Elektros ir elektroninės įrangos gamintojus ir importuotojus vienijančios asociacijos EEPA nariai neigiamai vertina Aplinkos ministerijos ketinimus šalyje egzistuojančias atliekų tvarkymo problemas spręsti vien privalomų įrangos atliekų tvarkymo finansavimo užduočių didinimu.
Asociacija kreipsis į Vyriausybę ir Aplinkos ministeriją, siekdama atkreipti dėmesį į planuojamus priimti nepagrįstus sprendimus, kurie greičiau taptų papildoma našta šalies verslui ir vartotojams, nei padėtų spręsti su aplinkosauga susijusias problemas.
„Šiandien importuotojai ir gamintojai yra įpareigoti surinkti ir perdirbti tam tikrą dalį elektros ir elektroninių prekių atliekų nuo jų importuojamos ar pagaminamos produkcijos. Iki šiol buvo numatyta, kad per 2009 metus turėsime surinkti ir perdirbti nemažiau kaip 26 proc. šių atliekų. Tačiau Aplinkos ministerija, atsižvelgdama į Finansų ministerijos prognozuojamą vartojimo sumažėjimą kitais metais, siekia šį skaičių padidinti iki 30 proc., taip įpareigodama importuotojus savo lėšomis išlaikyti tą patį tvarkomų atliekų kiekį Lietuvos mastu, nors prekių parduota bus ir mažiau”, – teigia EEPA administracijos direktorius Edgaras Kriukonis.
Pasak E. Kriukonio, akivaizdu, kad 2009 m. dar labiau sustiprės konkurencija tarp elektros ir elektroninės įrangos gamintojų/importuotojų, kas lems, kad atitinkamai mažės ir pajamos iš šios veiklos, todėl išties stebina Aplinkos ministerijos sprendimas artėjančiu visuotinio finansinių sunkumų laikotarpiu sudaryti verslui dar daugiau sunkumų.
„Užuot ėmusis konkrečių žingsnių skatinant atliekų surinkimą, Aplinkos ministerija atliekų tvarkymą reglamentuojančias Europos sąjungos direktyvos reikalavimus siekia įvykdyti didindama surinkimo ir perdirbimo užduotis importuotojams ir gamintojams, o ne ieškodama efektyvių sprendimų”, – stebisi E. Kriukonis.
Anot EEPA administracijos direktoriaus yra daroma prielaida, kad vartotojai, net ir neįsigydami naujų elektros ir elektroninių įrengimų, atsisakys turėtos technikos ir taip didins susidarančių atliekų kiekį šalyje.
„Remiantis Aplinkos ministerijos logika sunku įsivaizduoti, kaip gali daugėti elektros ir elektroninės įrangos atliekų, mažėjant naujų, juos pakeičiančių, prietaisų paklausai. Juk neatsisakysite, pavyzdžiui, veikiančio šaldytuvo nesiruošdami pirkti naujo. Be to, Lietuvoje iki šiol nėra veikiančios centralizuotos EEĮ atliekų surinkimo sistemos, o iki šiol egzistavę populiarūs surinkimo būdai (nemokamas surinkimas iš namų ir surinkimas per metalo laužo aikšteles) tikėtina, kad išnyks”, – teigia E. Kriukonis.
Asociacija EEPA vienija 44 bendroves, į Lietuvą importuojančias ar gaminančias elektros ir elektroninę techniką.