Lapkričio 16d. Šeštadienis

Europiniai kukmedžiai ( Taxus baccata )

2015 Balandžio 6d.
Peržiūrų skaičius: 21284
Europiniai kukmedžiai ( Taxus baccata )

Paplitę beveik visoje Vakarų Europoje, Kaukaze ir Mažojoje Azijoje. Vidurio Europoje užauga iki 17, Kaukaze - iki 27 m arba daugiau. Spygliai 2-3,5 cm ilgio, tamsiai žali, plokšti ir blizgantys, labai gražūs.

Kukmedžiai gerai pakenčia pavėsį ir išgyvena tokiose vietoje, kur kiti spygliuočiai skurstų ir pamažu sunyktų. Jiems reikia derlingos, kalkingos ir drėgnos žemės, tinka priemolis. Nebijo persodinimo, galima karpyti. Nemėgsta kaitrios saulės, nors margaspygliai ar geltonspygliai kultivarai ją pakenčia. Auga palyginti lėtai (kai kurių rūšių kukmedžiai - 5 cm per metus), gyvena iki 4000 metų. Šaltomis žiemomis Lietuvoje kai kur apšąla, kai kada smarkiai. Jaunus augaliukus žiemai reikia pridengti. Labai gerai jaučiasi ir greičiau auga pajūryje, drėgnuose šlaituose, šiltose užuovėjose.

Europinių kukmedžių kultivarai tinka apvadams, gyvatvorėms formuoti. Tai vienas iš svarbiausių augalų Vakarų Europoje, ypač Didžiojoje Britanijoje (po buksmedžių), iš kurių karpomos įvairios figūros. Pas mus verčiau karpyti tarpinius kukmedžius, kurie atsparesni šalčiui ir greičiau auga.

Dažniau auginami kultivarai.

`Adpressa` - neaukšti medeliai arba krūmai iki 3 m aukščio ir pločio. Vainikas platus, šakutės trumpos, auga padrikai. Spygliai trumpi ir smulkūs, iš viršaus tamsiai žali, iš apačios - melsvai žali. Iš šių kukmedžių kilodaug gražių naujų formų geltonai margais spygliais, auksiniai geltonomis ūglių viršūnėmis ir pan. Dauginama sėklomis ir auginiais. Šalčiui atsparūs, bet labai šaltą ir besniegę žiemą gali apšąlti vienmečiai ūgliai. Tinka sodinti grupėmis ir pavieniui, gyvatvorėms.

`Washingtonii` - užauga 1,5-2 m aukščio. Vainikas purus, šakos prigludusios. Spygliai gražiai išlinkę, vasarą gelsvai žali su baltu apvadu, žiemą auksiniai geltoni arba bronziniai. Šalčiui atsparus. Labai gražiai atrodo pasodinti po vieną.

`Horizontalis` užauga vos iki 0,8 m į aukštį ir gerokai daugiau į plotį. Ūgliai auga plačiai, palyginti toli vienas nuo kito. Spygliai 2,5 cm ilgio ir 4 mm pločio, iš viršaus tamsiai žali, iš apačios šviesiai žali su tamsia juostele per vidurį. Labai tinka pavėsingiems alpinariumams ir atraminėms sienelėms papuošti, galima auginti vazonuose. Grupėmis sodinami pievelėje.

`Dovastoniana` užauga iki 3-5 m aukščio. Šakos ilgos, stačios, auga palyginti toli viena nuo kitos, viršūnėlės svyra. Spygliai tamsiai žali, apie 3 cm ilgio ir iki 3 mm pločio, auga dviem eilėmis.Galima dauginti sėklomis ir auginiais. Dažnai auginami ir geltonspygliai kukmedžiai `Dovastonii Aurea` auksiniai geltonais ūgliais ir spygliais.

`Repandens` kukmedžiai auga pažeme (0,4-0,5 m aukščio ir 2-5 m pločio). Spygliai iki 3 cm ilgio. blizgantys, iš viršaus tamsiai žali su melsvu atspalviu ir aiškia centrine linija, iš apačios šviesesni. Auga lėtai, pakenčia pavėsį ir mėgsta drėgmę, bet nepakenčia stovinčio vandens. Žemė turi būti puri ir laidi, vidutiniškai derlinga. Sunkesnėje žemėje duobės dugne įrengiamas storas drenažas. Šalčiui palyginti atsparūs. Tinka apželdinti pavėsingas terasas ir stogus, auginti vazonuose ir alpinariumuose (ne pietinėje pusėje).

`Semperaurea` užauga 2 aukščio ir 4 m pločio. Vainikas apvalus, šakos stačios, trumpos, bukomis, lyg nupjautomis viršūnėmis. Šakelės geltonai rudos, spygliai 1-2 cm ilgio, ūglių viršūnėse trumpesni, iš viršaus auksiniai geltoni, iš apačios šviesiai auksiniai arba su geltonu pakraščiu. Tai vieni iš gražiausių geltonspyglių kukmedžių.

`Fastigiata` užauga iki 3-5 m aukščio. Vainikas plačios kolonos formos, viršūnės svyrančios. Šakų daug, jos stačios, trumpos ir kylančios. Spygliai 2-2,5 cm ilgio, juodai žali, išlinkę į vidų, auga ant šakučių spirale. Palyginti atsparūs šalčiui, bet labai šaltą žiemą apšąla. Sodinama nuo vėjo apsaugotoje ir saulėtoje vietoje. Tinka sodinti pavieniui ir grupėmis.

`Fastigiata Aurea` vainikas kolonos formos. Jauni ūgliai ir spygliai auksiniai geltoni su žalsva juostele. Dažniausiai sodinama nedidelėmis grupėmis.

`Elegantissima` auga greitai, užauga iki 3-5 m aukščio. Ūgliai plačiai išsišakoję, tvirti, blyškiai žali. Spygliai 1-1,5 cm ilgio, baltai margi su gelsvu atspalviu. Tinka sodinti grupėmis, gyvatvorėms.

`Erecta` užauga iki 8 m aukščio. Vainikas platus, viršūnės įstrižai nupjautos. Šakų daug, jos plonos, stačios, galiukai kylantys. Spygliai pilkai žali, trumpi ir ploni. Tinka sodinti grupėmis.

Tarpiniai kukmedžiai ( Taxus media Rehd. ( Taxus cuspidataTaxus baccata ) auga greičiau už europinius. Jie gauti sukryžminus europinius ir toli Rytuose (Japonija, Korėja ir pan.) savaime augančius dygiuosius kukmedžius. Atsparūs šalčiui, nedideli (iki 6 m aukščio), dažniausiai auga krūmu arba medeliu su keletu kamienų.

Dažniau auginami kultivarai.

`Densiformis` užauga iki 1,5 m aukščio 3 m pločio. Vainikas tankus, apvalus. Jauni ūgliai žiemą žalsvai rudi, jų daug. Spygliai 2-2,2 cm ilgio, ploni, smailiomis viršūnėlėmis, iš viršaus šviesiai žali. Per metus paauga apie 10 cm.

`Strait Hedge` užauga 3-5 m aukščio ir 1-1,5 m pločio. Vainikas tankus, siauros kolonos formos. Spygliai tamsiai žali. Kasmet paauga apie 15 cm. Pakenčia pavėsį. Gerai auga derlingose ir laidžiose dirvose, nepakenčia stovinčio vandens ir rūgščios žemės.

`Hicksii` užauga 3-4 m aukščio ir 2-3 kartus didesnio pločio. Ūgliai kylantys, ilgi. Spygliai 2,5-3 cm ilgio, iš viršaus blizgantys, tamsiai žali, su aiškia centrine gysla, iš apačios šviesiai žali. Kasmet paauga apie 15 cm. Tinka sodinti pavieniui ir grupėmis alpinariumuose, terasose, namo priekyje.

`Hillii` užauga 3-4 m aukščio ir 2-3,5 m pločio. Vainikas tankus, plačios piramidės formos. Spygliai blizgantys, apie 2-2,2 cm ilgio, smailiomis viršūnėmis. Kamet paauga apie 10-15 cm. Mėgsta pusiau pavėsį, laidžią priemolio žemę, nepakenčia stovinčio vandens ir rūgščios dirvos. 
Mūsų medelynuose pasitaiko ir puošnių `Brawnii`, `Aurea`, `Stricta Viridis` tarpinių kukmedžių.

Žymės: Taxus baccata

Terasinės lentos Klaipėdoje

Terasinės lentos Klaipėdoje

Terasos įrengimas naudojant medžio - plastiko kompozito lentas yra šiuolaikiškas sprendimas. Jis padės išvengti periodinių terasos priežiūros darbų (perdažymo, permontavimo ir pan.). WPC terasinės lentos atsparios korozijai, UV spinduliams ir...


Kokybiška dirbtinė žolė šiandieniniam gyvenimo būdui

Kokybiška dirbtinė žolė šiandieniniam gyvenimo būdui

Turbūt daugelis sutiksite, kad kai kalbama apie dirbtinę žolę, iš karto kyla asociacijos su prastos kokybės ryškiai žalia danga, dažnai naudojama maisto prekių parduotuvėse vaisių ir daržovių skyriuose ar kapinėse? „Svajonių Vejos“,...


Augalų apsauga nuo šalčio

Augalų apsauga nuo šalčio

Yra augalų, kurie žiemą ištveria šalčius tik tinkamai apsaugoti. Niekuo neapdengti šalčiui jautrūs augalai žiemą gali iššalti, o mažiau jautrūs gal ištverti. Tai priklauso nuo augimo vietos ir šalčių stiprumo.


Vejos apsauga nuo ligų

Vejos apsauga nuo ligų

Daugumą vejos ligų sukelia įvairiausi grybai, o kai jiems susidaro palankios sąlygos, jie greitai ima plisti ir sugadina veją. Kad žolė būtų sveika, reikia nuolatinės rūpestingos priežiūros. Jeigu liga pažeidžia augalus pasirinktinai, išryškėja...


Klausiate – atsakome. Ar galima sklypą apsitverti tvora be kaimyno sutikimo?

Klausiate – atsakome. Ar galima sklypą apsitverti tvora be kaimyno sutikimo?

Be gretimo sklypo savininko leidimo tvorą statyti galima, bet tik su tam tikromis išlygomis, sako Aplinkos ministerijos Statybos ir būsto departamento skyriaus vedėjo pavaduotoja Edita Meškauskienė.


Apie aplinkos tvarkymą reikia galvoti dar nepradėjus statytis namo

Apie aplinkos tvarkymą reikia galvoti dar nepradėjus statytis namo

Namo paprastai niekas nestato be projekto. Lygiai taip pat reikėtų elgtis ir tvarkant aplinką prie pastatyto namo. "Sąmoningais laikome tuos naujakurius, kurie ateina pas kraštovaizdžio architektus pasistatę namą ir paprašo padėti...


Vejos įrengimas

Vejos įrengimas

Norint atnaujinti veją, pirmiausiai(geriau rudenį)reikia suarti, ar sukasti(jei plotas nedidelis), išakėti, išliginti.Reikėtų palaukti, kol vėl pradės augti daugiametės piktžolės(varputis, pienės).Kai piktžolės užauga iki 10-15 cm aukščio, jas...


Kaip išsirinkti tinkamą vejapjovę?

Kaip išsirinkti tinkamą vejapjovę?

Norėdami turėti gražią veją, turite tinkamai ją prižiūrėti - pjauti, laistyti, tręšti, aeruoti ir t.t. Priežiūrai, be abejo, prireiks ir specialios įrangos. Profesionalai pataria, į ką turite atkreipti dėmesį rinkdamiesi vejapjovę. Vejapjovę...


Sklypo darbai
Sklypo darbai

Gerbūvio darbai patraukliomis kainomis

Priegolė, UAB
Priegolė, UAB

Rąstinių namų ir pirčių gamyba, statyba. Statyba iš apvalių ir apipjautų mašininio apdirbimo rąstų.

Kagrė, UAB
Kagrė, UAB

Tvorų, vartų, kalviškų dirbinių, laiptų, metalo konstrukcijų, lauko baldų, stalių gaminių gamyba.

Miško šviesos, MB
Miško šviesos, MB

Lauko apšvietimas, vidaus apšvietimas, šventinis apšvietimas, konsultacijos, įrengimas

Pavėsinės, UAB
Pavėsinės, UAB

UAB „Pavėsinės“ gamina pavėsines, vasarnamius, pirtis ir kitus sodui skirtus gaminius.

Aupana, UAB
Aupana, UAB

Oficialus HUNTER Industries Inc. distributorius Lietuvoje - pristato aukščiausios kokybės pasaulinio lygio produktą laistymo sistemų sferoje.

Dualto Grudžinsko Įmonė
Dualto Grudžinsko Įmonė

Medinės Tvoros – visoje Lietuvoje! Paskambinkite mums: +37069837311

Martyno technika, UAB
Martyno technika, UAB

UAB "Martyno Technika" - užsiimame prekyba įvairia sodo, daržo, miško technika, suvirinimo įranga, kompresoriais, įrankiais ir kita įranga. Garantuojame geriausias kainas ir kokybiškas prekes.

Kapaviečių tvarkymas
Kapaviečių tvarkymas

Siūlome kompleksines kapavietės tvarkymo paslaugas.

Albruva, UAB
Albruva, UAB

Baldai virtuvei, miegamojo baldai, indaujos, komodos, spintos, stalai restoranams, kavinėms, barams, medžio masyvo baldai namams, verslui

D. Varec, UAB
D. Varec, UAB

Įmonė užsiimanti paminklų gamyba, akmens apdirbimo, montavimo, projektavimo darbais.

Braitech, UAB
Braitech, UAB

Geriausi INTEX baseinai Lietuvoje!

www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.