Lapkričio 16d. Šeštadienis

Lapinių ir žydinčių augalų priežiūra

Peržiūrų skaičius: 109356
Lapinių ir žydinčių augalų priežiūra

Savo gėles stengiamės prižiūrėti sąžiningai, bet kartais mūsų rūpesčio, pasirodo, būna maža. Žiūrėk, nulinko stiebas, ant lapų atsirado neaiškios kilmės dėmelių. Dar vakar gražiausiai žaliavęs augalas šiandien panašėja į apleistą nerūpestingos šeimininkės kankinį. Kas galėjo nutikti?
Pateikiame keletą patarimų ir pastebėjimų, kaip atpažinti „sergančius“ augalus ir kaip juos atgaivinti.

Lapiniai augalai
Lapai – be galo svarbi augalo dalis: juose vyksta fotosintezė, jais kvėpuojama, būtent jie pirmiausia parodo, ar augalas sveikas, ar jo nepuola kenkėjai. Todėl lapus būtina prižiūrėti itin dėmesingai.
Ant lapų nusėdusioms dulkėms valyti specialistai pataria naudoti:
•pūkuotiems lapams – šepetėlį;
•karpytus geriausia nupurkšti vandeniu;
•stambius lapus reikia valyti sudrėkintu skudurėliu.

Štai keletas populiariausių lapinių kambarinių augalų ir juos ištinkančių bėdų.

Juka – nulinkusiais ir pageltusiais lapais? Tokie simptomai rodo, kad nuo per didelės drėgmės, stovinčio vandens ar perlaistymo pūva augalo šaknys. Jei juką užpuolė miltuotieji ar paprastieji skydamariai, nenusigąskite – augalo išmesti nereikia, tiesiog nuvalykite jo lapus degtine suvilgytu minkštu skudurėliu ir nuplaukite švariu vandeniu. Galima nupurkšti insekticidais.
Dracena – nukritusiais lapais, nuplikusiu stiebu? Patikrinkite vazonėlyje esančią žemę – taip galėjo atsitikti nuo per didelės ar per mažos drėgmės. Nors šie augalai labai mėgsta šviesą ir šilumą, tačiau nepakenčia skersvėjo. Todėl jį reikėtų pastatyti tinkamoje vietoje, kad atsigautų. Jei nulinko visas dracenos stiebas, nebijokite ją persodinti ir nupjaukite stiebą. Augalas atsigaus.
Geogenantas – išblukusiais ar sužaliavusiais lapais? Lapai pažaliuoja tuomet, kai augalas negauna šviesos, o nuo tiesioginių saulės spindulių gali nudegti lapai. Geogenantis yra vienas iš lepesnių augalų, todėl jam reikia išskirtinio dėmesio. Tokia reakcija gali būti ir pūvančių šaknų požymis.
Karduotė – ant lapų atsirado rudos dėmelės? Taip nutiko dėl drėgmės pertekliaus ir šalčio, t. y. pradėjo pūti šaknys. Išimkite augalą iš vazonėlio, pašalinkite supuvusias šaknis ir lapus. Šaknis pabarstykite medžio anglimi ar sieros milteliais ir persodinkite. Po keletos dienų pasodinkite į šviežią žemę. Jūsų augalas ir vėl atgims. Atminkite, kad karduolė atspari sausam orui ir dulkėms.
Filodendras – pageltusiais lapais? Patikrinkite vazonėlyje esančias žemes – galbūt palaistėte per daug? O gal vazonėlyje esanti žemė sukietėjo? Jei ant sukietėjusios žemės pripilsite vandens, augalo neišgelbėsite. Jį reikia nedelsiant persodinti į šviežią žemę, palieti.
Ritlenis – susisukusiais lapais? Jūsų augalą užpuolė voratinklinės erkutės. Jei lapai dar ir pageltę, patariama tokį augalą sunaikinti. Tačiau jei gelsta apatiniai stambūs lapai, nebijokite – tai natūralus augalo senėjimo procesas, tokius lapus paprasčiausiai pašalinkite. Šis augalai bijo saulės, ji gali nudeginti lapus – tada atsiranda sausos dėmės.
Zamiokulka (pinigų medį) – užpuolė amarai? Šis augalas labai atsparus kenkėjams ir ligoms, tačiau jį užpuolęs amaras gali sunaikinti jaunus ūglius. Amarą sunaikinsite paprasto vandenio čiurkšle. Įdomus faktas: kai augalo lapai subręsta, amaras išnyksta savaime. Norėdami išvengti kenkėjų, dažniau purkškite augalą vandeniu.

