Ekoklima

Žaliavos, medžiagos ir įrankiai, naudojami stiklo plastiko gamyboje

Žaliavos, medžiagos ir įrankiai, naudojami stiklo plastiko gamyboje

Jų egzistuoja įvairiausių rūšių, cheminių sudėčių bei spalvų, tačiau pagrindinis skirstymas pagal cheminę sudėtį bei panaudojimo sritį yra šis:

Poliesterinės dervos.

Šios dervos yra pačios populiariausios ir plačiausiai naudojamos. Jos gali būti ortoftalinės, izoftalinės, modifikuotos akrilu, su greitikliu, be greitiklio, skirtingo klampumo, spalvos, reakcijos greičio ir pan.

Tačiau bendrai šios dervos tinkamiausios šioms sritims:

  1. Valčių, baidarių, jachtų statyba ir remontas.
  2. Vėjo jėgainių statyba ir remontas.
  3. Auto dalių gamyba, „autotiuningas“.
  4. Autovežių gamyba bei remontas.
  5. Lėktuvų gamyba ir remontas.
  6. Baseinų, vandens pramogų parkų inventoriaus gamyba ir remontas.
  7. Laisvalaikio prekių gamyba: riedlentės, jėgos aitvarai, banglentės, rogutės, slidžių lazdos ir kt.
  8. Buities prekės (dirbtinio akmens gamyba): pjaustymo lentelės, stalviršiai, vonios, kriauklės, dušo kabinų pagrindai ir kt.
  9. Menas: skulptūros, paveikslai, papuošalai.

Dauguma standartinių poliesterinių dervų yra pagreitintos tikstotropinės ortoftalinės dervos, kurios yra sertifikuotos vandens transporto gamybai. Tačiau tam, kad pagamintas gaminys būtų pilnai atsparus vandeniui, pagamintą gaminį būtina padengti gelkautu (poliesterio pagrindo dažai), kuris jau yra atsparus vandeniui bei UV spinduliams.

Derva atlieka rišiklio vaidmenį, gaminant stiklo plastiką. Jos dėti reikia nedaug, kad tik persigertų stiklo pluoštas (demblis) ar audinys. Pati iš savęs derva tvirtumo neduoda, stiprumą suteikia armuojanti medžiaga, kuri paprastai būna stiklo, anglies, kevlaro pluoštai. Nepamirškite į dervą įdėti kietiklio, nes ji nesukietės (!)

Praktiškai visuomet, kai armuojanti medžiaga yra stiklas, gamintojas rinksis rišančiąją medžiagą poliesterinę dervą. Negana to, kad ji yra žymiai pigesnė, bet ir mažiau kenksminga sveikatai. Keista, tačiau nors ir mažiau pavojinga sveikatai, poliesterinė derva skleidžia stipresnį kvapą dirbant, tad būtinai pasirūpinkite tinkama ventiliacija.

Epoksidinės dervos

Šios dervos lyginant su poliesterinėm labiau atsparios karščiui, todėl dažnai naudojamos tiems gaminiams, kurie gali įkaisti, pvz. variklio gaubtai, dangčiai ir pan.

Taip pat dėl savo permatomos spalvos (epoksidas paprastai yra skaidrus gelsvos spalvos) epoksidinė derva dažnai naudojama su gražios faktūros anglies pluoštu, kuris dervai sukietėjus atskleidžia puikų gaminio raštą.

Taip pat epoksidinė derva yra atsparesnė didesniems krūviams, todėl naudojama gaminiuose, kurie to reikalauja: pvz. vėjo jėgainės sparnai, slidžių lazdos, sportiniai laivai ar bolidai.

Taip pat yra ir epoksivinilinės dervos (chemiškai labai atsparios), DCPD (diciklopentadijono), PET dervos (iš antrinių žaliavų gamintos) ir daugybė kitų, kurios pritaikomos atskirai pagal kiekvieno kliento specifinius poreikius. Šiuo metu baigiama išdirbti ir „žaliąsias“ dervas, kurios bus beveik nekenksmingos, tačiau šiuo metu jos yra dar per brangios rinkai.

STIKLAS, ANGLIS, KEVLARAS

Stiklo pluoštų (demblių), audinių, siūlų ir sruogų pasirinkimas yra gana didelis. Jie gali būti įvairaus storio ir pynimo.

Stiklo pluoštas nuo audinio skiriasi tuo, kad audinyje stiklo siūlai turi būti perpinti vienas su kitu, o demblis – tai tam tikra emulsija suvilgytų stiklo siūlų visuma. Tačiau negalvokit, tai nereiškia, kad demblis yra ne tokia patvari medžiaga kaip audinys. Demblius renkasi tie gamintojai, kuriems svarbus formavimas, nes demblis lengvai plėšosi, tai jo nereikia karpyti, norint išformuoti. Audinius renkasi tie, kurie nori armuoti daiktą, pvz. jeigu sena medinė valtis vietomis leidžia vandenį, tai skyles galima užkamšyti stiklo pluoštu, o tada visą valtį, kad papildomai sutvirtintume ir apsaugotume nuo vandens, suarmuoti plonu stiklo audinuko sluoksniu. Dedant ploną audinį sutaupysite dervos, jeigu laminato storis Jums nėra svarbus.

Stiklo dembliai ir audiniai matuojami g/m2. Norint paskaičiuoti, kiek Jums reikės medžiagų gaminiui, pirmiausia derėtų apskaičiuoti gaminio plotą, nutarti, kiek sluoksnių ir kokio stiklo pluošto ar audinio naudosite ir pasiskaičiuoti, kiek bendrai kvadratinių metrų pluošto ar audinio Jums reikia. Turint šį rodiklį, turėkite omenyje, kad dervos Jums reikės dvigubai tiek, kiek sveria stiklas. Pvz.: Jūs paskaičiavote, kad pagaminti viena baidarę Jums reikės 9 sluoksnių 450g/m2 demblio, baidarės plotas sakykim 5m2. Tai viso Jums reikes 45m2 šio demblio. Reiškias, kad dervos Jums reikės apie 20kg.

Tam, kad pagamintumėt kokybišką laminatą, Jums svarbiausia, kad derva persigertų per pluoštą, jos per daug dėti nereikia, nes patį tvirtumą laminatui suteikia ne derva, o armuojanti medžiaga.

Taip pat labai svarbu gerai prabadyti ir privoluoti pluoštą prie paviršiaus, nes atsiradę oro burbulai gali sugadinti gaminį. Tam yra naudojami įvairūs voleliai bei teptukai.

Anglies pluoštai ir audiniai naudojami ten, kur reikalingas papildomas tvirtumas, atsparumas karščiui. Taip pat gražaus pynimo anglis naudojamas kaip dekoratyvinis elementas gaminiui papuošti. Tuomet „gražioji“ anglis dedama paskutiniu sluoksniu ir ji surišama su skaidria poliesterine arba epoksidine derva.

Kevlaro audiniai pasižymi tuo, kad jie labai atsparūs smūgiams ir karščiui, jie naudojami katerių dugnams sustiprinti, netgi peršaunamoms liemenėms ir pan.

Egzistuoja anglies-kevlaro audiniai, ypač populiarūs kaip dekoratyvinis elementas, nes persipina geltonos kevlaro ir juodos anglies sruogos.

Jeigu reikalingas storas laminatas, o Jūsų norite sutaupyti ant stiklo medžiagų, gali būti naudojamas stiklo veltinis arba putų poliuretano plokštės gaminiui sustorinti. Tiek veltinis, tiek putų plokštės gali būti įvairaus storio, o dervos išeiga šiuo atveju mažesnė. Taip gaminys neapsunkinamas.

Putų poliuretano plokštės yra plačiai naudojamos, nes laminatas gaunasi labai tvirtas ir lengvas, dervos išeiga maža ir šių plokščių neėsdina jokia derva.

Stiklo siūlai daugumoj naudojami vyniojimui arba purškimui didelių gaminių gamybai – lauko baseinai, didelės masažinės vonios, talpos. Šio produkto paskirtis – stiklo plastikinių gaminių gamyba, purškiant dervą ir kapotus stiklo pluošto siūlus. Ši technologija leidžia daugiau kaip 50% padidinti darbo našumą.

Stiklo sruogos, kapoti stiklo siūlai naudojami stiklo plastikinių gaminių sunkiai prieinamų vietų armavimui.

