Sausio 20d. Ketvirtadienis

Medienos džiovinimas

Peržiūrų skaičius: 55128
Medienos džiovinimas

Medienos drėgnumas turi labai didelę reikšmę jos savybėms. Medienos drėgnumą, lygų 15%, sutarta laikyti normaliu. Lyginant visų kitų medienos fizinių savybių rodiklius, jie perskaičiuojami į šį drėgnumą.

Medienos drėgmė yra dvejopa: laisvoji, kuri užpildo ląstelių ir indų vidų bei tarpląstelinius tarpus, ir higroskopinė, kuri plonais sluoksniais esti ląstelių sienelėse.

Džiūdama mediena iš pradžių netenka laisvosios ir tik vėliau higroskopinės drėgmės. Medienos, kurioje yra tik higroskopinė drėgmė, drėgnumas vadinamas pluoštų soties tašku. Įvairių veislių medienoje jis svyruoja tarp 23 – 31%.

Pagal drėgnumą mediena skirstoma į drėgną (kai ji drėgnesnė už ką tik nupjauto medžio medieną), tik ką nupjautą (35% ir drėgnesnę), orasausę (15 – 20% drėgnumo), kambario sausumo (8 – 13% drėgnumo).

Medienos savybė įgerti iš oro vandens garus vadinama higroskopiškumu; įgėrimo dydis priklauso nuo oro temperatūros ir drėgnumo. Kiekvienam oro temperatūros ir drėgnumo deriniui atitinka tam tikras medienos higroskopinis drėgnumas.

Drėgnumas, atsiradęs medienoje, išbuvusioje ilgą laiką pastovaus santykinio drėgnumo ir temperatūros ore, vadinamas pusiausvyros drėgnumu.

Tam tikros temperatūros ir drėgnumo patalpų ore išlaikytos medienos drėgnumui nustatyti naudojama diagrama. Diagramos vertikalioje tiesėje atidėtas oro drėgnumas, horizontalioje – oro temperatūra; įstrižos linijos atitinka medienos drėgnumą.

Dėl medienos higroskopiškumo iš jos pagamintų dirbinių drėgnumas kinta, keičiantis oro temperatūrai ir drėgnumui.

Medienos drėgnumui kintant nuo 0% iki pluoštų soties taško, kinta jos tūris: mediena nudžiūsta, brinksta, persimeta, plyšta. Kai medienos drėgnumas tampa mažesnis už pluoštų soties tašką, ji pradeda džiūti – mažėja jos matmenys ir tūris. Sausai medienai sudrėkus iki pluoštų soties taško, ląstelių sienelės išbrinksta: vidiniai ląstelių matmenys sumažėja, o išoriniai – padidėja. Todėl padidėja ir drėkinamojo medienos gabalo išoriniai matmenys.

Kadangi medienos sandara nėra vienalytė, todėl ji nevienodai džiūsta arba brinksta įvairiomis kryptimis. Išilgai sluoksnių visas linijinis nuodžiūvis nebūna didesnis kaip 0,1 – 0,3%, radialine kryptimi – nuo 3 – 6%, o tangentinė nuo 7 – 12%. Nuodžiūvio dydį apibūdina turinio nuodžiūvio koeficientas (medienos tūrio sumažėjimo dydis), kuris atitinka drėgnumo sumažėjimą 1% pluoštų soties taško ir absoliučiai sauso būvio ribose.

Medienos nuodžiūvis ir brinkimas labai svarbus statybinėms konstrukcijoms, nes džiūdami atskiri  mediniai elementai plyšinėja sujungimo vietose, o sudrėkę kai kurie konstrukcijų elementai padidėja. Todėl medieną reikia parinkti tokio drėgnumo, kuris atitiktų būsimas jos eksploatavimo sąlygas.

Natūraliai džiūdama įvairiomis kryptimis, mediena persimeta. Kadangi mediena tangentine kryptimi džiūsta labiau nei radialine, tai lentų kraštai išlinksta metinių sluoksnių iškilimų pusėn. Labiausiai persimeta lentos, išpjautos arčiau rąsto paviršiaus, nes čia džiūvimas tangentine kryptimi didesnis nei viduriniuose sluoksniuose.

Jei iš paviršiaus mediena džiūsta greitai, tai jos išorinių sluoksnių tūris sumažėja, ir ji pradeda spausti vidinius sluoksnius. Išoriniuose sluoksniuose kyla tempimo įtempimai ir atsiranda plyšiai. Be to, mediena plyšinėja netolygiai džiūdama įvairiomis kryptimis. Džiūstančiuose rąstuose atsiranda radialiniai plyšiai; pirmiausia suplyšinėja rąstų galai, nes pro juos greičiau išgaruoja drėgmė. Kad galai mažiau plyštų, jie aptepami derva arba kalkių ir klijų mišiniu.

