Ekoklima

Aeruoto betono blokelių drėgmės ir vandens įgertis. Ką svarbu žinoti?

Aeruoto betono blokelių drėgmės ir vandens įgertis. Ką svarbu žinoti?

Blokelių drėgmės ir vandens įgerties rodikliai  yra vieni iš svarbiausių, į kuriuos yra būtina atsižvelgti renkantis blokelius namo statybai. Drėgnos sienos lemia ilgalaikės sienos šiluminė varžos sumažėjimą bei gali susidaryti grėsmė atsirasti pelėsiui, grybeliui ar kerpėms.  Dėl šių priežasčių pasirinkti statybiniai blokeliai per visą gyvavimo ciklą privalo išlikti sausi. Taigi, į ką reiktų atsižvelgti renkantis statybinius blokelius ir kaip teisingai apsaugoti atitvarines konstrukcijas, kad jų nepaveiktų aplinkos drėgmė?

Drėgmės rūšys ir įgerties rodikliai

Namo sienų blokeliai vandens  bei drėgmės gali būti veikiami tiek iš išorės – dėl lietaus ir drėgmės poveikio, tiek iš vidaus – dėl vandens garų difuzijos ir kondensacijos procesų vykstančių patalpoje, arba sienos viduje.

Pagal tai, kaip drėgmė pasiekia blokelius, gali būti išskirta keletas blokelių vandens bei drėgmės įgerties savybių:

  • įmirkimas;
  • drėgnis;
  • higroskopiškumas;
  • kapiliarumas.

Deja, šie terminai painiojami net statybinėje literatūroje ir vartotojams dažnai neaišku, apie kokią drėgmės rūšį kalbama.

Drėgmės rūšys, sąmoningai ar ne, dažnai painiojamos. Rinkoje sklando mitas, kad akytbetonio blokeliai, kurių struktūra yra labai porėta, sugeria daug daugiau drėgmės nei, pavyzdžiui, keramzitbetonio blokeliai. Vartotojai tokiu mitu lengvai patiki, nes vizualiai drėgmės lygis baltuose akytbetonio blokeliuose matosi geriau nei ant tamsaus keramzitbetonio paviršiaus.

Įmirkimas – tai gaminio savybė jį mirkant įgerti vandenį ir jį išlaikyti. Įgerto vandens kiekis priklauso nuo medžiagos struktūros: atvirų porų pluoštinės medžiagos įgeria vandens daugiau nei uždarų porų medžiagos. Uždaros poros lieka tuščios. Pavyzdžiui, granito įmirkis yra 0,7 proc., keraminių plytų – 10-20 proc. (klinkerio plytų mažesnis), medienos – 60 proc. Stiklas, plienas, plastikas vandens neįgeria.

Drėgnis – tai medžiagoje esančio vandens ir sausos medžiagos masių santykis. Drėgmės įgertis priklauso nuo santykinės aplinkos drėgmės, temperatūros, slėgio. Ore laikoma medžiaga gali drėgti, džiūti arba jos drėgnis gali nekisti, išlikti pastovus. Esant pastovioms aplinkos sąlygoms medžiaga įgauna pastovų drėgnį.

Higroskopiškumas (vandens garų difuzija) – tai medžiagos gebėjimas absorbuoti drėgmę iš oro. Higroskopiškai sugerto vandens kiekis priklauso nuo aplinkos drėgnio, temperatūros, medžiagos struktūros ir kitų veiksnių.

Kapiliarumas – tai medžiagoje esančiais kapiliarais migruojanti drėgmė, ji migruoja veikiama kapiliarinių jėgų. Jei kapiliarų skersmuo didelis, į juos vanduo patenka vos tik panardinus medžiagą į vandenį.

Akyto betono blokelių drėgmės bei vandens įgertis

Akytas betonas pasižymi akyta struktūra, kuriai būdingos uždaros „makro“ poros, tai maži oro burbuliukai (< 1 µm) tolygiai pasiskirstę per visą medžiagą. Vandes absorbcija AEROC akytame betone per kapiliarinius ryšius yra maža lyginant su statybinėmis medžiagomis pasižyminčiomis „mikro“ porų struktūra.

Esant minimaliai absorbcijai, drėgmė sienose nesikaupia, yra užtikrinamas optimalus konstrukcijos vėdinimas.

Kadangi statybos procesui ir blokelių eksploatacijai didesnį poveikį turi higroskopinė ir kapiliarinė drėgmės rūšys, šiuo požiūriu galime palyginti akyto betono ir keramzitinio betono blokelius.

Akytbetonio ir keramzitbetonio higroskopinė drėgmė

Prieš atliekant akytbetonio ir keramzitbetonio blokelių higroskopinės drėgmės įgerties savybių sulyginimą, būtina atkreipti dėmesį, kad higroskopinė drėgmė į blokelius patenka iš patalpų vidaus.

Įprastai santykinė oro drėgmė gyvenamosiose patalpose, priklausomai nuo metų laiko, jeigu nenaudojama jokia speciali norminės drėgmės palaikymo įranga, siekia nuo 25 iki 50 proc., pirtyse ir dušuose – iki 97 proc.

Kaip matyti pateikiamame grafike, jei santykinė oro drėgmė yra iki 50 proc., akytojo, keramzitinio betono ir keraminių plytų higroskopinės drėgmės skirtumas yra 2 – 3 proc., tai praktiškai neturi jokios įtakos sienų konstrukcijų šilumos izoliacijos savybėms, o kadangi akytbetonis turi savybę drėgmę greitai išgarinti,  tai ir šilumos nuostoliai dėl drėgmės praktiškai nedidėja.