Žydintys augalai

Daugelis kambarinių gėlių kilusios iš atogražų bei vidutinių atogražų. O akį džiuginantys žiedai atsiranda dėl kelių dalykų, bet svarbiausias jų – šviesa.
Skirtingos augalų rūšys žydi skirtingu laiku. Nutinka ir taip, kad žiedai pasirodo netinkamu laiku – tai lemia priežiūros klaidos arba kenkėjų ataka. Žydintys augalai nemėgsta nuolatos keičiamos buvimo vietos, todėl tinkamą vietą rekomenduojama parinkti iš karto. Reguliari priežiūra – tręšimas ir laistymas – padės džiaugtis nuostabiais žiedynais.
Apžvelgsime dažniausiai namuose auginamas žydinčių augalų rūšis ir patarsime, kaip elgtis, jei augalas pradėjo vysti ar jį užpuolė kenkėjai.

Šventmedis – nukritusiais žiedais ir pumpurais? Tai ženklas, kad augalui trūko drėgmės, buvo per sausa. Jei ant lapų pastebėjote baltas dėmes, vadinasi, jį nudegino saulė. Palaistykite ir perkelkite jį į vėsesnę vieta, pavėsį. Šis augalas mėgsta drėgmę, purškimą vandeniu. Saulės šviesos turi gauti ir apatiniai lapai, antraip jie gels ir kris.

Kamelija – su pilku puviniu? Jis atsirado nuo per drėgno oro. Tiesiog šį augalą palikote netinkamomis sąlygomis, patalpa nebuvo vėdinama. Gerai apžiūrėkite, ar greta nestovi ligotas augalas – tai gali būti užkratas. Nupurkškite kameliją fungicidais. Jei augalo lapai pageltę – tai pirmasis chlorozės požymis. Augalą rekomenduojama persodinti į rūgščią žemę.

Jazminaičiai – užpulti amarų ir nukritusiais žiedpumpuriais? Šį augalą labai skriaudžia dauguma parazitų, tačiau juos galima išnaikinti tai pačias metodais, kaip ir ant kitų augalų. Tai šviesos ir pavėsio mėgėjas, bet jei radote nukritusių žiedpumpurių, vadinasi, augalui trūko šviesos. Nepamirškite, kad šis augalas yra atsiskyrėlis ir jam nepatinka kitų augalų draugija.

KENKĖJAI

AMARAI – žali (taip pat juodi), besparniai ir sparnuoti maži, ploni vabaliukai. Dažniausiai susitelkę didesniais kiekiais ant jaunų šakelių ir lapų.
Apsauga: tik pastebėjus kenkėją, augalus purkšti metafoso preparatais, po 8 dienų procedūrą pakartoti.

SKYDAMARIAI – atpažįstami iš apvalaus arba pailgo rudo skydelio, kuriuo padengti suaugę vabalai (dėl to nejudrūs). Jaunikliai skydelių neturi ir kurį laiką yra judrūs.
Apsauga: kolonijas nuplauti minkštu šepečiu ir muilo tirpalu. Plaunant augalus paguldyti ant šono, kad tirpalas netekėtų į žemę vazone. Vartodami metafoso, dimetoato arba malationo preparatus, atminkite, kad kai kurie kambariniai augalai (pvz., anturis) šioms cheminėms priemonėms yra gana jautrūs.

VORATINKLINĖS ERKĖS (raudonasis vorelis) – apatinėje lapų pusėje besislepiantys 0,5 mm ilgio gelsvi ir rausvi gyviai (lervos ir suaugėliai). Stipriai paveiktų augalų viršutinėje lapų pusėje –gelsvos dėmės.
Apsauga: sausame ore sudaromos palankios sąlygos voratinklinei erkei veistis ir daugintis. Todėl ir žiemą patalpoje turėtų būti drėgnas oras. Akaricidus reikia vartoti atsargiai, nes ne visi augalai į juos vienodai reaguoja.

Pastebėjote, kad:
1.atsirado įvairių formų išsausėjusių ar parudavusių dėmelių ant augalų. Jei dėmelės pavienės ir pastebite jas ant daugelio augalų, vadinasi, tai pirštų suspaudimo ir nagų įbrėžimo žymės;
2.vazonėlyje iškastos žemės. Tai galėjo padaryti jūsų katinas arba vaikai. Jei tai kartojasi, vazonėlių viršų galite uždengti vientisu samanų pluoštu. Samanos palaikys drėgmę ir neleis iškapstyti žemių. Jei namuose yra mažų vaikų, vazono paviršiaus nepatartina užpilti smulkiais akmenėliais;
3.kaktusas turi didesnius spyglius nei įprastai. Jis buvo apskabytas ir atsiaugino didesnius, tvirtesnius spyglius, įvyko tarsi augalo mutacija. Kai kurie kaktusai jų neatsiaugina, o spyglio vietoje pasilieka rusvos sukietėjusios žemės. Kaktusas nenumirs, tačiau gali prarasti estetinę išvaizdą;
4.džiūsta augalų lianos. Jos yra nuolatos liečiamos ir tampomos. Todėl patartina nudžiūvusias lianas pašalinti ar sutrumpinti. Geriausia padaryti atramą, kuria jos galėtų vytis ir nebūtų pasiekiamos vaikams;
5.įskilo augalo šakelė, bet dar nenulūžo. Atstatykite pažeistą šakelę į jos buvimo vietą ir sutvirtinkite drėgnu skudurėliu. Augalas sugis, jei pažeidimas nebuvo labai didelis. Jei pastebėsite, kad šakelė vysta, ją reikėtų pašalinti.

Augalų gaivinimo klaidos:
1.nykstantys augalai neatsigauna juos gausiai patręšus. Jiems skirtos trąšos nėra medikamentas. Tręšiami tik sveiki, gerai augantys ir naudojantys maistingas dirvožemio medžiagas augalai. Nykstantys augalai sunaudoja daug mažiau trąšų nei sveiki augalai. Todėl negalima priversti jų sunaudoti didesnio kiekio nei reikia;
2.neskubėkite purkšti pesticidais kenkėjais apnikusį augalą. Yra ir kitų efektyvių priemonių augalams gydyti. Natūralios ir mažiau kenksmingos priemonės: muilo tirpalas, alkoholis, įvairūs sodo aliejai, smėlis, lipnios lazdelės ir t. t.;
3.augalas, pasodintas į didelį vazoną, gali sunykti dėl šaknų puvėsio. Augalai, persodinti į didelį vazoną, daug energijos sunaudoja įsišaknijimui, vietoj to, kad leistų lapus ir žiedus. Mažesniame vazone augalas auga greičiau.


AUTORIUS: Alina KasiulaitytėVeja: dirbtinė ar natūrali?

Veja: dirbtinė ar natūrali?

Dažnai svajojame apie gražią ir vešlią veją – juk ji tikra namų puošmena. Tiesa ta, kad tokių svajonių realizavimas reikalauja daug laiko ir priežiūros. Nenuostabu, kad ieškant problemos sprendimų atsiranda šiuolaikiniai sprendimai: dirbtinė...


Puskiparisiai

Puskiparisiai

Dauguma puskiparisių ( Chamaecyparis L.) ) sodinami pusiau pavėsyje, o margi arba geltoni - saulėje. Jiems netinka žemumos ir įdubos, kur susilaiko šaltas oras. Kai kuriuos puskiparisius galima genėti, iškarpyti norimas formas. Žiemai juos reikia...


Akmenys ir alpinariumai sodyboje

Akmenys ir alpinariumai sodyboje

Nesvarbu kiek tūkstančių metų skaičioja lanšafto dizaino istorija, - šiandien kiekvienas kuria ją iš naujo, savaip. Paskutiniu metu žmonės vis labiau vertina gamtos duotas medžiagas, tokias kaip akmuo ir medis. Jas naudojant namų statybai yra...


Kaip parinkti priešerozinį paklotą šlaitui?