Mediena džiūdama išsikraipo: nevienodai susitraukia įvairiomis kryptimis. Mažiausiai ji traukiasi išilgai, o daugiausia – skersai skaidulų. Paprastai mediena deformuojasi tol, kol jos drėgnumas neviršija 30%. Drėgnesnė savo formos nebekeičia.

Išpjautos iš žalio medžio lentos džiūdamos išlinksta kraštais į išorę nuo šerdies, mat toliau nuo jos esantis sluoksniai džiūdami traukiasi labiau nei pati šerdis. Todėl taisyklingi stačiakampiai tašai džiūdami dažnai nebetenka stačiakampės formos.

Šaltinis: www.basteel.lt

Medienos savybės

Medienos savybės

Mediena naudojama beveik visose pramonės šakose: iš jos gaminami įvairiausi dirbiniai. Tačiau ne kiekvienas medis viskam tinka. Norinčiam parinkti tinkamiausią medžiagą, reikia būti susipažinusiam su jos fizinėmis ir mechaninėmis savybėmis.


Plastikiniai kubilai – patogus malonumas

Plastikiniai kubilai – patogus malonumas

Medinį lauko kubilą reikia rūpestingi prižiūrėti. Todėl norintiems įsigyti lauko kubilą verta pagalvoti apie plastikinį. Turėsite ne tik puikią, bet ir patogią priemonę vandens malonumams gryname ore. Maudynės kubile – ir sveika, ir malonu....


Vlatausa, UAB skelbimos naujienos!

Vlatausa, UAB skelbimos naujienos!

Naturalaus maumedžio apdailos elementai. Kaina nuo 23.50 EUR/m2 Maumedžio pjautiniai pleištiniai gontai. Įvairių išmatavimų. 1m2 trimis sluoksniais dengtų kontų kaina kaina nuo 25 EUR. Piautos drebulės čerpės sienoms ir stogams, vieno poko m2...


Karščio paliesta mediena

Karščio paliesta mediena

Kokios medienos neveikia drėgmė? Visi žinome, kad jei mediena nuolat gauna drėgmės, ji ilgai neatsilaiko. Tam, kad netektų kas du tris metus keisti terasos, dažyti medinių grindų ar kitų konstrukcijų lentų, buvo sukurta termomediena. Labai seniai...


Pirties gridnų įrengimas

Pirties gridnų įrengimas

Pirties grindims tenka sunkiausios sąlygos: daug drėgmės, vanduo, dideli temperatūros svyravimai žiemą. Paprastos ir patogios yra medinės grindys. O jų ilgaamžiškumą lemia ne tik konstrukcija, bet ir kruopštus įrengimas. Pirtyse daromos dviejų...


Pavėsinės statyba ir panaudojimas

Pavėsinės statyba ir panaudojimas

Kai vasarą kepina aukštai danguje pakilusi saulė, taip norisi surasti bent menkiausią šešėlį nuo tiesioginių jos spindulių… Puiku, jei šalia namo yra įrengta viena ar kelios pavesines, nes kitu atveju, reikėtų pasitekinti medžio paunksme...


Maumedžio terasa – visada madingas eksterjeras

Maumedžio terasa – visada madingas eksterjeras

Maumedis - madingas ir kaprizingas, tačiau gerų meistrų rankose šis medis tampa labai naudingas, jaukus ir savas kiekvienam. Kuriant eksterjerą, jaukumo ir komforto pojūtis yra ne ką mažiau svarbus nei rūpinantis interjeru. Tad pagalvokite, ar...


Karkasiniai namai

Karkasiniai namai

Karkasiniai namai Lietuvoje dygsta milžinišku tempu, tačiau vis dar yra svarstančių, ar rinktis karkasinį – t.y. medinį namą, ar verčiau tradicinį plytų ar blokų statinį. Pateikiame keletą atsiliepimų, kurie galbūt padės Jums apsispręsti.


Priegolė, UAB
Priegolė, UAB

Rąstinių namų ir pirčių gamyba, statyba. Statyba iš apvalių ir apipjautų mašininio apdirbimo rąstų.

Pavėsinės, UAB
Pavėsinės, UAB

UAB „Pavėsinės“ gamina pavėsines, vasarnamius, pirtis ir kitus sodui skirtus gaminius.

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...