Birželio 2d. Antradienis

Lapinių ir žydinčių augalų priežiūra

Peržiūrų skaičius: 109356
Lapinių ir žydinčių augalų priežiūra

Savo gėles stengiamės prižiūrėti sąžiningai, bet kartais mūsų rūpesčio, pasirodo, būna maža. Žiūrėk, nulinko stiebas, ant lapų atsirado neaiškios kilmės dėmelių. Dar vakar gražiausiai žaliavęs augalas šiandien panašėja į apleistą nerūpestingos šeimininkės kankinį. Kas galėjo nutikti?
Pateikiame keletą patarimų ir pastebėjimų, kaip atpažinti „sergančius“ augalus ir kaip juos atgaivinti.

Lapiniai augalai
Lapai – be galo svarbi augalo dalis: juose vyksta fotosintezė, jais kvėpuojama, būtent jie pirmiausia parodo, ar augalas sveikas, ar jo nepuola kenkėjai. Todėl lapus būtina prižiūrėti itin dėmesingai.
Ant lapų nusėdusioms dulkėms valyti specialistai pataria naudoti:
•pūkuotiems lapams – šepetėlį;
•karpytus geriausia nupurkšti vandeniu;
•stambius lapus reikia valyti sudrėkintu skudurėliu.

Štai keletas populiariausių lapinių kambarinių augalų ir juos ištinkančių bėdų.

Juka – nulinkusiais ir pageltusiais lapais? Tokie simptomai rodo, kad nuo per didelės drėgmės, stovinčio vandens ar perlaistymo pūva augalo šaknys. Jei juką užpuolė miltuotieji ar paprastieji skydamariai, nenusigąskite – augalo išmesti nereikia, tiesiog nuvalykite jo lapus degtine suvilgytu minkštu skudurėliu ir nuplaukite švariu vandeniu. Galima nupurkšti insekticidais.
Dracena – nukritusiais lapais, nuplikusiu stiebu? Patikrinkite vazonėlyje esančią žemę – taip galėjo atsitikti nuo per didelės ar per mažos drėgmės. Nors šie augalai labai mėgsta šviesą ir šilumą, tačiau nepakenčia skersvėjo. Todėl jį reikėtų pastatyti tinkamoje vietoje, kad atsigautų. Jei nulinko visas dracenos stiebas, nebijokite ją persodinti ir nupjaukite stiebą. Augalas atsigaus.
Geogenantas – išblukusiais ar sužaliavusiais lapais? Lapai pažaliuoja tuomet, kai augalas negauna šviesos, o nuo tiesioginių saulės spindulių gali nudegti lapai. Geogenantis yra vienas iš lepesnių augalų, todėl jam reikia išskirtinio dėmesio. Tokia reakcija gali būti ir pūvančių šaknų požymis.
Karduotė – ant lapų atsirado rudos dėmelės? Taip nutiko dėl drėgmės pertekliaus ir šalčio, t. y. pradėjo pūti šaknys. Išimkite augalą iš vazonėlio, pašalinkite supuvusias šaknis ir lapus. Šaknis pabarstykite medžio anglimi ar sieros milteliais ir persodinkite. Po keletos dienų pasodinkite į šviežią žemę. Jūsų augalas ir vėl atgims. Atminkite, kad karduolė atspari sausam orui ir dulkėms.
Filodendras – pageltusiais lapais? Patikrinkite vazonėlyje esančias žemes – galbūt palaistėte per daug? O gal vazonėlyje esanti žemė sukietėjo? Jei ant sukietėjusios žemės pripilsite vandens, augalo neišgelbėsite. Jį reikia nedelsiant persodinti į šviežią žemę, palieti.
Ritlenis – susisukusiais lapais? Jūsų augalą užpuolė voratinklinės erkutės. Jei lapai dar ir pageltę, patariama tokį augalą sunaikinti. Tačiau jei gelsta apatiniai stambūs lapai, nebijokite – tai natūralus augalo senėjimo procesas, tokius lapus paprasčiausiai pašalinkite. Šis augalai bijo saulės, ji gali nudeginti lapus – tada atsiranda sausos dėmės.
Zamiokulka (pinigų medį) – užpuolė amarai? Šis augalas labai atsparus kenkėjams ir ligoms, tačiau jį užpuolęs amaras gali sunaikinti jaunus ūglius. Amarą sunaikinsite paprasto vandenio čiurkšle. Įdomus faktas: kai augalo lapai subręsta, amaras išnyksta savaime. Norėdami išvengti kenkėjų, dažniau purkškite augalą vandeniu.

