Anza

Būsto saugumas – ne tik policijos problema

Būsto saugumas – ne tik policijos problema

Norėdami, kad neatsitiktų taip, jog tai, ką turime gyvenime, pradedame vertinti tik tada, kai prarandame, siūlome keletą patarimų.

Ar mes esame saugūs? Ar saugus mūsų būstas, turtas? Tokius klausimus dažniausiai užduodame mes pavėluotai. Paprastai žmogus savo bei turto saugumu susirūpina tik po to, kaip įvyksta nelaimė, kai turtas jau prarastas. Dažnas mano, kad nieko vertingo jis neturi ir niekas jam negresia, tačiau po nelaimės mes suprantame kiek daug praradome, kokie svarbūs mums prarasti daiktai, dažnai net smulkmenos, ir galų gale patiriame didelę moralinę žalą, kurios pinigais neįvertinsi.

Saugaus būsto problema nuo seno neduoda ramybės žmonėms. Matyt, todėl priemonių apsaugoti save, savo šeimą, būstą bei turtą evoliuciją labai sparti. Nėra ko stebėtis, kad taip dažnai pasirodo vis naujesnių priemonių apsisaugoti ir matyt, šis procesas ne taip greitai sustos. Ne taip seniai šarvuotos durys buvo vos ne stebuklas, „įkandamas“ tik dideles pajamas turintiems žmonėms, o dabar, atsiradus didelei paklausai, tokias duris gali įsigyti jau dažnas žmogus. Žinoma, toks progresas nekelia susižavėjimo ir verčia susimąstyti. Kaip rodo apklausos, didžioji dalis respondentų nesijaučia saugūs gyvendami Lietuvoje, nors dažnas iš jų ir nėra nukentėjęs nuo nusikalstamos veikos.

Pirmiausiai reikia įsisąmoninti, kad mūsų ir mūsų turto saugumas yra mūsų pačių saugumas. Turime suprasti, kad rūpintis reikia pirmiausia patiems, bet neužmirškime, kad tokių rūpesčių našta slegia ir aplinkinius – artimuosius, kaimynus.

Geri kaimynai – tarsi gyvenimo dovana, kurią dažnai lyg ir pamirštame. Artimiau susipažinę, pasikalbėję, pabendravę mes įgyjame ne tik gerų draugų, bet ir padedame vieni kitiems saugiau gyventi. Juk tarp kaimynų esti tokių, kurie namuose lieka tuo metu, kai mes dirbame, kaimynų vaikai mokosi skirtingose pamainose ir tai vieni, tai kiti nuolat būna namuose ar kieme ir, kaip sakoma, viską mato ir viską girdi. Tereikia tarpusavio bendravimo, supratimo, noro ir pastangų padėti vieni kitiems, tuomet vagims ir plėšikams nebus jokių šansų apsilankyti mūsų namuose niekieno nepastebėtiems. Niekas kitas, tik mes patys galime ir turime įvesti tvarką savo gimtajame rajone, mieste, gatvėje, kieme. Policija negali būti visur, o kaimynas yra netoliese ir paprastai, esant pavojingai situacijai, geri kaimynai nemažai pastebi ir žino, ką daryti. Kad mūsų ir kaimynų gyvenimas būtų saugesnis, reikėtų pasiklabėti su savo ir kaimyninių namų gyventojais saugumo tema, ne pro šalį būtų pasikeisti tarpusavyje namų, darbo ir mobiliaisiais telefonų numeriais, bei tiksliais adresais.