Kaip parinkti priešerozinį paklotą šlaitui?

agrindinė priešerozinių paklotų funkcija yra sustabdyti šlaitų eroziją, t.y. paviršinio grunto sluoksnio slinkimą. Erozijos priežastimis gali būti per didelis šlaito statumas, kritulių perteklius, stiprus vėjas, intensyvi šlaito eksploatacija,...


Nylofor segmentinės tvoros saugo jėgainę Aprilijoje

Nylofor segmentinės tvoros saugo jėgainę Aprilijoje

Segmentinės tvoros užtikrina patikimą ir aplinkai draugišką apsaugą Elektros energijos jėgainės dėl savo specifikos reikalauja specialių saugumo sprendimų – stebėjimo, aptikimo, tinkamo patekimo į teritoriją uždelsimo laiko užtikrinimo. Vis...


Gėlių "atostogos"

Gėlių "atostogos"

Ilgą laiką savo žiedynais lepinusios mūsų akis, kambarinės gėlės taip pat nusipelnė poilsio – artėjant žiemai daugelis jų ruošiasi ramybės periodui. Jis reikalingas tam, kad augalas sukauptų reikalingas medžiagas ir pasirengtų krauti naujus,...


Klausiate – atsakome. Ar galima sklypą apsitverti tvora be kaimyno sutikimo?

Klausiate – atsakome. Ar galima sklypą apsitverti tvora be kaimyno sutikimo?

Be gretimo sklypo savininko leidimo tvorą statyti galima, bet tik su tam tikromis išlygomis, sako Aplinkos ministerijos Statybos ir būsto departamento skyriaus vedėjo pavaduotoja Edita Meškauskienė.


KOKYBIŠKOS TERASOS TIESIAI IŠ GAMINTOJŲ

KOKYBIŠKOS TERASOS TIESIAI IŠ GAMINTOJŲ

Įstiklinta terasa - tai galimybė mėgautis gamta bet kokiu oru, be to - yra vienas iš didžiausių nuosavo namo privalumų. Jei nuspręsite terasą įstiklinti, joje galėsite praleisti laiką net ir niūriausiu oru. O juk vasarą tikrai mielai pasimėgautume...


Kapaviečių tvarkymas
Kapaviečių tvarkymas

Siūlome kompleksines kapavietės tvarkymo paslaugas.

Braitech, UAB
Braitech, UAB

Geriausi INTEX baseinai Lietuvoje!

UAB Agrofirma "Sėklos"
UAB Agrofirma "Sėklos"

Daržovių, gėlių ir prieskoninių augalų, žolių vejoms ir ganykloms, pašarinių kultūrų sėklos - mažmeninė prekyba.

Euroflora, UAB
Euroflora, UAB

Euroflora.lt - E.Parduotuvė Jūsų sodui, daržui ir namams.

ART LAWN
ART LAWN

Mes esam jauna ir produktyvi įmonė kuri orentuojasi į klientus.

Ponas akmuo
Ponas akmuo

Vienas didžiausių dekoratyvinės skaldos ir akmens gaminių tiekėjų Lietuvoje.

Priegolė, UAB
Priegolė, UAB

Rąstinių namų ir pirčių gamyba, statyba. Statyba iš apvalių ir apipjautų mašininio apdirbimo rąstų.

F.P.U.H. BOMSTAL - Skardiniai garažai
F.P.U.H. BOMSTAL - Skardiniai garažai

Didžiausias skardinių garažų gamintojas Europoje

Dualto Grudžinsko Įmonė
Dualto Grudžinsko Įmonė

Medinės Tvoros – visoje Lietuvoje! Paskambinkite mums: +37069837311

Miško šviesos, MB
Miško šviesos, MB

Lauko apšvietimas, vidaus apšvietimas, šventinis apšvietimas, konsultacijos, įrengimas

Santjana, UAB
Santjana, UAB

Pastatų ūkio valdymas, dujų ūkio priežiūra, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų priežiūra, automatikos sistemų priežiūra, elektros ūkio priežiūra, šilumos ūkio priežiūra, priešgaisrinių ir gaisro gesinimo sistemų priežiūra, vandentiekio ir nuotekų sistemų priežiūra, patalpų valymas ir teritorijų priežiūra

APLINKOS KŪRĖJAI
APLINKOS KŪRĖJAI

Apželdinimo sprendimai nuo idėjos iki įgyvendinimo!

www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.