Žydintys augalai

Daugelis kambarinių gėlių kilusios iš atogražų bei vidutinių atogražų. O akį džiuginantys žiedai atsiranda dėl kelių dalykų, bet svarbiausias jų – šviesa.
Skirtingos augalų rūšys žydi skirtingu laiku. Nutinka ir taip, kad žiedai pasirodo netinkamu laiku – tai lemia priežiūros klaidos arba kenkėjų ataka. Žydintys augalai nemėgsta nuolatos keičiamos buvimo vietos, todėl tinkamą vietą rekomenduojama parinkti iš karto. Reguliari priežiūra – tręšimas ir laistymas – padės džiaugtis nuostabiais žiedynais.
Apžvelgsime dažniausiai namuose auginamas žydinčių augalų rūšis ir patarsime, kaip elgtis, jei augalas pradėjo vysti ar jį užpuolė kenkėjai.

Šventmedis – nukritusiais žiedais ir pumpurais? Tai ženklas, kad augalui trūko drėgmės, buvo per sausa. Jei ant lapų pastebėjote baltas dėmes, vadinasi, jį nudegino saulė. Palaistykite ir perkelkite jį į vėsesnę vieta, pavėsį. Šis augalas mėgsta drėgmę, purškimą vandeniu. Saulės šviesos turi gauti ir apatiniai lapai, antraip jie gels ir kris.

Kamelija – su pilku puviniu? Jis atsirado nuo per drėgno oro. Tiesiog šį augalą palikote netinkamomis sąlygomis, patalpa nebuvo vėdinama. Gerai apžiūrėkite, ar greta nestovi ligotas augalas – tai gali būti užkratas. Nupurkškite kameliją fungicidais. Jei augalo lapai pageltę – tai pirmasis chlorozės požymis. Augalą rekomenduojama persodinti į rūgščią žemę.

Jazminaičiai – užpulti amarų ir nukritusiais žiedpumpuriais? Šį augalą labai skriaudžia dauguma parazitų, tačiau juos galima išnaikinti tai pačias metodais, kaip ir ant kitų augalų. Tai šviesos ir pavėsio mėgėjas, bet jei radote nukritusių žiedpumpurių, vadinasi, augalui trūko šviesos. Nepamirškite, kad šis augalas yra atsiskyrėlis ir jam nepatinka kitų augalų draugija.

KENKĖJAI

AMARAI – žali (taip pat juodi), besparniai ir sparnuoti maži, ploni vabaliukai. Dažniausiai susitelkę didesniais kiekiais ant jaunų šakelių ir lapų.
Apsauga: tik pastebėjus kenkėją, augalus purkšti metafoso preparatais, po 8 dienų procedūrą pakartoti.

SKYDAMARIAI – atpažįstami iš apvalaus arba pailgo rudo skydelio, kuriuo padengti suaugę vabalai (dėl to nejudrūs). Jaunikliai skydelių neturi ir kurį laiką yra judrūs.
Apsauga: kolonijas nuplauti minkštu šepečiu ir muilo tirpalu. Plaunant augalus paguldyti ant šono, kad tirpalas netekėtų į žemę vazone. Vartodami metafoso, dimetoato arba malationo preparatus, atminkite, kad kai kurie kambariniai augalai (pvz., anturis) šioms cheminėms priemonėms yra gana jautrūs.

VORATINKLINĖS ERKĖS (raudonasis vorelis) – apatinėje lapų pusėje besislepiantys 0,5 mm ilgio gelsvi ir rausvi gyviai (lervos ir suaugėliai). Stipriai paveiktų augalų viršutinėje lapų pusėje –gelsvos dėmės.
Apsauga: sausame ore sudaromos palankios sąlygos voratinklinei erkei veistis ir daugintis. Todėl ir žiemą patalpoje turėtų būti drėgnas oras. Akaricidus reikia vartoti atsargiai, nes ne visi augalai į juos vienodai reaguoja.

Pastebėjote, kad:
1.atsirado įvairių formų išsausėjusių ar parudavusių dėmelių ant augalų. Jei dėmelės pavienės ir pastebite jas ant daugelio augalų, vadinasi, tai pirštų suspaudimo ir nagų įbrėžimo žymės;
2.vazonėlyje iškastos žemės. Tai galėjo padaryti jūsų katinas arba vaikai. Jei tai kartojasi, vazonėlių viršų galite uždengti vientisu samanų pluoštu. Samanos palaikys drėgmę ir neleis iškapstyti žemių. Jei namuose yra mažų vaikų, vazono paviršiaus nepatartina užpilti smulkiais akmenėliais;
3.kaktusas turi didesnius spyglius nei įprastai. Jis buvo apskabytas ir atsiaugino didesnius, tvirtesnius spyglius, įvyko tarsi augalo mutacija. Kai kurie kaktusai jų neatsiaugina, o spyglio vietoje pasilieka rusvos sukietėjusios žemės. Kaktusas nenumirs, tačiau gali prarasti estetinę išvaizdą;
4.džiūsta augalų lianos. Jos yra nuolatos liečiamos ir tampomos. Todėl patartina nudžiūvusias lianas pašalinti ar sutrumpinti. Geriausia padaryti atramą, kuria jos galėtų vytis ir nebūtų pasiekiamos vaikams;
5.įskilo augalo šakelė, bet dar nenulūžo. Atstatykite pažeistą šakelę į jos buvimo vietą ir sutvirtinkite drėgnu skudurėliu. Augalas sugis, jei pažeidimas nebuvo labai didelis. Jei pastebėsite, kad šakelė vysta, ją reikėtų pašalinti.

Augalų gaivinimo klaidos:
1.nykstantys augalai neatsigauna juos gausiai patręšus. Jiems skirtos trąšos nėra medikamentas. Tręšiami tik sveiki, gerai augantys ir naudojantys maistingas dirvožemio medžiagas augalai. Nykstantys augalai sunaudoja daug mažiau trąšų nei sveiki augalai. Todėl negalima priversti jų sunaudoti didesnio kiekio nei reikia;
2.neskubėkite purkšti pesticidais kenkėjais apnikusį augalą. Yra ir kitų efektyvių priemonių augalams gydyti. Natūralios ir mažiau kenksmingos priemonės: muilo tirpalas, alkoholis, įvairūs sodo aliejai, smėlis, lipnios lazdelės ir t. t.;
3.augalas, pasodintas į didelį vazoną, gali sunykti dėl šaknų puvėsio. Augalai, persodinti į didelį vazoną, daug energijos sunaudoja įsišaknijimui, vietoj to, kad leistų lapus ir žiedus. Mažesniame vazone augalas auga greičiau.


AUTORIUS: Alina KasiulaitytėNaujos magnolijų rūšys

Naujos magnolijų rūšys

Magnolijos kasmet tampa vis poliaresnės. Žmonės įsitikino, kad jos gerai auga ir gausiai žydi mūsų krašte. Dekoratyvinių augalų centre "Žalia svaja" šį pavasarį turėsime ypač daug rūšių ne tik pagal žiedo spalvą, bet ir pagal augimo...


Vaismedžių kenkėjai ir ligos

Vaismedžių kenkėjai ir ligos

Labiausiai paplitę obelų kenkėjai — obuoliniai vaisėdžiai, obeliniai žiedgraužiai, kriaušiniai ir obeliniai cigarsukiai, amarai. Obuolinių vaisėdžių pažeisti vaisiai pirma laiko prinoksta ir krinta. Ypač svarbu laiku kenkėjus naikinti...


Kaip išsirinkti tinkamą vejapjovę?

Kaip išsirinkti tinkamą vejapjovę?

Norėdami turėti gražią veją, turite tinkamai ją prižiūrėti - pjauti, laistyti, tręšti, aeruoti ir t.t. Priežiūrai, be abejo, prireiks ir specialios įrangos. Profesionalai pataria, į ką turite atkreipti dėmesį rinkdamiesi vejapjovę. Vejapjovę...


Pasodintų medelių priežiūra

Pasodintų medelių priežiūra

Įveisus miško želdinius, pirmaisiais metais ypač svarbu juos tinkamai prižiūrėti, nes sodinukai išgyvena persodinimo šoką ir yra gijimo stadijoje, kuri gali tęstis iki 2–3 metų. Šio periodo trukmė priklauso nuo to, kokia taikyta dirvos...