Kiekvieno žmogaus namai pirmiausia prasideda nuo durų. Kokios jos – nepaprastai svarbu. Svarbu ne tik jų grožis, bet ir patikimumas bei tvirtumas. Deja, beveik visi mūsų butai ir  namai turi trūkumų: durys paprastai būna padarytos iš pjuvenų pluošto, o pačios durys beveik visada atsidaro į vidų. Užtenka stipraus smūgio į jas – ir be ypatingo vargo gali patekti į vidų. Butų ir namų šeimininkai duris galėtų perstatyti taip, kad jos atsidarytų ne į vidų, bet į išorę. Silpnų durų vietoje patartume įsistatyti kitas – tvirtas medines. Dvigubos įėjimo durys nusikaltėliams visada sudaro papildomą kliūtį, bet geriausiai būtų įsigyti šarvuotas duris. Pačiose duryse patartume būtinai įtaisyti stebėjimo akutę o jų pasirinkimas būna gana didelis: nuo tokių pro kurias matai tik siaurą koridoriaus juostą iki sferinio vaizdo akučių, apimančių didelį plotą. Jeigu Jūs jau įsigijote tvirtas ir patikimas duris arba panorote padaryti saugesnes turimas duris, būtinai į jas įmontuokite gerą spyną. Gera spyna – tai patikima spyna, o jų dabar labai daug bei įvairių. Kiekvienas asmuo gali jas pasirinki pagal savo finansines galimybes, o įsikėlus į naują butą patartina, iš karto pakeisti visus durų užraktus ir spynas. Vienos spynos vietoje įsitaisykite dvi. Dvi spynos – tai du skląsčiai, nedidelės užtvarėlės. Prie jų ilgapirštis ilgiau „prakaituos“, kol pateks į vidų, ypač jei spynos skirtingų konstrukcijų. Be paprastų, nesudėtingos konstrukcijos spynų, galite įsigyti sustiprintų, siauro profilio, įvairių pakabinamų ar kodinių spynų. Patartume (esant galimybei) įsigyti spynų su apsauginiais cilindrais, nes jie yra labai tikslūs ir sudėtingi, sumažinantys galimybę padirbti bei parinkti raktą. Cilindrai apsaugo nuo visiško rakto kopijavimo, gręžimo, nesankcionuoto rakinimo bei teikia dalinę apsaugą nuo cheminių medžiagų poveikio. Tokios spynos turi ir apsaugines plokšteles, dengiančias spynos mechanizmą, kuris yra iš tvirto metalo ir neleidžia išlaužti bei išgręžti spynų. Atkreipiame dėmesį, kad daugelis žmonių pamiršta tinkamai naudotis spynomis, pvz., užrakindami duris užraktą pasuka tik vieną kartą, taip sumažindami užrakto efektyvumą laužimo atveju. Dar blogiau kada raktai nuo spynų yra paliekami visiems lengvai prieinamose vietose (pvz., po kilimėliu ar elektros skydinėje).

Tvirtos Jūsų buto ir namo durys bei užraktai – dar ne viskas. Vagis į Jūsų būstą gali įsibrauti ir kitaip. t. y. jis gali patekti pro langą, balkono duris ar terasą. Būtų geriausia langus apsaugoti grotomis arba apsauginėmis žaliuzėmis, o ypatingą dėmesį reikėtų skirti pirmų ir viršutinių aukštų langų bei langų, prie kurių galima nesunkiai patekti, apsaugai. Kad grotos nesuteiktų langams niūrumo, galite paieškoti įvairesnių formų, spalvų. Patikėkite, kad kai kurios netgi papuoš Jūsų langus. Pavyzdžiui, susukamos grotos gali būti visų spalvų ir ypač tiks parduotuvių arba vaistinių vitrinoms. Labai patogu naudoti ir vidines sudedamąsias grotas. Grotos duos maksimalų efektą, jei bus įrengtos iš vidinės patalpos pusės. Po įsilaužimo suveiks apsauginės signalizacijos priemonės ir kol nusikaltėliai pjaus arba bandys išlaužti grotas, ir įsiveržti į patalpą, bus laiko juos sulaikyti. Patartina, jeigu Jūs gyvenate pirmame aukšte, niekada nepalikti praviro lango ar balkono – geriau praverti tik orlaidę. Balkone nepalikite kilimų, brangių daiktų, net jeigu gyvenate trečiame ar penktame aukšte, nes juos gali „nukabinti“ su spiningu.

Kiekvienas žmogus turėtų pats pagalvoti apie materialinių vertybių apsaugą. Deja, žmonės dažnai užmiršta atsargumą: pinigus, aukso dirbinius laiko sekcijose, slepia po patalyne, sofoje, spintose, knygų lentynose, netgi garažuose. Šios slaptavietės vagišiams irgi puikiai žinomos, todėl siūlytume vertingus  daiktus laikyti seifuose, o pačius seifus tvirtinti prie grindų ar sienų.

Baigdami pabrėžiame, kad saugumas – mūsų rankose ir priklausomai nuo to, kiek dėmesio skirsime savo būsto saugumui, tiek saugiai mes ir jausimės.

Kiti temos straipsniai

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu