Lapkričio 30d. Antradienis

Balkonų stiklinimas renovuojamiems namams

2014 Vasario 9d.
Peržiūrų skaičius: 30916

Daugelis gyventojų susibūrusių į bendrijas su nekantrumu laukia valstybės skiriamų lėšų, kuriomis būtų pradedama vykdyti daugiabučių gyvenamųjų namų renovacijos programa ir ženkliai didesniais mastais negu ligi šiol. Bendrijų pirmininkai aktyviai darbuojasi, stengdamiesi išgryninti vieningus techninius sprendimus, kurie pagal kainą ir praktiškumą būtų priimtini didžiajai daliai bendrijos narių. Didžiausias dėmesys skiriamas pagrindiniams šilumą taupantiems statybiniams sprendimams, tokiems kaip langų keitimas, sienų šiltinimas, stogo ir šildymo sistemų renovacijos. Dažniausiai visus projektus sumaniai ruošia didelę patirtį sukaupę profesionalūs projektuotojai ar būsto renovacijose besispecializuojančios įmonės.

Svarstant, koks balkonas turėtų labiausiai tikti Jūsų gyvenamajam namui, visuomet reikėtų įvertinti nemažai aspektų, kurie daro įtaką teisingam balkono stiklinimo pasirinkimui, taip pat ir planuojamo renovuoti namo technines balkonų stiklinimo galimybes:

Kokios medžiagos buvo naudotos esamose apatinės balkonų aitvarų konstrukcijose? Jei buvo naudotas juodas metalas, tai ar jo stovis dar atitinka saugumo reikalavimus? Jei apatinė balkono dalis suformuota naudojant metalo konstrukcijas ir betono plokštes – koks jų stovis? Ar galima prie esamų metalo konstrukcijų tvirtinti naujas apdailos medžiagas?

Atlikus šiuos įvertinimus, galima apsispręsti, ar renovuojant balkonus reikalinga pilna balkono renovacija, ar užtenka stiklinti tik balkono viršutinę dalį. Taip pat svarbu, bent jau preliminariai, žinoti, kokiomis medžiagomis planuojamas pagrindinių sienų šiltinimas. Tada bus galima įvertinti, ar įmanoma, paliekant seną balkono atitvarą, suformuoti sienos šiltinimą.

Kaip pastebėjote, jau pabandėme balkono stiklinimą išskirti į dvi dalis. Tai yra – apatinė balkono atitvaro dalis ir viršutinė balkono stiklinimo dalis.

Apatinė balkono dalis


Tai stacionarus išorinis balkono atitvaras, kuris pagal galiojančius STR turėtų būti ne žemesnis, kaip 1100 mm aukščio, pagamintas iš kokybiškai apdirbto metalo arba naudojant ALU profilius. Vertikalūs statramsčiai turėtų būti atitolę vienas nuo kito ne didesniu kaip 1200 mm atstumu. Visus vertikalius statramsčius turėtų jungti ištisinis profilis, vadinamas porankiu. Jei nėra numatytų dekoratyvinių apdailos elementų tarp vertikalių statramsčių ir planuojama apatinę dalį stiklinti, tai stiklas privalomai pagal Lietuvoje galiojantį STR turi būti laminuotas 4*2*4 mm storio. Vietoje stiklo galima naudoti įvairias kitas uždengimui skirtas medžiagas, pvz: diubondas, cetris ir kt. Nepatariama naudoti polikarbonato lakštų, organinio stiklo ir kitų plastiko medžiagų, kurių tamprumas labai priklauso nuo temperatūrinių svyravimų ir šios medžiagos Lietuvos klimatinėmis sąlygomis nėra pačios tinkamiausios.