Higroskopinė drėgmė turi savybę išgaruoti pasikeitus sąlygoms, tad akytbetonis yra  natūralus drėgmės reguliatorius, patalpose palaikomas komfortiškas mikroklimatas.

Tuo atveju, jeigu akytasis betonas naudojamas drėgnose patalpose, kuriose santykinė drėgmė yra iki  97 proc. (dušai, pirtys, kai kurie gamybiniai pastatai), vidinius sienų paviršius būtina hidroizoliuoti.

Kapiliarinė drėgmė akytbetonyje ir karamzitbetonyje

Latvijoje Aeroc blokelių gamintojai pagal mūro gaminiams taikomą techninių reikalavimų standartą atliko bandymą su akytbetonio Aeroc ir keramzitbetonio blokeliais.

Buvo paimti vienodų matmenų ir vienodo tvirtumo, t.y. atsparumo gniuždymui, 3 MPa akytbetonio ir keramzitbetonio blokeliai.  Buvo bandomi Aeroc Classic blokeliai turintys  425 kg/m3 tankį, Aeroc Light Universal ir Aeroc Eco Therm Plus blokeliai, turintys atitinkamai 375 ir 300 kg/m3 tankį. Trijų gamintojų keramzitbetonio blokelių tankis –  690, 750 ir 750 kg/m3 Visi bandiniai buvo džiovinami 70 laipsnių kameroje 10, 30 ir 90 minučių ir po išmatuoti jų geometriniai pokyčiai.

Kapiliarinės drėgmės poveikiui nustatyti bandiniai 10, 30 ir 90-čiai minučių buvo pamerkti į vonią su pastoviai palaikomu 5 cm vandens lygiu. Po to visi blokeliai pasverti.

 Sienų mūro blokeliai
Aeroc akytbetonisKeramzitbetonis
ClassicEcoLight UniversalEco Therm PlusI-as gamintojasII-as gamintojasIII-as gamintojas
Tūrio masė kg/m3425375300690750750
Atsparumas gniuždymui N/mm232,51,8333
Kapiliarinis vandens įgeriamumas g/(m2s)10  min150,3125,398,2142,3305,4264,4
30 min98,59789,884,6229,2169,2
90 min76,27268,454,7167118,4

Bandymas parodė, kad mažiausio tankio Aeroc Eco Therm Plius blokeliai  per pirmąsiais 10 min. įgėrė mažiausiai vandens (98,2 g/m2), o 750 kg/m3 tankio keramzitbetonio blokeliai per pirmas 10 min. įgėrė daugiausiai vandens (305,4 g/m2s). Po 30 minučių mažiausiai vandens įgėrė 690 kg/m3 keramzitbetonio blokeliai, nežymiai atsiliekant Eco Term Plus , kurių skirtumą galima vertinti paklaidos ribose.

Tik praėjus ilgesniam laikui (90 min.) porėtasis betonas įgeria daugiau vandens negu keramzitbetonio blokeliai.

Taigi, tiesiogiai liečiantis su vandeniu akytbetonio kapiliarinė drėgmė iš pradžių nėra didesnė nei keramzitbetonio, tik praėjus ilgesniam laikui porėtas akytbetonis įgeria daugiau vandens, tačiau tokios sąlygos, kad medžiaga mirktų vandenyje, realiai eksploatuojant pastatą niekada nepasitaiko.


Akytojo betono blokelių
įtaka patalpų mikroklimatui

Akytojo betono blokeliai sukurti atsižvelgiant į šiuolaikinius energinio efektyvumo reikalavimus pastatams. Tai puiki statybinė medžiaga: lengva, ekologiška, lengvai apdirbama, neapkraunanti pamatų dideliu svoriu, nepūvanti ir nepelyjanti, nesukelianti alergijos, šilta, palaikanti patalpose sveiką mikroklimatą, gerai šilumą ir drėgmę akumuliuojanti medžiaga.

Energetiškai efektyviame name vėdinimui būtina rekuperacinė sistema, kuri šaltuoju metų laiku, tiekdama švarų ir gaivų orą iš aplinkos, tuo pačiu tiekia ir labai mažai savyje vandens garų turintį orą. Patalpose gali būti per sausa, be papildomų drėkinimo priemonių negalima užtikrinti komforto sąlygų pagal Higienos normas HN 42 2004, kad santykinė oro drėgmė vidaus patalpose ištisus metus būtų 40-60 proc. Tad verta rinkti rekuperacijos sistemą grąžinančią ištraukiamo oro drėgmę, nors ji ir brangesnė.

Akytasis betonas turi puikią savybę akumuliuoti drėgmę drėgnesniu periodu, pvz., rudenį prieš šildymo sezono pradžią, ir atiduoti, papildyti vidaus orą drėgme, kai jos trūksta įjungus šildymą.

Sienų šiluminei varžai tai turi minimalią įtaką, atliekant pastato energetinį sertifikavimą yra pritaikomas pataisos koeficientas, pakoreguojantis šilumos laidumo koeficientą λ, nurodytą gaminio deklaracijoje, priklausomai nuo akytbetonio tankio ir sienos apšiltinimo tipo, vėdinamo ar nevėdinamo fasado. Pataisos reikšmė yra nedidelė Δλω – 0.01 iki 0.03 W/(m×K).

Vėdinimo sistema galima montuoti ir santykinės oro drėgmės palaikymo sistemą. Galima naudotis buitiniais drėkintuvais.

Kiti temos straipsniai

Jung Lietuva
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu