Spalio 28d. Ketvirtadienis

#KAUNASgoesUNESCO: Naujamiestis – virsmas iš carinio priemiesčio į modernų miesto centrą

Rugsėjo 18d.
#KAUNASgoesUNESCO: Naujamiestis – virsmas iš carinio priemiesčio į modernų miesto centrą

Kaune 1919–1939 metais formavosi unikalus reiškinys, iki šiol išskiriantis Lietuvą Europos kontekste. Tai – sudėtingų įvykių sūkuryje gimusi optimistinė tarpukario architektūra ir su ja susiję istoriniai, kultūriniai bei urbanistiniai pokyčiai. Kviečiame iš arčiau susipažinti su viena iš UNESCO sąrašo pretendenčių – Kauno Naujamiesčio teritorija.

Formuotas gamtos ir poreikių

Dabartinio Kauno centro – Naujamiesčio – planas į istoriją nugulė dar 1843–1847 m., Rusijos carui Nikolajui I-ajam įsteigus Kauno guberniją. Tuščioje lygumoje, už istorinio miesto ribų, buvo nuspręsta kurti naują kvartalą ir statyti carinės imperijos kariuomenei reikalingus pastatus.

Naujamiestis buvo projektuojamas pagal įprastą modelį – statyboms skiriant dvigubai didesnį plotą už senamiesčio teritoriją, ją suskirstant į stačiakampes zonas su taisyklingu gatvių tinklu. 226 hektaruose buvo numatyta net 411 tokių sklypų, tačiau gamtos reljefas pakoregavo projektuotojų planus. Taisyklingas ribas laužė ir formavo Žaliakalnio šlaitai ir Nemuno vingiai.

Naujų statybų epicentru tapo naujai nutiesta Laisvės alėja. Būtent aplink ją kilo ir plačiai išsibarstė pastatai, tačiau visuomeninio gyvenimo ir prekybos centru dar kurį laiką išliko senamiestis. Ši situacija pakito pradėjus tiesti geležinkelio liniją tarp Varšuvos ir Sankt-Peterburgo bei statyti Kauno geležinkelio stotį. XIX a. pabaigoje čia kėlėsi naujasis Kauno pramoninis centras.

Dar vienu svarbiu postūmiu kvartalo augimui tapo Vytauto prospektas. Šiai gatvei susijungus su Laisvės alėja, jos tapo pagrindine Kauno judėjimo arterija ir ašimi, aplink kurią intensyvėjo privačių, visuomeninių ir administracinių Kauno tvirtovės pastatų statybos.

Optimistinė sostinės statyba

„Tarpukariu Naujamiestyje vyko virsmas iš plačiai išplėtoto žemaūgių pastatų kvartalo į urbanizuotą miesto centrą. Tai pasiekta ne griaunant seną ir statant naują, bet per miesto pastatų modernėjimą ir turimų išteklių pritaikymą visuomenės poreikiams.

Ši teritorija simboliškai ir istoriškai lieka itin svarbi Kaunui, nes čia buvo padėtas pamatas naujai Respublikai, o dabar turime UNESCO vertą teritoriją su didele koncentracija autentiškų modernistinių pastatų“, – kalbėjo Kauno miesto savivaldybės administracijos Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Saulius Rimas.

1919 m. Lietuvos Vyriausybės perkėlimas į Kauną žymi naują miesto vystymosi erą. Čia turėjo įsikurti ir dirbti oficialus šalies valdymo aparatas, todėl Naujamiestis išskirtinai greitai transformavosi.

Po pirmojo pasaulinio karo Kaunas ištuštėjo, jame trūko patogumų – vandentiekio ar net kanalizacijos. Į naują šalies sostinę plūstelėjus gyventojų bangai – ėmė aktualėti būsto ir darbo erdvių problema, todėl prasidėjo carinių pastatų rekonstrukcijos, ant žemaūgių stogų kilo papildomi aukštai.

Intensyviausias statybų bumas prasidėjo 1930-1940 metais. Carinio miesto gatvėse pradėjo dygti 3-6 aukštų pastatai, reprezentuojantys naują sostinę. Muziejai, bankai, ambasados, mokyklos, kultūros bei administracijos įstaigos užpildė laisvus sklypus. Žaliakalnio nuokalnėse formavosi gyvenamųjų namų ir miesto vilų rajonas.