Viršutinė balkono stiklinimo dalis

Tai balkono stiklinimo sistema, kuri yra montuojama ant stacionarios apatinės balkono dalies. Nuo šios stiklinimo sistemos pasirinkimo labai priklauso fasadinė namo išvaizda, balkono naudojimosi ir priežiūros praktiškumas, šiek tiek bendra buto garso izoliacija, vėdinimo galimybės, varstymo ir atidarymo būdai, matoma erdvė. Viršutinę balkono stiklinimo sistemą galima išskirti į pagrindines tris rūšis:

1. Berėmė stiklinimo sistema
2. ALU rėmuose slankiojanti sistema
3. Gaminama naudojant PVC profilius (plastikinių langų principas)

Berėmė, pilnai atsiverianti, balkono stiklinimo sistema


Tokiu būdu stiklintos balkonų sistemos modelis atkeliavo iš Skandinavijos kraštų. Populiarumą Lietuvoje išsikovojo dėl keleto paprastų savo savybių. Balkonuose tarp stiklų nėra jokių profilių, todėl bendras viso namo fasado vaizdas atrodo nepriekaištingai. Tokiu būdu įstiklintas balkonas atrodo lengvas, skaidrus ir erdvus. Tai imponuoja daugeliui architektų ir projektuotojų. Vis tik pagrindinius privalumus geriausiai įvertina tiesioginis vartotojas, todėl berėmės balkono sistemos tobulinimas vyko kelis dešimtmečius. Visos stiklinės sekcijos slankioja ratukų pagalba viršutiniame ir apatiniame aliuminio bėgiuose vienoje plokštumoje ir gali atsidaryti į balkono vidų kaip knygos lapai, kur užtvirtinamos. Taip jos užima mažai vietos ir tampa nepajudinamos net esant stipriam vėjui. Balkoną galima atidaryti 100 proc. Berėmė stiklinimo sistema tiek naudojimosi, tiek priežiūros lengvumo savybėmis turi pranašumą prieš kitas balkono stiklinimo sistemas. Norint išvalyti berėme sistema stiklintą balkoną, reikia paprasčiausiai kiekvieną plaunamą varčią pristumti prie sienos ir atverti ją. Taip valyti stiklus ir lengva ir saugu.

Visi stiklai berėmėje balkonų sistemoje yra gaminami iš 6mm grūdinto stiklo. Visos ypatingai tvirto stiklo kraštinės yra šlifuotos, todėl eksploatuojant gaminį pasiekiamas maksimalus saugumo lygis. Nebūtina stiklų montuoti į papildomus rėmelius ar klijuoti smūgiams atsparias plėveles. 6 mm grūdinto stiklo atsparumas atlaiko iki 425 MPa slėgį, tuo tarpu paprasto 6 mm stiklo atsparumas atlaiko iki 150 MPa slėgį. Dūžtant, grūdintas stiklas subyra į mažus gabalėlius. Tai apsaugo žmones nuo įsipjovimų, kurie gali pasitaikyti naudojant paprastą stiklą. Visas stiklų svoris laikosi ant viršutinio nešančiojo profilio, todėl visada reikia atkreipti dėmesį, ar viršutinį profilį galima pritvirtinti taip, kad sutaptų su apatinės balkono dalies atitvaro plokštuma.

Pagrindiniai šios sistemos aliuminiai profiliai yra pritaikyti bet kokiam vandens nuvedimo latakų montavimui, todėl pakankamai paprasta prisitaikyti prie įvairių statybinių situacijų ir surasti geriausius sprendimus. Berėmėje balkono sistemoje visai nėra prie sienos tvirtinamų šoninių profilių, todėl montuojant nepažeidžiamas apšiltintas ir dekoruotas sienos paviršius, ir nebereikia jokių papildomų apdailos darbų.

Standartiškai tarp uždarytų stiklų lieka vertikalūs 3-5 mm tarpeliai, pro kuriuos gausiai lyjant ir esant nepalankiam vėjui, nedidelė dalis kritulių gali patekti į balkono vidų. Šiai problemai spręsti tarp stiklų yra montuojamos specialios permatomo plastiko 15 mm pločio tarpinės, kurios užtikrina pilną balkono sandarumą. Norint, kad balkono stiklai būtų uždaryti, o balkonas natūraliai vėdintųsi, galima šias tarpines lengvai nuimti.

