Mitai ir paskleista netiksli informacija dažnai tampa naujovių stabdžiu. Ypač statybose. Lietuviai apibūdinami kaip dideli konservatoriai ir vengiantys išbandyti naujoves. Tačiau kartais jos duoda daug naudos.
Vienas egzistuojančių mitų – patvariausia ir geriausia yra mūro siena. Tačiau išmėginus šiuolaikiškesnes medžiagas šį mitą galima greitai sugriauti. Taip kalba ir tie, kurie tradicines plytas ir mūro blokelius nutarė iškeisti į pažangias sausuoju būdu montuojamas plokščių sistemas, išorėjenaudojant cementines drėgmės nebijančias tvirtas kompanijos „KnaufAquapanel“ plokštes.
Geresnės seisminės charakteristikos
Stebint tragiškus įvykius Japonijoje teko išgirsti samprotavimą: jeigu pas mus įvyktų žemės drebėjimas, stovėti išliktų nebent Vilniaus senamiesčio pastatai. Neva tokio storumo mūro sienos yra patikimiausios. Graikijos sostinėje Atėnuose buvo atliktas tyrimas. Ant plieninės konstrukcijos buvo pastatytas dviejų aukštų namas naudojant „Knauf Aquapanel“ išorinės sienos sistemą. Buvo atlikti kruopštūs namo bandymai imituojant žemės drebėjimą ir suteikiant atitinkamas apkrovas. Buvo įrodyta, kad net esant 1 gramo žemės pagreičiui konstrukcijos ar fasado pažeidimų „Knauf Aquapanel“ išorinės sienos sistema nepatyrė. Taigi dėl savo nedidelio svorio, didelio elastingumo ir didelio pasipriešinimo judėjimui ne plokštumoje tai yra puiki mūrinės statybos alternatyva seismiškai aktyviose zonose. „Knauf Aquapanel“ išorinės sienos sistemos konstrukcijos svoris yra mažesnis, todėl ir kyla mažesnis pavojus, kad jos neatsilaikys, yra mažiau galimybių, kad bus pažeistos. Įvykus žemės drebėjimui, jas galima nesunkiai rekonstruoti ar suremontuoti. Kadangi plieninės laikomosios konstrukcijos išsiskiria elastingomis apkrovai atspariomis ypatybėmis, jos yra alternatyva, padedanti atlaikyti per žemės drebėjimą atsiradusią apkrovą. Esant dinaminei apkrovai susikaupusi energija išsklaidoma. Apkrova per žemės drebėjimą – beveik tris kartus didesnė, kai naudojami tvirtos statybos elementai. Kai konstrukcijos lengvos, sumažėja vidinis spaudimas, statmenas komponento plokštumai, ir kyla mažesnis pavojus, kad bus padaryta žalos.
Didesnis ekonomiškumas
Lyginamasis skaičiavimas buvo atliktas statant trijų aukštų biurų pastatą naudojant „Knauf Aquapanel“ išorinės sienos sistemą ir tradicinį mūrą. Lyginamuosius skaičiavimus parengė vokiečių architektas prof. dr. Bertas Bielefeldas iš Zygeno universiteto. Jie atspindi tokius nekilnojamojo turto pramonės aspektus kaip investicijos, išlaidos, statybų laikotarpis, statybvietės logistika, pastato priežiūra eksploatacijos laikotarpiu ir pelningumas nekilnojamojo turto pramonės atžvilgiu.
Ištirtas gyvenamasis namas Austrijos sostinėje Vienoje. Skaičiavimai parodė, kad statybai naudojant „Knauf Aquapanel“ išorinės sienos sistemą nuoma atneša 3,4 proc. daugiau pelno, negu naudojant tradicines statybos sistemas. Esmė – papildomas plotas pastato viduje, kurio dydis prilygo vieno buto dydžiui, t. y. 70–80 kvadratinių metrų. Plotas vidutiniškai 8 proc., palyginti su mūro statyba, padidėja dėl plonesnių sienų. O šilumos izoliacija pagerėja. Dėl plonos konstrukcijos ir mažesnio svorio iki 50 proc. sumažėja pagrindiniai energijos poreikiai, į atmosferą išmetama iki 30 proc. mažiau anglies dvideginio. Tad labiau saugoma aplinka, nes sunaudojama mažiau gamtos išteklių. Sparčiai atliekant darbus sutaupoma iki 27 proc. laiko, palyginti su mūrine statyba. Vadinasi, pastatą galima baigti anksčiau ir jį išnuomoti arba parduoti. Be to, galima anksčiau pradėti vidaus apdailos darbus.
Eksploatacinės ypatybės
Jos tikrai pranoksta mūrinės statybos. Tradiciškai išorinės sienos dažniausiai buvo mūrijamos iš plytų ar blokelių. Tačiau tenkinti šiandienos poreikius ir statyti efektyviai energiją naudojančius pastatus naudojant mūrą, kai siena turi būti beveik 50 centimetrų storio, kad atitiktų privalomus nustatytus reikalavimus – vis sunkiau. Todėl kompanija „Knauf“ pasiūlė naują išorinės sausos statybos koncepciją, kad patenkintų šiandienos ir numatytų ateities poreikius – tai sistema, kurios eksploatacinėms ypatybėms tradicinės medžiagos negali prilygti. „Knauf Aquapanel“ išorinės sienos sistema yra išbaigta.
Visos sudedamosios sistemos dalys sukurtos taip, kad derėtų tarpusavyje, jos gaminamos pagal aukščiausius standartus, taikant griežtą kokybės kontrolę. Į sistemą įeina „Knauf Aquapanel“ cementinės plokštės, skirtos išorės darbams, ir apdailai reikalingi produktai: metalo profiliai, mineralinė vata, gipsinės plokštės, siūlių glaistas, vidaus apdailos reikmenys. Naudojant sistemą, 0,20 W/m2K šilumos perdavimo koeficientas gali būti pasiektas, kai sienos storis – 22 centimetrai. O naudojant mūro blokelius siena turi būti mažiausiai 34 centimetrų storio. Be to, „Knauf Aquapanel“ išorinės sienos sistema užtikrina geresnę garso izoliaciją ir išsiskiria pranašesnėmis seisminėmis charakteristikomis.
Nereikia pamiršti aplinkosaugos
Dar vienas tyrimas buvo atliktas siekiant nustatyti išlaidas investicijoms naudojant mūro sistemas ir „Knauf Aquapanel“ išorinės sienos sistemą. Tyrimui pasirinktas biurų pastatas Vokietijos mieste Barzinghauzene. Palyginimas paremtas taikant šias tradicines statybines medžiagas: silikatines plytas, vertikalias tuščiavidures plytas, akytojo betono blokelius ir kitas mūro sistemas. Tradicinės statybos išorinėms sienoms naudojamos medžiagos sudaro iki 3,32 proc. pastato savikainos, įskaičiuojant ir darbo jėgos sąnaudas. Naudojant „Knauf Aquapanel“ išorinės sienos sistemą šios sąnaudos sumažėja iki 2,5 proc. O tai prilygsta iki 25 proc. skirtumui skaičiuojant pinigine išraiška, palyginti su tradicine statyba.
Svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad „Knauf Aquapanel“ išorinės sienos sistema išsiskiria geresnėmis aplinkosaugos charakteristikomis. Tai įrodoma paprastai. Naudojant „Knauf Aquapanel“ išorinės sienos sistemą, palyginti su mūrine statyba, gaunamas vidutiniškai 25 proc. didesnis plotas, išlaikant tą patį sienų U dydį. Šį plotą galima panaudoti įrengiant geresnį termoizoliacinį sluoksnį, mažinant pirminės energijos poreikį šildant ir šaldant patalpas. Apskaičiuota, kad tokiu atveju pirminės energijos poreikį galima sumažinti iki 50 proc.
Greita ir paprasta renovacija
Esamą fasadą galima lengvai pakeisti naudojant „Knauf Aquapanel“ išorinės sienos sistemą. Kadangi jos svoris nedidelis, nereikės tvirtinti pagrindinės statinio konstrukcijos. Apdarinė sienos konstrukcija suteikia galimybę sumontuoti papildomą termoizoliacinį sluoksnį. Pastatą galima nesunkiai atnaujinti, kai būtina keisti jo funkcionalumą. Galima nesunkiai pakeisti aukšto planą arba priešgaisrinės ir garso apsaugos koncepciją, taip pat pristatyti papildomų aukštų. Visa tai irgi buvo įrodyta atliekant tyrimą. Pasirinktas objektas – Bulgarijos sostinėje Sofijoje esantis Aukščiausiojo administracinio teismo pastatas. Ant jo buvo pristatytas papildomas aukštas. Kadangi buvo naudojamos lengvos konstrukcijos, nereikėjo tvirtinti pagrindinės pastato konstrukcijos ir buvo galima išsaugoti autentišką fasado stilių. Statybų laikotarpis nuo planavimo iki pastato baigimo užtruko tik 7 mėnesius, o įprasta institucijos veikla nebuvo sutrikdyta.
Daugiau kūrybinės laisvės
Kuo „Knauf Aquapanel“ išorinės sienos sistema turėtų būti priimtina architektams? Pirmiausia tuo, kad ją naudojant galima kurti išlinkius. Norint sukurti išgaubtas ar įgaubtas sienos formas, statybvietėje galima nesunkiai išlenkti išorinės sienos plokštę. Taip pat galima sukurti kupolo formos konstrukcijas ir arkas. „Knauf Aquapanel“ išorinės sienos sistema projektams neabejotinai suteiks savitą stilių ir charakterį.