Lietuvos ūkio ministras V. Navickas ES energetikos ministrams pristatė Lietuvos ketinimus pratęsti Ignalinos atominės elektrinės (IAE) darbą. V. Navickas sako, kad susitikimas buvo vaisingas. Tačiau Europos energetikos komisaras A. Piebalgs buvo nusiteikęs ne taip optimistiškai. Jo teigimu, IAE uždarymo pratęsimas reikštų, kad reikia iš esmės persvarstyti Lietuvos stojimo į ES sutartį.
Iki vėlyvo penktadienio vakaro posėdžiavusi Energetikos ministrų taryba daugiausia laiko skyrė diskusijoms dėl energetikos rinkų liberalizavimo ir Europos Sąjungos (ES) taršos įsipareigojimų.
Energetikos saugumo klausimas, kur buvo galima kelti ir IAE uždarymo klausimą, buvo aptariamas per neformalius ir uždarus pietus.
Lietuvos ministras teigia informavęs kolegas apie galimą IAE uždarymo nukėlimą ir teigia, jog susitikimas buvęs vaisingas.
„Kalbėdamas pasiūliau, kad tame dokumente dėl energetikos saugumo, kurį pateiks ES pirmininkaujanti Prancūzija, būtų įrašytas papildymas, kuriame būtų konkrečiau išreikštas Lietuvos situacijos sudėtingumas ir galimi sprendimo būdai.
Paprašiau, kad šis raportas būtų pridėtas prie Vadovų tarybos medžiagos ir tikiu, kad tas bus padaryta ir kad vadovai gruodžio mėnesį turės dar aiškesnį vaizdą dėl situacijos, kuri susiklosto po 2009 m.”, – teigė ūkio ministras Vytas Navickas.
ES energetikos ministrams pristatydamas Lietuvos energetikos ateitį dėl galimo IAE uždarymo 2009 m. V. Navickas teigė, kad 70 proc. elektros Lietuvos rinkai gaminanti IAE yra Lietuvos energetinės nepriklausomybės ir saugumo garantas, todėl įvertinus visas aplinkybes ir nepažeidžiant Lietuvos saugumo interesų, uždaryti IAE Lietuva galėtų tik 2012 m.
Anot ES pirmininkaujančios Prancūzijos energetikos ministro Jeano-Louiso Borloo, Lietuva kėlė tokį formalų klausimą, tačiau ši problema nesanti susijusi su Energetikos tarybos kompetencija.
„Tai susiję su sutarties keitimu. Mes visus pietus skyrėme neformaliai diskusijai apie energetikos saugumą, solidarumo principą, energetikos jungčių klausimams – tai priemonės, kurios garantuotų energetikos saugumą visiems, taip pat ir Baltijos šalims”, – sakė Prancūzijos energetikos ministras.
Kai kurios ES šalys palaiko Lietuvos siekį pratęsti elektrinės darbą.
Lenkijos ekonomikos ministro Cezario Grabarczyko teigimu, „Lenkija palaikytų Lietuvos siekį dėl pratęsimo, nes mums atrodo svarbu, kad seną elektrinę sklandžiai pakeistų nauja ir kad nebūtų pereinamojo laikotarpio, kai uždarius senąją Ignalinos elektrinę, visą elektros gamybą reikėtų perduoti dujomis kūrenamoms elektrinėms. Tai savo ruožtu Lietuvos energetikos rinką padarytų itin priklausomą nuo dujų tiekėjos Rusijos.”
„Taip pat noriu pabrėžti ir elektros tilto tarp mūsų šalių reikšmę. Svarbu kuo greičiau rasti sprendimą, kad elektros energija galėtų tekėti vienodai gerai tiek Rytų, tiek Vakarų kryptimis”, – sakė C. Grabarczykas.
Tačiau vienos ar kelių šalių paramos nepakanka. Europos Komisija (EK) laikosi nuomonės, jog dabar ne laikas kalbėti apie pratęsimą.
„Nemanau, kad po šio susitikimo galima buvo tikėtis naujos situacijos. Taip, mes daug kalbėjome apie energetikos solidarumo mechanizmo kūrimą, apie jungčių su Lenkija ir Šiaurės šalimis svarbą.
Lietuvos minsitras kėlė jėgainės klausimą, bet aš jam dar sykį išaiškinau, kad yra sutartis ir kad norint pratęsimo, reikia sušaukti tarpvyriausybinę visų šalių konferenciją, kuri iš naujo svarstytų klausimą, o paskui šalys jį ratifikuotų.
Tai yra esminė ES sutartis ir ji negali būti pakeista paprastu balsavimu ES taryboje”, – LTV naujienų tarnybai sakė EK energetikos komisaras Andris Piebalgs.
A. Piebalgs patikino, kad visą laiką buvo kalbama tik apie energetikos saugumą po IAE uždarymo ir niekada nebuvo svarstoma galimybė pratęsti jėgainės darbą.