Berėmę stiklinimo sistemą taip pat galima sumontuoti nuo balkono apačios iki viršaus. Taip stiklinti galima terasas, verandas ar tambūrus. Stiklinant balkonus turėtų išlikti apatinė balkono atitvaro dalis, o ši berėmė sistema montuotųsi konstrukciją truputį įtraukiant į balkono vidų. Maksimalus šios konstrukcijos aukštis gali būti iki 2900 mm. Stiklinės sekcijos tokiu atveju bus gaminamos naudojant 8 mm grūdintą stiklą ir balkonas atsidarinės visu 100 proc.

ALU rėminė slankiojanti balkono stiklinimo sistema


Ši sistema išsiskiria tuo, kad visos stiklinės slankiojančios dalys yra aliuminio profilio rėmuose. Todėl pagal galiojantį Lietuvoje STR, įrėmintose konstrukcijose gali būti montuojamas paprastas 4 – 6 mm storio stiklas. Slankiojančios dalys labai lengvai juda specialiai tam sumontuotais profiliais. Visas slankiojančių dalių svoris remiasi ant apatinio nešančiojo profilio. Rėmo plotis žiūrint iš vidinės balkono pusės yra 50 mm, truputį siauresnis negu balkonų, pagamintų naudojant PVC profilius.

Ši sistema yra sandari, turi specialius užrakinimo mechanizmus, reguliavimo galimybę ir visus reikalingus profilius, kurių pagalba galima atlikti stiklinimą įvairių konfigūracijų balkonuose. Jei rėminė balkonų stiklinimo sistema yra montuojama ant balkono apatinio atitvaro, reikėtų atidžiai derinti varstomų dalių pločius, kad sutaptų su apatinės dalies matomais sudalinimais. Kitu atveju, balkonai bendram renovuoto namo kontekste gali atrodyti labai nesimetriški. Tokio tipo balkonų eksploatacija yra pakankamai patogi. Norint išvalyti išorinius stiklus, kiekviena slankiojanti dalis kartu su stiklu iškeliama iš bendro rėmo. Pastatoma balkono viduje, nuvaloma ir įstatoma į buvusią vietą. Slankiojančios dalies dydis turėtų sudaryti nedaugiau kaip 2 kv.m., tada vienos dalies svoris bus apie 15 kg ir jos iškėlimas ar pastatymas taps paprastesnis, mažėja rizika sudaužyti stiklą. Montuojant tokio tipo konstrukcijas nuo balkono apačios iki viršaus, reikėtų gerai įvertinti konstrukcijos bendrą standumą ir reikalui esant, komplektuoti papildomus standumo profilius. Tokiose konstrukcijose stiklas apatinėje dalyje, pagal Lietuvoje galiojantį STR, turėtų būti laminuotas.

Balkonų stiklinimas naudojant PVC profilius


Šiuo balkonų stiklinimo būdu dalis gyventojų savarankiškai yra atnaujinusi savo balkonus. Pagrindiniai šios sistemos privalumai, tai, kad langų gamyba iš PVC profilių Lietuvoje yra labai stipriai išvystyta. Galima labai nesunkiai susirasti patikimą firmą, kuri atliks visus aptartus darbus. Lieka nuspręsti varstomų ir nevarstomų langų vietą ir kiekį, nuo kurių dažniausiai priklauso bendra balkono stiklinimo kaina, išsiaiškinti planuojamus vandens nuvedimo darbus, nepamiršti aptarti apdailos darbų. Dažniausiai tokiu būdu stiklinant balkoną naudojamas dviejų stiklų paketas iš kurių vienas stiklas dengtas selektyvine danga. Nepatartina taupyti pinigus naudojant PVC profilių rėmuose tik vieną stiklą. Kadangi ši sistema yra pati sandariausia, žiemos metu galite pro buto langus matyti apšerkšnijusius arba rasojančius balkono langų stiklus, o ekonomija bus tikrai to neverta.

Balkonai būna labai skirtingų gabaritų ir konfigūracijos, netgi senesnės statybos namuose, todėl labai svarbu atkreipti dėmesį, kad būtų naudojami visi privalomi langų sujungimo profiliai. Dažniausiai nuo montavimo kokybės ir pasirinktų vandens nubėgimo nuolajų formų, priklauso ar į Jūsų balkoną nepateks nepageidaujama drėgmė.

