Sausio 24d. Pirmadienis

Statybos priežiūra, projekto valdymas

Peržiūrų skaičius: 40832
Statybos priežiūra, projekto valdymas

Statant komercinį pastatą daug problemų gali kilti dėl rangovo atliekamų darbų: jie gali būti vilkinami, atsirasti įvairių statybos defektų... Tokiais atvejais būsimiems tarpusavio nesutarimams patartina užbėgti už akių sudarant sutartį.

Skaidrus atsiskaitymas

Sudarant statybos sutartis, viena iš užduočių yra sutarti dėl tinkamos atsiskaitymo už atliktus darbus sistemos. Pasak teisininko Pauliaus Pakutinsko, pagrindinė užsakovų daroma klaida yra ta, kad sutartyje nustatomas tik galutinis terminas ir laukiamas rezultatas.

"Statybininkai gali vilkinti statybas ar reikalauti papildomų išlaidų medžiagoms. Užsakovui derėtų atsiminti, kad darbų sąmata turėtų būti galutinė ir nekintama. Jeigu rangovo iniciatyva atsiranda naujų darbų, rangovas pats turėtų padengti visas papildomas išlaidas", - teigia p. Pakutinskas.

Pasak jo, norint išvengti darbų vilkinimo, reikia labai aiškiai nustatyti darbų atlikimo tarpinius terminus bei teisingą atsiskaitymo struktūrą.

"Idealu, jeigu užsakovas suskirsto visą statybą į etapus ir po kiekvieno iš jų sumoka atitinkamą sumą, dalį išmokos atidėdamas, kol statinys bus baigtas", - tikina p. Pakutinskas.

Teisininkai pataria, jog geriausia atidėtą sumos dalį sumokėti rangovams po to, kai statinys yra baigtas, o kitą dalį sumokėti, kai statinys bus įteisintas įstatymų nustatyta tvarka. Pavyzdžiui, higienos reikalavimų gali neatitikti ventiliacija.Tokiu atveju netvarkingas statinys būtų pripažintas netinkamu naudoti ir neregistruojamas, t.y. užsakovas negalėtų tinkamai disponuoti savo nuosavybe.

"Visiškai pabaigus pastato statybos darbus, gali iškilti įvairių defektų, o sumokėjus visą sumą rangovas nebėra suinteresuotas jų taisyti. Taigi atidėta suma galėtų būti kaip akstinas rangovui taisyti iškilusius nesklandumus", - aiškina teisininkas.

Būtinas leidimas

Teisininkai pataria: negavus leidimo statyboms vykdyti, statybos darbų geriau nepradėti. Tiesa, šiandien, kai namai kyla vienas po kito nebūtinai teisėtai, tai gali pasirodyti nereikšminga.

Atsižvelgiant į tai, kur ir kokioms reikmėms statomas statinys, statybos leidimą išduoda apskrities viršininko administracija arba savivaldybės administracijos direktorius.

Specialistai akcentuoja, jog pradedant statybą ne mažiau svarbu išsiaiškinti teritorijos paskirtį. Norint statyti pastatą komercijai, reikia atsižvelgti, ar yra arti magistralių, kelių, geležinkelių, kad būtų geras susisiekimas, lengvai prieinamos komunikacijos. Apie tai sužinoti galima iš teritorijų planavimo dokumentų.

Idealu, jeigu žemė yra tos paskirties, kurioje galima vykdyti komercinę statybą. Į šią kategoriją įeina pramonės ir sandėliavimo objektų teritorijos, komercinės paskirties objektų teritorijos ir kiti objektai.

Konkurso privalumai

Geriausia rangovus rinktis iš didelės pasiūlos. Esant didelei rangovų pasiūlai, užsakovui tikslinga skelbti konkursą, kuriame būtų pasirenkama statybų bendrovė.

"Geriau išleisti daugiau pinigų rengiant konkursą, negu gauti blogą rangovą. Užsakovas šiuo atveju yra padėties šeimininkas ir aiškiai diktuoja sąlygas. Be to, esant didelei rangovų pasiūlai atsiranda galimybė, jog pastarieji gali sumažinti kainas", - teigia p. Pakutinskas.

Pasak teisininko, sudarant sutartį su statybininkais ypač svarbu detalizuoti darbų planus, terminus, pateikti statinio projektą, darbo brėžinius, sąmatas.

"Atliekamų darbų negalima apibūdinti dviem sakiniais. Be to, galima pareikalauti rangovo savo sąskaita apdrausti statinį ir taip išvengti galimų nuostolių", - teigia p. Pakutinskas.

Priežiūra nepakenks

Kad statybininkai nesukčiautų darbo vietoje, patartina samdyti specialistą, kuris ir prižiūrės darbų eigą. Aišku, kad samdyti geriau žmogų, kuris yra tos srities specialistas. Pavyzdžiui, kvalifikuotą techninį inžinierių. Jis nuolat informuos užsakovą apie vykdomus darbus bei jų kokybę.

Užsakovo interesams užtikrinti tikslinga sudaryti trišalę sutartį tarp užsakovo, rangovo ir techninio prižiūrėtojo (inžinieriaus). Šioje sutartyje užsakovas suteikia įgaliojimus inžinieriui spręsti dėl darbo kokybės, terminų keitimo, mokėjimų atidėjimo ar sustabdymo.

Palengvinti šalių tarpusavio bendradarbiavimą vykdant statybos darbus padeda FIDIC (Tarptautinė inžinierių konsultantų federacija) išleistos statybos sutarties sąlygos. FIDIC statybos sutarties sąlygos yra tik rekomendacinio pobūdžio, tačiau jas galima įtraukti į sutartį, ir tada abi šalys turi jomis vadovautis.

FIDIC statybos sutarties sąlygos ypač naudingos kilus įvairiems ginčams tarp užsakovo ir rangovo. Šiose sąlygose numatyta, jog techninis inžinierius gali būti kaip tarpininkas, galintis padėti išspęsti ginčą.

"Be to, FIDIC statybos sutarties sąlygos nustato, jog inžinierius užsakovo vardu gali keisti sutarties sąlygas. Numatyti ir kiti panašūs atvejai", - nevyriausybinės organizacijos FIDIC statybos sutarties sąlygų privalumus aiškina Rūtenis Pocius, architektas.

Jeigu sudaroma dvišalė sutartis tarp užsakovo ir rangovo, tuomet patartina sudaryti atskirą sutartį tarp užsakovo ir techninio eksperto (inžinieriaus). Tokiu atveju statybos rangos sutartyje turi būti numatytos nuostatos dėl inžinieriaus dalyvavimo statant pastatą.

Sąmata - privalumas bankui

Aišku, pradedant statybą viena iš pirmųjų užduočių būna kreipimasis į banką dėl projekto finansavimo. Bankai neretai pageidauja, kad užsakovo dalis projekte būtų ne mažesnė negu 30% visos statybos sumos. Dažniausiai šią dalį sudaro žemės sklypo įsigijimas, ir tai laikoma kaip užsakovo dalyvavimas projekte. Bankas finansuoja didesnę statybų projekto dalį, jeigu jis parengtas kvalifikuotai bei detaliai, t.y. aiškiai matomi projekto įgyvendinimo terminai, nepriklausomo techninio eksperto įvertinta sąmata.

"Bankas dažniausiai pasitiki nepriklausomo techninio eksperto išvadomis, nes pasitaiko atvejų, kad užsakovas patiki sąmatą nustatyti rangovui, kuris gali priskaičiuoti "kosminę" sumą. Žinoma, kartais užsakovui naudinga, jog bankas finansuotų kuo didesnę sumą, tačiau tam reikalingos atitinkamos sąlygos. Įmanoma, jog bankas finansuotų ir visą 100 proc. sumą. Šiuo atveju turėtų būti parengta tvarkinga sąmata, nusamdytas rinkoje gerai žinomas rangovas bei susitarta, jog statybos darbai būtų finansuojami etapais, kas mėnesį",-aiškina tvarką Žydronė Lukšytė, AB "Hansabankas" atstovė spaudai.

Pastato paskirtis

Nebūtinai būsimieji pastato savininkai statomame name gyvens patys. Be to, užsakovai stato pastatus ne tik savo verslo reikmėms, bet ir vertindami tai kaip investiciją: patalpos gali būti naudojamos ar parduodamos. Jeigu patalpas planuojama nuomoti, tai teisininkai rekomenduoja bankui pateikti preliminariąsias būsimojo statinio patalpų nuomos sutartis. Tokiu būdu užsakovas yra labiau garantuotas, kad bankas duos kreditą.

Jeigu užsakovas planuoja būsimas patalpas parduoti, bankas taip pat turi būti apie tai informuotas. Pasak p. Pakutinsko, tokiais atvejais samdomas nepriklausomas turto vertintojas, kuris, žinodamas panašių objektų pardavimo rinkos kainas, įvertina statinio vertę.

"Pavyzdžiui, planuojama pardavimo kaina sąmatą viršija 30 proc. Matydami šį eksperto įvertinimą, bankai noriai finansuoja projektą. Žinoma, vis dar pasitaiko atvejų, kai užsakovas pasistato statinį prieš tai realiai neįvertinęs, kokiomis pajamomis jis padengs kreditą. Ypač dažnai tokių atvejų pasitaikydavo prieš penketą - septynetą metų. Tokiu atveju užsakovas lieka skolingas bankui, todėl pastatas gali būti parduodamas iš varžytinių", - užsakovų klaidas vardija p. Pakutinskas.


Karkasinis namas EKOP – komfortui be rūpesčių

Karkasinis namas EKOP – komfortui be rūpesčių

Vieno aukšto karkasinis namas 3-4 asmenų šeimai, su terasa ir garažu. Patogus ir komfortiškas namo projektas su didele svetaine ir didelėmis vitrinomis, kurios sujungia svetainę su erdve terasa ir vaizdu į kiemą. Namas sudarytas iš dviejų zonų


Investicijos daugiabučio renovacijai sugrįžta pigesne šiluma ir geresne gyvenimo kokybe

Investicijos daugiabučio renovacijai sugrįžta pigesne šiluma ir geresne gyvenimo kokybe

„Šiandien daugiabučio renovacijos kainos dažniausiai vertinamos, kaip jos atsiperka, tik pagal energijos taupymo rodiklius, t. y. skaičiuojant, kiek šildymas kainavo iki namo modernizavimo ir po jo. Tačiau reikia atsižvelgti ir į kitus...


Ekspertai: lietuviai išlieka statybininkų tauta

Ekspertai: lietuviai išlieka statybininkų tauta

Senas pokštas apie lietuvį – amžiną nuosavos pirkios statytoją – palaipsniui tampa kultiniu. Artėjant didžiausiai statybų parodai Baltijos šalyse „Resta 2014“, domimės, ar mitas apie lietuvius kaip statybininkų tautą turi...


Apie geresnį pastatų atnaujinimo investicinių planų rengimą – interaktyvūs mokymai

Apie geresnį pastatų atnaujinimo investicinių planų rengimą – interaktyvūs mokymai

Kitą savaitę, kovo 10 ir 12 dienomis, vyks interaktyvūs mokymai pastatų atnaujinimo projektų ekonominės dalies (investicinių planų) rengėjams. Juos organizuoja Statybos produkcijos sertifikavimo centras (SPSC) kartu su Vilniaus Gedimino technikos...


Renovuotas daugiabutis Panevėžyje pasidengė pelėsiu

Renovuotas daugiabutis Panevėžyje pasidengė pelėsiu

Prieš šešerius metus Panevėžyje renovuotas daugiabutis jau dvokia pelėsiu. Namą renovavusiems statybininkams pakako paaiškinti bendrijos pirmininkei, kad čia kalta visagalė gamta, ir vadovė vėl rinko krūvą pinigų naujam remontui, samdė kitus...


Statybos taisyklės. Kodėl reikia jų laikytis?

Statybos taisyklės. Kodėl reikia jų laikytis?

Statybos taisyklės – tai taisyklių visuma, apibrėžianti, kaip turi vykti tam tikro pastato statybos darbai: ką galima daryti, ką daryti griežtai draudžiama ir pan. Taip pat nurodoma, kaip pastatas turi būti prižiūrimas po statybų.


Ne "lietuviška " namų statyba?!

Ne "lietuviška " namų statyba?!

Taip , skamba kiek arogantiškai, bet dažnas susidūria su šiuo reisškiniu! Panagrinėkime plačiau. Pradžia tokia: sukūriau šeimą - reikia kažkur gyventi. Keliai du - pirkti butą arba statytis. Apsistokime ties antru variantu - kadangi yra tuščias...


Vilniaus senamiestyje bus statoma nauja požeminė automobilių stovėjimo aikštelė

Vilniaus senamiestyje bus statoma nauja požeminė automobilių stovėjimo aikštelė

Vilniaus senamiestyje, šalia Operos ir baleto teatro esančioje J. Lelevelio gatvėje, planuojama įrengti maždaug 500 vietų požeminę automobilių stovėjimo aikštelę. Tokiam planui praėjusį trečiadienį pritarė Vilniaus miesto taryba.

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...