Daugiafunkciniai pastatai tapo miesto šerdimi, pritaikyta būtiniausiems kauniečių poreikiams: užimtumui, komercijai, švietimui, sveikatos apsaugai, pramogoms, patogiam gyvenimui ir poilsiui.

Trys Naujamiesčio veidai

Naujamiesčio svarba – neabejotina iki pat šių dienų. Čia išsidėsčiusi didžiausia koncentracija reikšmingiausių modernizmo pastatų – net 594. Statiniai išlaikę savo autentišką architektūrinę vertę bei tapę neatsiejama Kauno miestovaizdžio dalimi, turinčia net kelis skirtingus veidus:

Centrinis Naujamiestis – tarp 1919 ir 1939 metų susikūręs administracinis ir kultūrinis centras, kuris evoliucionavo iš XIX a. pamatų. Jis pelnytai gali būti laikomas Laikinosios sostinės branduoliu. Čia buvo sprendžiami administraciniai, apgyvendinimo, naujai sukurtos valstybės vietų įamžinimo klausimai. Visa tai vyko ne naujoje teritorijoje, o jau esamame carinės tvirtovės, suplanuotų gatvių tinkle ir nedidelių pastatų aplinkoje.

Reikšmingiausiomis centro vertybėmis išliko: Centrinio pašto rūmai, „Pienocentro“ rūmai, Vytauto didžiojo karo muziejus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejaus rūmai, Kauno įgulos karininkų ramovė, namai V. Putvinskio g. ir daugelis kitų objektų.

Gyvenamasis Naujamiestis – tarpukariu iškilęs aukštosios ir viduriniosios klasės kvartalas. Centrinį naujamiestį apsupo – V. Putvinskio g. ir K. Būgos gatvėse – nauji gyvenamieji namai, skirti kaimiškų šaknų turintiems naujiesiems Kauno gyventojams, kurie sudarė tuometinės valstybės kūrimo elitą.

Čia galime rasti dailininko A. Žmuidzinavičiaus, Kauno burmistro ir Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro ir J. Vileišio apartamentus, įspūdingą banko tarnautojams suprojektuotą gyvenamąjį namą ir daugybę kitų vilų.

Pramoninis Naujamiestis – kvartalas tarp Nemuno ir Kauno geležinkelio stoties. Egzistuojantis industrinis palikimas buvo integruojamas su naujai kuriamais maisto, metalo ir kitų pramonės šakų fabrikais. Tai zona, kuri neatsiejama nuo naujai kuriamos valstybės ekonominės galios vystymo. Jau 1937 m. Kaune įsikūrusi pramonė sudarė 40 proc. visos šalies pramoninės jėgos.

Iki šių dienų galime pasigrožėti „Pienocentro“ pramoniniu kompleksu, „Kauno audinių“ tekstilės gamykla ar „Lietūkio“ būstinės pastatu.

Kauno Naujamiesčio turtai – tik dalis į Pasaulio paveldo sąrašui nominuotų vertybių. Nemažai išskirtinių ir puikiai išsilaikiusių pastatų stovi gretimose Žaliakalnio teritorijose.

Ryšių su visuomene skyriaus informacija

Viešosios erdvės prie būsimos Nacionalinės koncertų salės kūrėjai pristatys atnaujintą projektą

Viešosios erdvės prie būsimos Nacionalinės koncertų salės kūrėjai pristatys atnaujintą projektą

Spalio 22d.

Viešosios erdvės ties V. Kudirkos g. 14 ir Z. Sierakausko g. 15 projektiniai pasiūlymai po dviejų savaičių bus darkart pristatyti daug pastabų jiems turėjusiems vilniečiams. Autoriai (skvero projektas rengiamas MB „Studio Space/Time“ (architektas – Povilas Marozas) atsižvelgė į...


Teismas patenkino Vilniaus savivaldybės prašymą uždrausti UAB „Ligamis“ teikti ritualines paslaugas Pašilaičiuose

Teismas patenkino Vilniaus savivaldybės prašymą uždrausti UAB „Ligamis“ teikti ritualines paslaugas Pašilaičiuose

Spalio 21d.