PVC langais įstiklintas balkonas turi geresnes garso izoliacijos savybes ir geriau izoliuoja šalčio patekimą į balkono vidų. Tik reikėtų nepamiršti, kad balkonas tai nėra šildoma patalpa, todėl norint išvengti stiklų rasojimo, reikėtų aktyviai naudoti PVC languose įmontuotus vėdinimo mechanizmus.

PVC lango rėmo plotis yra apie 70 mm, o varstomo lango bendras rėmų plotis yra apie 110 mm, todėl planuojant varstomų langų vietą didesniuose balkonuose reikėtų atkreipti dėmesį, kad tarp varstomų langų rėmų nebūtų sujungimo profilių, nes tokiu atveju, iš savo balkono matysite apie 220 mm pločio plastikinį rėmą. Dažniausiai tarp PVC varstomų langų montuojamos nevarstomos vitrinos. Taip išvengiama papildomo profilių storinimo ir siekiama, kad pro pilnai atidarytą varstomą langą būtų pasiekiamas išvalyti nevarstomo lango stiklas iš išorės. Toks langų valymas nėra labai patogus, bet su šiuolaikiniais, tam skirtais įrankiais, yra įmanomas.

Norint stiklinti balkoną PVC profilių konstrukcijomis, nuo balkono apačios iki viršaus, apatinė balkono dalis turėtų būti užpildyta naudojant termo izoliacijos sluoksniais, vadinamaisiais “termosendvičiais" arba stiklinama naudojant stiklo paketą su laminuotu stiklu. Standartinis balkono aukštis yra apie 2700 mm, todėl visi langų gamintojai, siekdami užtikrinti konstrukcijų stabilumą, naudoja sujungimo profilius su papildomomis standumo briaunomis ir armuote.

Kas daro įtaką balkono stiklinimo kainai?

Dabar šiek tiek galima pakalbėti apie vieną iš svarbiausių visiems gyventojams kylančių klausimų – kas daro didžiausią įtaką balkono stiklinimo kainai?

Kaip pastebėjote, mes jau pabandėme balkono stiklinimą išskirti į dvi dalis. Tai yra apatinė balkono atitvaro dalis ir viršutinė balkono stiklinimo dalis. Renovuojamuose namuose dažniausiai kaina ne tiek priklauso nuo balkonų viršutinės stiklinimo sistemo, kiek nuo techninių sprendimų pasirinkimo. Netgi galima teigti, kad viršutinės balkono stiklinimo sistemos pasirinkimas, bendroje namo balkonų stiklinimo sąmatoje, turės mažus ir ne tokius reikšmingus kainos skirtumus.

Renovuojamų balkonų kainai didžiausią įtaką lemia susiję su balkonų apatinės dalies atitvaro renovacija. Skaičiuojant, kiek kainuoja balkonų stiklinimas kvadratiniais metrais, beveik visada pastebėsite, kad apatinė balkono stiklinimo dalis yra ženkliai brangesnė negu viršutinės balkono dalies stiklinimas. Taip gaunasi todėl, kad apatinėje dalyje sunaudojama žymiai daugiau metalo ar aliuminio profilių, reikalingos standžios atitvaro įtvirtinimo detalės, taip pat ieškomi įvairiausi sprendimai balkono apatinės dalies uždengimui. Pavyzdžiui pasirenkant ne skaidrų, o tonuotą stiklą balkono apatinėje dalyje, reikėtų įvertinti, kad stiklas jau turės būti ne tik laminuotas, bet ir grūdintas. Paprastas laminuotas stiklas, turintis vienokį ar kitokį tonavimo atspalvį dėl temperatūros svyravimų gali trūkinėti.

Pigiausias variantas yra, kai techninis stovis leidžia palikti apatinį balkono atitvarą tokį, koks jis yra ir naujai montuoti tik viršutinę balkonų stiklinimo sistemą. Truputį brangesnis variantas yra, kai naudojamos dar esamos atitvaro pagrindinės konstrukcijos, naudojant dalį papildomų profilių ir pritaikant prie esamo atitvaro naujas apdailos medžiagas. Brangiausias variantas - kai reikia pilnai išardyti esamus apatinius balkono atitvarus ir pakeisti naujais.

Geri sprendimai balkono apatinės dalies atnaujinimui, gali sutaupyti didelę dalį pinigų, skirtų balkonų renovacijai. Viskas priklauso nuo esamos situacijos renovuojamame name. Įvertinus balkonų konfigūracijas, gabaritus ir projektines galimybes, galima surasti pigesnių techninių sprendimų, netgi vietoje juodo metalo naudojant aliuminio profilius. Negalima teigti, kad visuomet tai pavyksta, bet patirtis rodo, kad kiekvienas renovuojamas namas reikalauja individualaus sprendimų ieškojimo. Ir norint atlikti visus darbus gerai, reikėtų nepagailėti savo laiko konsultacijoms su keletu įmonių, kurios specializuojasi tam tinkamose srityse.

Vakaris Žumbakys. UAB “Siteks”


Pastatų griovimas

Pastatų griovimas

Griauti – lengviau, negu statyti. Ši liaudies išmintis šiandienėje statyboje ne visada pasiteisina. Mat norint tinkamai išardyti senąjį pastatą, reikia ne mažiau žinių, nei jį statant. Pastatų griovimas reikalauja didelių investicijų...


Balkonų remontas

Balkonų remontas

Dauguma senamiesčio ir sovietinio laikotarpio statinių balkonų yra prastos būklės – visų pirma, dėl netinkamos statybos technologijos ir naudotų medžiagų. Balkonai dažnai yra netinkamai hidroizoliuoti, vanduo skverbiasi per betoną iki...


Nuosavas namas už buto kainą

Nuosavas namas už buto kainą

Butas ar nuosavas namas? Tiems, kas svarsto pirkti butą, nes nuosavas namas atrodo neįkandama svajonė, UAB BRUŽLITA vadovas Paulius Bružas sako:„ Mes pastatysime Jums namą su žemės sklypu prie ežero netoli Vilniaus už buto kainą Vilniaus...


Kelių tiesimas. Kuo gali pasitarnauti nanotechnologijos?

Kelių tiesimas. Kuo gali pasitarnauti nanotechnologijos?

Kelių tiesimas – būtinas darbas, nes keliai leidžia nuvykti iš taško A į tašką B. Keliai – pagrindinis susisiekimo sausuma būdas. Todėl kelininkų darbus yra labai svarbus, sunkus, reikalingas. Jie tiesia, remontuoja kelius ir kt. Šiame...


Sveikesnis gyvenimas: ne tik šalia miško, bet ir ekologiškame name

Sveikesnis gyvenimas: ne tik šalia miško, bet ir ekologiškame name

Šiandien dažnai aptariama pasaulio užterštumo problema ir ekologijos svarba iš esmės koreguoja tam tikrus žmonių įpročius, jau nusistovėjusį gyvenimo būdą. Keičiasi mitybos, kasdienio keliavimo į darbą įpročiai, ne mažesnis dėmesys skiriamas ir...


Aktyvusis namas: pastatas su ekologiškai orientuota sąžine

Aktyvusis namas: pastatas su ekologiškai orientuota sąžine

„Ekologininkų“ svajonė galiausiai išsipildė: danų inžinieriai pastatė pirmuosius šeimos namus, kurie per ilgą laiką nepaliks jokios žymės Žemės energetinių išteklių atsargose, rašo Guardian.co.uk. Aktyvusis namas pastatytas nuolatos...


Surenkamas namas – geriausia poilsio vieta

Surenkamas namas – geriausia poilsio vieta

Kokybiškas užmiesčio namas – tai puiki investicija, o pasistatyti svajonių namą tai galbūt vienas svarbiausių darbų mūsų gyvenime. Šiuolaikinio pasaulio dinamika yra įspūdinga savo tempu, naujos technologijos, nauji sprendimai… Nėra...


Pratęstas valstybės papildomos paramos renovacijai teikimas

Pratęstas valstybės papildomos paramos renovacijai teikimas

Vyriausybė patikslino valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) teikimo taisykles ir pratęsė papildomos paramos teikimą. Ligi šiol valstybė teikė 40 proc. paramą daugiabučiui modernizuoti. Ją sudarė įstatymo numatyta 15...

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...