Gruodžio 3d. Penktadienis

Europiniai kukmedžiai ( Taxus baccata )

Peržiūrų skaičius: 21284
Europiniai kukmedžiai ( Taxus baccata )

Paplitę beveik visoje Vakarų Europoje, Kaukaze ir Mažojoje Azijoje. Vidurio Europoje užauga iki 17, Kaukaze - iki 27 m arba daugiau. Spygliai 2-3,5 cm ilgio, tamsiai žali, plokšti ir blizgantys, labai gražūs.

Kukmedžiai gerai pakenčia pavėsį ir išgyvena tokiose vietoje, kur kiti spygliuočiai skurstų ir pamažu sunyktų. Jiems reikia derlingos, kalkingos ir drėgnos žemės, tinka priemolis. Nebijo persodinimo, galima karpyti. Nemėgsta kaitrios saulės, nors margaspygliai ar geltonspygliai kultivarai ją pakenčia. Auga palyginti lėtai (kai kurių rūšių kukmedžiai - 5 cm per metus), gyvena iki 4000 metų. Šaltomis žiemomis Lietuvoje kai kur apšąla, kai kada smarkiai. Jaunus augaliukus žiemai reikia pridengti. Labai gerai jaučiasi ir greičiau auga pajūryje, drėgnuose šlaituose, šiltose užuovėjose.

Europinių kukmedžių kultivarai tinka apvadams, gyvatvorėms formuoti. Tai vienas iš svarbiausių augalų Vakarų Europoje, ypač Didžiojoje Britanijoje (po buksmedžių), iš kurių karpomos įvairios figūros. Pas mus verčiau karpyti tarpinius kukmedžius, kurie atsparesni šalčiui ir greičiau auga.

Dažniau auginami kultivarai.

`Adpressa` - neaukšti medeliai arba krūmai iki 3 m aukščio ir pločio. Vainikas platus, šakutės trumpos, auga padrikai. Spygliai trumpi ir smulkūs, iš viršaus tamsiai žali, iš apačios - melsvai žali. Iš šių kukmedžių kilodaug gražių naujų formų geltonai margais spygliais, auksiniai geltonomis ūglių viršūnėmis ir pan. Dauginama sėklomis ir auginiais. Šalčiui atsparūs, bet labai šaltą ir besniegę žiemą gali apšąlti vienmečiai ūgliai. Tinka sodinti grupėmis ir pavieniui, gyvatvorėms.

`Washingtonii` - užauga 1,5-2 m aukščio. Vainikas purus, šakos prigludusios. Spygliai gražiai išlinkę, vasarą gelsvai žali su baltu apvadu, žiemą auksiniai geltoni arba bronziniai. Šalčiui atsparus. Labai gražiai atrodo pasodinti po vieną.

`Horizontalis` užauga vos iki 0,8 m į aukštį ir gerokai daugiau į plotį. Ūgliai auga plačiai, palyginti toli vienas nuo kito. Spygliai 2,5 cm ilgio ir 4 mm pločio, iš viršaus tamsiai žali, iš apačios šviesiai žali su tamsia juostele per vidurį. Labai tinka pavėsingiems alpinariumams ir atraminėms sienelėms papuošti, galima auginti vazonuose. Grupėmis sodinami pievelėje.

`Dovastoniana` užauga iki 3-5 m aukščio. Šakos ilgos, stačios, auga palyginti toli viena nuo kitos, viršūnėlės svyra. Spygliai tamsiai žali, apie 3 cm ilgio ir iki 3 mm pločio, auga dviem eilėmis.Galima dauginti sėklomis ir auginiais. Dažnai auginami ir geltonspygliai kukmedžiai `Dovastonii Aurea` auksiniai geltonais ūgliais ir spygliais.

`Repandens` kukmedžiai auga pažeme (0,4-0,5 m aukščio ir 2-5 m pločio). Spygliai iki 3 cm ilgio. blizgantys, iš viršaus tamsiai žali su melsvu atspalviu ir aiškia centrine linija, iš apačios šviesesni. Auga lėtai, pakenčia pavėsį ir mėgsta drėgmę, bet nepakenčia stovinčio vandens. Žemė turi būti puri ir laidi, vidutiniškai derlinga. Sunkesnėje žemėje duobės dugne įrengiamas storas drenažas. Šalčiui palyginti atsparūs. Tinka apželdinti pavėsingas terasas ir stogus, auginti vazonuose ir alpinariumuose (ne pietinėje pusėje).

`Semperaurea` užauga 2 aukščio ir 4 m pločio. Vainikas apvalus, šakos stačios, trumpos, bukomis, lyg nupjautomis viršūnėmis. Šakelės geltonai rudos, spygliai 1-2 cm ilgio, ūglių viršūnėse trumpesni, iš viršaus auksiniai geltoni, iš apačios šviesiai auksiniai arba su geltonu pakraščiu. Tai vieni iš gražiausių geltonspyglių kukmedžių.

`Fastigiata` užauga iki 3-5 m aukščio. Vainikas plačios kolonos formos, viršūnės svyrančios. Šakų daug, jos stačios, trumpos ir kylančios. Spygliai 2-2,5 cm ilgio, juodai žali, išlinkę į vidų, auga ant šakučių spirale. Palyginti atsparūs šalčiui, bet labai šaltą žiemą apšąla. Sodinama nuo vėjo apsaugotoje ir saulėtoje vietoje. Tinka sodinti pavieniui ir grupėmis.

`Fastigiata Aurea` vainikas kolonos formos. Jauni ūgliai ir spygliai auksiniai geltoni su žalsva juostele. Dažniausiai sodinama nedidelėmis grupėmis.

`Elegantissima` auga greitai, užauga iki 3-5 m aukščio. Ūgliai plačiai išsišakoję, tvirti, blyškiai žali. Spygliai 1-1,5 cm ilgio, baltai margi su gelsvu atspalviu. Tinka sodinti grupėmis, gyvatvorėms.

`Erecta` užauga iki 8 m aukščio. Vainikas platus, viršūnės įstrižai nupjautos. Šakų daug, jos plonos, stačios, galiukai kylantys. Spygliai pilkai žali, trumpi ir ploni. Tinka sodinti grupėmis.

Tarpiniai kukmedžiai ( Taxus media Rehd. ( Taxus cuspidataTaxus baccata ) auga greičiau už europinius. Jie gauti sukryžminus europinius ir toli Rytuose (Japonija, Korėja ir pan.) savaime augančius dygiuosius kukmedžius. Atsparūs šalčiui, nedideli (iki 6 m aukščio), dažniausiai auga krūmu arba medeliu su keletu kamienų.

Dažniau auginami kultivarai.

`Densiformis` užauga iki 1,5 m aukščio 3 m pločio. Vainikas tankus, apvalus. Jauni ūgliai žiemą žalsvai rudi, jų daug. Spygliai 2-2,2 cm ilgio, ploni, smailiomis viršūnėlėmis, iš viršaus šviesiai žali. Per metus paauga apie 10 cm.

`Strait Hedge` užauga 3-5 m aukščio ir 1-1,5 m pločio. Vainikas tankus, siauros kolonos formos. Spygliai tamsiai žali. Kasmet paauga apie 15 cm. Pakenčia pavėsį. Gerai auga derlingose ir laidžiose dirvose, nepakenčia stovinčio vandens ir rūgščios žemės.

`Hicksii` užauga 3-4 m aukščio ir 2-3 kartus didesnio pločio. Ūgliai kylantys, ilgi. Spygliai 2,5-3 cm ilgio, iš viršaus blizgantys, tamsiai žali, su aiškia centrine gysla, iš apačios šviesiai žali. Kasmet paauga apie 15 cm. Tinka sodinti pavieniui ir grupėmis alpinariumuose, terasose, namo priekyje.

`Hillii` užauga 3-4 m aukščio ir 2-3,5 m pločio. Vainikas tankus, plačios piramidės formos. Spygliai blizgantys, apie 2-2,2 cm ilgio, smailiomis viršūnėmis. Kamet paauga apie 10-15 cm. Mėgsta pusiau pavėsį, laidžią priemolio žemę, nepakenčia stovinčio vandens ir rūgščios dirvos. 
Mūsų medelynuose pasitaiko ir puošnių `Brawnii`, `Aurea`, `Stricta Viridis` tarpinių kukmedžių.

Žymės: Taxus baccata
Vyšnių ir trešnių genėjimas

Vyšnių ir trešnių genėjimas

Jaunos vyšnios ir trešnės auginamos taip pat, kaip ir obelys. Pasodinus patrumpinamos, o vėliau iš­pjaunama tik labai tankiai ir stačiai augančios šakos. Nuo 5—6 metų, kada vaismedžiai pradeda gausiai derėti, vainikai retinami, taip pat...


Vaismedžių genėjimas : pagrindai

Vaismedžių genėjimas : pagrindai

Genėjimo tikslas – tinkamai suformuoti vaismedį, palaikyti jį sveiką, reguliuoti jo augimą, derėjimą, pagerinti vaisių kokybę ir apriboti vaismedžių augumą. Jauni vaismedžiai genimi, kad, užaugtų norimos formos tvirtas vaini­kas,...


Citrusinių medelių skiepijimas akute

Citrusinių medelių skiepijimas akute

Skiepijimas akute yra vienas iš citrusinių medelių skiepijimo būdų. Jis yra rekomenduojamas nepatyrusiems augalų augintojams. Norint paskiepyti šiuo metodu reikia atlikti tokius žingsnelius: Pasirinkite medelį, kurį norite auginti. Medelis turi...


Kokios terasos yra populiariausios ir ką reikia pasiruošti, prieš terasos įrengimą?

Kokios terasos yra populiariausios ir ką reikia pasiruošti, prieš terasos įrengimą?

Turint nuosavą namą, sodą ar sklypą, lauko terasų įrengimas tampa nepakeičiama šiuolaikinių namų dalimi. Šiltomis vasaros naktimis vakarienė terasoje yra savotiškas malonumas, o visiškai funkcionali, patogi ir šilta terasa neabejotinai suteiks...


Į ką reikėtų atkreipti dėmesį perkant dirbtinę žolę?

Į ką reikėtų atkreipti dėmesį perkant dirbtinę žolę?

Ankstesniuose straipsniuose pasakojome apie dirbtinės žolės privalumus, lyginome su natūralia veja. Šį kartą norėtume iš arčiau pažvelgti į rinkoje esantį dirbtinių vejų asortimentą: kuo jos skiriasi? Kodėl skiriasi kainos? Juk atrodytų, kas čia...


Pavasario darbai kieme. Ko vertėtų nepamiršti?

Pavasario darbai kieme. Ko vertėtų nepamiršti?

KOVAS – turbūt labiausiai laukiamas mėnuo – pagaliau pavasaris. Nors dar būna ir nenutirpusio sniego, o kartais ir šaltis dar parodo savo galią, tačiau saulė jau pabudusi, šildo aktyviau. Tai puikus momentas nueiti apsidairyti į...


Vandens augalai

Vandens augalai

Nereikia pamiršti, kad įrengus vandens telkinį, jį reikia apželdinti, priešingai jis atrodys tiesiog neišbaigtas. Norint sukurti vandens telkinio ekosistemą, jame būtina pasodinti įvairių augalų, kurie yra prisitaikę augti mūsų kraštuose. Į...


Už veją miške gresia daugiatūkstantinis ieškinys

Už veją miške gresia daugiatūkstantinis ieškinys

Valstybinės miškų tarnybos Miškų kontrolės skyriaus Vilniaus teritorinio poskyrio pareigūnai praėjusiais metais nustatė, kad Vilniaus rajono Bezdonių seniūnijoje miškų ūkio paskirties sklype, jo šeimininkas dalį sklypo nupurškė cheminėmis...


Mosas, UAB
Mosas, UAB

Galime pateikti ne tik statybines bei apdailos medžiagas atskirai, bet ir kompleksinius sprendimus.

APLINKOS KŪRĖJAI
APLINKOS KŪRĖJAI

Apželdinimo sprendimai nuo idėjos iki įgyvendinimo!

Euroflora, UAB
Euroflora, UAB

Euroflora.lt - E.Parduotuvė Jūsų sodui, daržui ir namams.

Patikimas turtas, UAB
Patikimas turtas, UAB

Vaikų žaidimų aikštelės, sporto ir gimnastikos aikštelės, mažosios miesto architektūros įranga

Žalia svaja, UAB
Žalia svaja, UAB

Apželdinimo projektavimas, konsultacijos, prekyba dekoratyviniais ir vandens, bei pakrančių augalais, sklypo formavimo darbai, augalų, gyvatvorių sodinimas, Laistymo sistemos, dekoratyviniai vandens telkiniai, upeliai, apšvietimas

Tabariškių žaluma, UAB
Tabariškių žaluma, UAB

Mulčias. Akmenukai. Kompostas.

Braitech, UAB
Braitech, UAB

Geriausi INTEX baseinai Lietuvoje!

Priegolė, UAB
Priegolė, UAB

Rąstinių namų ir pirčių gamyba, statyba. Statyba iš apvalių ir apipjautų mašininio apdirbimo rąstų.

UAB Agrofirma "Sėklos"
UAB Agrofirma "Sėklos"

Daržovių, gėlių ir prieskoninių augalų, žolių vejoms ir ganykloms, pašarinių kultūrų sėklos - mažmeninė prekyba.

Pavėsinės, UAB
Pavėsinės, UAB

UAB „Pavėsinės“ gamina pavėsines, vasarnamius, pirtis ir kitus sodui skirtus gaminius.

Miško šviesos, MB
Miško šviesos, MB

Lauko apšvietimas, vidaus apšvietimas, šventinis apšvietimas, konsultacijos, įrengimas

Santjana, UAB
Santjana, UAB

Pastatų ūkio valdymas, dujų ūkio priežiūra, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų priežiūra, automatikos sistemų priežiūra, elektros ūkio priežiūra, šilumos ūkio priežiūra, priešgaisrinių ir gaisro gesinimo sistemų priežiūra, vandentiekio ir nuotekų sistemų priežiūra, patalpų valymas ir teritorijų priežiūra

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...