Vilniaus miesto apylinkės teismas nusprendė tenkinti prieš savaitę kartu su prevenciniu ieškiniu laidojimo namams „Ligamis“ Vilniaus miesto savivaldybės pateiktą prašymą taikyti laikinąsias apsaugos priemones. Savivaldybės prašymu, teismas uždraudė vykdyti bet kokią ritualinių...


Vilnius atveria jau 18 modernizuotą stadioną – šįkart atsinaujino Karoliniškės

Vilnius atveria jau 18 modernizuotą stadioną – šįkart atsinaujino Karoliniškės

Spalio 20d.

Vilniaus miesto savivaldybė užbaigė Karoliniškių gimnazijos stadiono rekonstrukciją ir atvėrė aikštyną naudojimui. Tai jau 18 atnaujintas aikštynas iš 40 – būtent tiek aikštynų per kadenciją numatyta modernizuoti koalicijos darbų programoje.


Memorandumo pasirašymu įžangą šliuzo projektui davęs Kaunas žengia pirmą žingsnį realių darbų link

Memorandumo pasirašymu įžangą šliuzo projektui davęs Kaunas žengia pirmą žingsnį realių darbų link

Spalio 19d.

Poveikio aplinkai vertinimas ir projektinių pasiūlymų rengimas – du kertiniai darbai, tapsiantys atspirties tašku laivybos šliuzui ties Kauno hidroelektrine įrengti. Laikydamasi spalio 1-ąją pasirašyto memorandumo įsipareigojimų, Kauno miesto savivaldybė sieks kitų metų strateginio...


Laukti pokyčiai Kauno centre: pasirašyta sutartis dėl daugiaaukštės automobilių saugyklos statybos

Laukti pokyčiai Kauno centre: pasirašyta sutartis dėl daugiaaukštės automobilių saugyklos statybos

Spalio 18d.

Automobiliais užstatytos teritorijos centrinėse miestų dalyse – opus klausimas bemaž kiekvienam didmiesčiui. Kaunas imasi realių veiksmų šiai problemai sušvelninti. Artimiausiu metu prasidės erdvios daugiaaukštės automobilių saugyklos statybos. Daugiau nei 250 vietų statinys suplanuotas...


#KAUNASgoesUNESCO: Žaliakalnis – modernizmas gamtos apsuptyje

#KAUNASgoesUNESCO: Žaliakalnis – modernizmas gamtos apsuptyje

Spalio 15d.

Tarpukariu į Kauną plūstantys naujakuriai, kylantys pastatai, į modernias miesto planavimo idėjas integruojamas senasis palikimas – unikalus Kauno paveldas. Ambicingos sostinės statybos glaudžiai persipynė su gamta ir lietuviškomis tracidijomis, o tai mus išskiria visos Europos kontekste....


Gyventojams susirūpinus šildymo kainomis, Aplinkos ministerija papildomai nukreipia 4,5 mln. eurų katilams pakeisti

Gyventojams susirūpinus šildymo kainomis, Aplinkos ministerija papildomai nukreipia 4,5 mln. eurų katilams pakeisti

Spalio 15d.

Aplinkos ministerija papildomai ketina skirti 4,5 mln. eurų gyventojams, pateikusiems paraiškas gauti kompensacijas už šilumos siurblius arba biokuro katilus.


Gyventojai gali pateikti nesutikimą dėl savo duomenų perdavimo nepriklausomiems tiekėjams

Gyventojai gali pateikti nesutikimą dėl savo duomenų perdavimo nepriklausomiems tiekėjams

Spalio 15d.

Gyventojams dažniau savo el. pašto dėžutėje sulaukiant nepriklausomų tiekėjų pasiūlymų, neretam kyla klausimas dėl jų duomenų tvarkymo. Siekiant užtikrinti efektyvų elektros rinkos liberalizavimo procesą ir konkurenciją tarp nepriklausomų tiekėjų, Elektros energetikos įstatymas numato pareigą...