GELKAUTAI, TOPKAUTAI

Šios medžiagos yra skirtos dažyti stikloplastikinį gaminį. Jie gali būti skirti tepimui rankiniu būdu arba purškimui. Gelkautai arba topkautai, skirti purškimui yra skystesni, gali būti atsparūs ir neatsparūs UV spinduliams ir vandeniui, bet kokios RAL paletės spalvos.

Esminis skirtumas tarp gelkauto ir topkauto yra tas, kad gelkautas yra skirtas tepti į formą, o topkautas – ant gaminio viršaus. Topkaute esantis vaško tirpalas nepalieka lipnaus paviršiaus, ka paliktų gelkautas, jeigu būtų tepamas arba purškiamas ant gaminio paviršiaus. Jeigu dengsite paviršių topkautu, paviršiui su kietėjus jį būtina bus poliruoti, nes kaip ir kiekvieni dažai, taip ir šie visiškai lygaus paviršiaus neduos. Tam yra naudojamos poliravimo pastos bei poliravimo diskai.

Gelkautas visada turi būti tepamas/purškiamas ant išvaškuotos formos, nes kitaip jo negalėsite atskirti nuo formos. Apie formų vaškavimą skaitykite skyriuje apie skiriamuosius vaškus.

Jeigu dirbate su poliesterine derva, būtinai naudokite poliesterio pagrindo gelkautą arba topkautą. Jeigu dirbate su epoksidine derva – epoksidinio pagrindo gelkautą/topkautą. Kitaip šios dvi cheminės medžiagos gali sureaguoti ir sugadinti gaminį. Gelkauto/topkauto padengimas ant 1m2 turi sudaryti 0.6-0.8mm, kitaip paviršius gali nebūti lygus, bus gaunama taip vadinama „krokodilo oda“.

Formų gamyboje naudojami specialūs forminiai gelkautai, vinilesterinės dervos pagrindu pagaminti „dažai”, naudojami apsauginiam, paviršiniam formų, pagamintų iš kompozicinių medžiagų, sluoksniui, kuris sudaro maksimalią apsaugą chemikalų ir skiediklių poveikiui.

Gelkautinis gruntas – tai gruntas,  suteikiantis įdealias sąlygas pagrindiniams dažams gerai sukibti su gaminių paviršumi. Gelkautinio grunto GP nerekomenduojame naudoti gaminant santechninius gaminius ir vandens transporte.

Kaip ir į dervą, į gelkautus ar topkautus būtina įdėti kietiklio, kitaip dažai nesukietės.

SKIRIAMIEJI VAŠKAI

Šie vaškai yra skirti apsaugoti formą, kad prie jos nepriliptų gaminys, kurį gaminsite.

Paprastai formą vaškuoti reikia 5-7 kartus, tepant labai nedidelį sluoksnį vaško švariu audeklu. Po kiekvieno užtepimo reiktų leisti vaškui įsigerti (~15min), tuomet nuvalyti švariu audeklu vaško perteklių ir vaškuoti iš naujo. Gerai išvaškuota forma turi būti blizgi, bet vaško neturi matytis.

Yra daugybė skiriamųjų vaškų rūšių, tačiau kuris jam yra priimtinausias, pasirenka gamintojas. Egzistuoja ir purškiamų, ir skystų vaškų, tačiau labiausiai naudojami yra kietos paprasto vaško konsistencijos vaškai. Tam tikri skiriamieji vaškai yra skirti darbui ir aukštose temperatūrose.

GLAISTAI

Egzistuoja daugybė skirtingų glaistų, skirstomų pagal grubumą, spalvą, šlifuotumą bei panaudojimo sritis.

ĮRANKIAI

Armuojančios medžiagos prispaudimui, nuorinimui, suminkštinimui naudojami skirtingi voleliai. Taip pat jie būna plastikiniai, metaliniai, šeriniai, skirtingų dydžių, tad gamintojas kiekvienam didesniam ar mažesniam gaminiui pasirinkti jam tinkamiausia produktą. Būtina žinoti, kad tik pasinaudojus, volelį būtina pamerkti į acetoną, nes jeigu derva sukietės, įrankis bus nepataisomai sugadintas.

Taip pat naudojami specialūs teptukai laminavimui, skirtingi teptukai gelkauto padengimui, pleištai gaminio išėmimui iš formos, dozatoriai, pipetės, sklendės, poliravimo diskai ir pan.

Ristatus

Kiti temos straipsniai

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu