnyboje draudžiama dirbti trejus metus.
Uždarbiavo ir anksčiau
A.Mureikai papildomi darbai nėra naujiena. Jis rengė Skuodo miesto ir Kretingos rajono bei miesto teritorijų bendruosius planus. Jis taip pat buvo ir Klaipėdos rajono teritorijos bendrojo plano vienos projektų dalies vadovas. Šiuos planus rengti buvo patikėta Klaipėdos universiteto Regioninio planavimo centrui. Jame A.Mureika esą dirbo kaip kūrybinis darbuotojas pagal autorinę sutartį. Tačiau neatskleidžiama, kiek jam buvo atseikėta už šiuos papildomus darbus, nors jie buvo apmokėti iš mokesčių mokėtojų pinigų.
Už šių planų rengimą Regioninio planavimo centrui sumokėta beveik 2 mln. litų. Anksčiau A.Mureika nevengė ir privačiai projektuoti, o vėliau savivaldybėje tvirtinti projektus. Prieš kelerius metus vyriausiasis miesto architektas kaip privatus asmuo suprojektavo 6 mln. litų vertės pastatą, kuriame įsikūrė Automobilių prekybos ir serviso centras. A.Mureika savivaldybės Architektūros ir miesto planavimo skyriuje dirba nuo 1990-ųjų.