SODYBA: projektavimas, priežiūra ir apšvietimas

SODYBA: projektavimas, priežiūra ir apšvietimas

Gražiai sutvarkyta aplinka gerą nuotaiką skleidžia ne tik sodybos šeimininkams, bet ir džiugina praeivio akį. Sutvarkyta sodyba atspindi šeimininkų skonį, grožio supratimą. Norint turėti išpuoselėtą sodybą reikia paaukoti daug laisvo laiko, o...


Baseinų valymas ir apsauga

Baseinų valymas ir apsauga

Sodo baseinas su švariu vandeniu yra gerai subalansuoto augalų, žuvų, vabzdžių, amfibijų gražaus sugyvenimo rezultatas. Dėl to baseinas gali būti keletą metų nevalomas. Tačiau ilgesnį laiką be valymo neapsieisite. Rudens lapai ir kitos vėjo...


Puskiparisiai

Puskiparisiai

Dauguma puskiparisių ( Chamaecyparis L.) ) sodinami pusiau pavėsyje, o margi arba geltoni - saulėje. Jiems netinka žemumos ir įdubos, kur susilaiko šaltas oras. Kai kuriuos puskiparisius galima genėti, iškarpyti norimas formas. Žiemai juos reikia...


Naujiena !!! Vandens augalų kompozicijos terasoms, pavėsinėms

Naujiena !!! Vandens augalų kompozicijos terasoms, pavėsinėms

Vandens augalų kompozicijoms tinka nedideli, negilūs 30-40cm indai, kubiliukai, kibirai ir t.t. Šie augalai gražiai atrodo visą sezoną, gėlės nužydi paeiliui, o nuo birželio vidurio žydi lelijos. Labai patogu - laistyti nereikės kasdien, tik...


Stokker, UAB
Stokker, UAB

Didžiausias profesionalių įrankių tiekimo tinklas Baltijos šalyse.

Martyno technika, UAB
Martyno technika, UAB

UAB "Martyno Technika" - užsiimame prekyba įvairia sodo, daržo, miško technika, suvirinimo įranga, kompresoriais, įrankiais ir kita įranga. Garantuojame geriausias kainas ir kokybiškas prekes.

ART LAWN
ART LAWN

Mes esam jauna ir produktyvi įmonė kuri orentuojasi į klientus.

Santjana, UAB
Santjana, UAB

Pastatų ūkio valdymas, dujų ūkio priežiūra, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų priežiūra, automatikos sistemų priežiūra, elektros ūkio priežiūra, šilumos ūkio priežiūra, priešgaisrinių ir gaisro gesinimo sistemų priežiūra, vandentiekio ir nuotekų sistemų priežiūra, patalpų valymas ir teritorijų priežiūra

Albruva, UAB
Albruva, UAB

Baldai virtuvei, miegamojo baldai, indaujos, komodos, spintos, stalai restoranams, kavinėms, barams, medžio masyvo baldai namams, verslui

Pavėsinės, UAB
Pavėsinės, UAB

UAB „Pavėsinės“ gamina pavėsines, vasarnamius, pirtis ir kitus sodui skirtus gaminius.

Priegolė, UAB
Priegolė, UAB

Rąstinių namų ir pirčių gamyba, statyba. Statyba iš apvalių ir apipjautų mašininio apdirbimo rąstų.

Ginmika, UAB
Ginmika, UAB

Didmeninė gamyba ir prekyba špyžiaus / plastiko dangčių bei grotelių gaminiais tinkančiais plastiko ir betono šulinių sistemoms.

Euroflora, UAB
Euroflora, UAB

Euroflora.lt - E.Parduotuvė Jūsų sodui, daržui ir namams.

Ponas akmuo
Ponas akmuo

Vienas didžiausių dekoratyvinės skaldos ir akmens gaminių tiekėjų Lietuvoje.

Tabariškių žaluma, UAB
Tabariškių žaluma, UAB

Mulčias. Akmenukai. Kompostas.

Kagrė, UAB
Kagrė, UAB

Tvorų, vartų, kalviškų dirbinių, laiptų, metalo konstrukcijų, lauko baldų, stalių gaminių gamyba.

www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.