Nauja lietaus vandens talpykla Šeškinės seniūnijoje bus pritaikyta ir rekreacijai

Nauja lietaus vandens talpykla Šeškinės seniūnijoje bus pritaikyta ir rekreacijai

Spalio 14d.

500 ha sostinės teritorijoje, apimančioje Šeškinės, Pašilaičių ir Fabijoniškių rajonus, netrukus bus pradėti lietaus nuotekų sistemų rekonstrukcijos darbai. Rekonstrukcija suprojektuota taikant žaliosios infrastruktūros ir tvarios vandentvarkos principus.


Jeruzalės tvenkinio parkas bus atvertas lankytojams

Jeruzalės tvenkinio parkas bus atvertas lankytojams

Spalio 14d.

Vilnius – viena žaliausių Europos sostinių, kurioje gausu dar neatrastų parkų ir skverų. Vieną tokių vietų galima pamatyti važiuojant Jeruzalės gatve, kairėje pusėje, dar nepasiekus Santariškių žiedo, kur atsiveria vaizdingas tvenkinys. Mažai kas žino, kad čia bus įrengta puiki ramybės oazė.


Dėl medinės statybos imamasi veiksmų

Dėl medinės statybos imamasi veiksmų

Spalio 14d.

Šiuo metu Lietuvoje peržiūrimi gaisrinės saugos reikalavimai, kad būtų galima plačiau naudoti medieną ir kitas organines medžiagas visuomeniniuose pastatuose. Siekdama palengvinti šią peržiūrą, Aplinkos ministerija kartu su Šiaurės ministrų taryba spalio 14 d. 13 val. organizuoja apskritojo stalo...


Statant valstybės biudžeto lėšomis elektroninis statybos darbų žurnalas bus privalomas

Statant valstybės biudžeto lėšomis elektroninis statybos darbų žurnalas bus privalomas

Spalio 13d.

Aplinkos ministerija siūlo, kad statant objektus, finansuojamus iš valstybės ar savivaldybių biudžeto, statytojams būtų privaloma naudoti elektroninį statybos darbų žurnalą. Taip siekiama mažinti šešėlinę ekonomiką ir spartinti daugiabučių renovaciją.


Vyriausybė pritarė įstatymų pakeitimams, sušvelninsiantiems energijos kainų kilimą gyventojams

Vyriausybė pritarė įstatymų pakeitimams, sušvelninsiantiems energijos kainų kilimą gyventojams

Spalio 13d.

Vyriausybė šiandien pritarė Gamtinių dujų, Elektros energetikos, Energijos išteklių rinkos ir Šilumos ūkio įstatymų pakeitimams, kuriais siekiama sušvelninti elektros, dujų ir šilumos kainų kilimą buitiniams vartotojams.


Prieš statybų Žvėryne pradžią – grunto valymo darbai

Prieš statybų Žvėryne pradžią – grunto valymo darbai

Spalio 12d.

Žvėryne, Paribio g. 12, naują daugiabučių kvartalą vystantys „Rewo” pradėjo teritorijos tvarkymą – valo gruntą, tvarkys želdynus.


Žirmūnuose projektuojami nauji daugiabučiai – kviečiame į projekto pristatymą

Žirmūnuose projektuojami nauji daugiabučiai – kviečiame į projekto pristatymą

Spalio 12d.

Žirmūnų gatvėje, greta Žirmūnų ir Kareivių g. sankryžos, UAB „Artex studija“ projektuoja naują daugiabučių korpusą – keturis 1-6-9 aukštų pastatus. Iš viso kvartale projektuojami 185 butai ir vieno aukšto komercinės paskirties statinys.


Vilniaus daugiabučių kiemuose – per 2,7 tūkst. didmaišių žaliosioms atliekoms

Vilniaus daugiabučių kiemuose – per 2,7 tūkst. didmaišių žaliosioms atliekoms

Spalio 11d.

Daugiabučių kiemuose šeimininkiškai aplinką tvarkantiems vilniečiams seniūnai pradeda dalyti rudeniniams lapams ir kitoms žaliosioms atliekoms surinkti patogius didelius maišus. Žaliųjų atliekų negalima mesti į bendrųjų atliekų konteinerius ar palikti bet kur kiemuose. Dėl didmaišių gyventojai...

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...