Šiandien dažnai aptariama pasaulio užterštumo problema ir ekologijos svarba iš esmės koreguoja tam tikrus žmonių įpročius, jau nusistovėjusį gyvenimo būdą. Keičiasi mitybos, kasdienio keliavimo į darbą įpročiai, ne mažesnis dėmesys skiriamas ir aplinkai, kurioje praleidžiama didžioji dalis laiko – namams. Lietuvoje pamažu populiarėja energetiškai efektyvūs namai, o terminą „karkasiniai namai“ dabar žino daugelis. Kita vertus, apie šio tipo pastatus vis dar sunku rasti išsamios informacijos, kuri būtų susijusi su jų statyba, nauda bei privalumais.
Karkasinio namo ypatumai
Didžiausią karkasinių namų išskirtinumą lemia jų statybinė medžiaga – medis. Lietuvoje tokios konstrukcijos namams dažniausiai pasirenkama eglės mediena, kadangi jos tvirtumas, lyginant su pušimi, yra kur kas didesnis ir tinkamesnis pastatų pagrindui. Karkasinių namų statyba labai skiriasi nuo tradicinių mūrinių namų. Iš medienos gaminami karkasai yra paruošiami dar gamykloje, o vėliau tokios namo dalys atvežamos į sklypą ir gali būti iš karto tvirtinamos prie pamatų. Toks statybos principas leidžia sutaupyti laiko, be to nereikia samdyti daug darbuotojų, pakanka ir kelių žmonių, nes dalis darbo jau būna atlikta.
Gyventi karkasiniame name naudinga, nes jis:
1. Ekologiškas. Labiau ekologišką ir gamtai draugišką statybinę medžiagą, nei medis, ko gero, būtų sunku rasti. Gyventi mediniame name naudinga tiek dėl žmonių gerovės ir sveikatos, tiek dėl planetos tausojimo. Medžio pagrindu statomi karkasiniai namai yra itin tinkami alergiškiems žmonėms ar visiems, vertinantiems sveiką orą namuose.
2. Energetiškai efektyvus. Dabar dar gaji nuomonė, kad mūras (plytos) yra saugesnė buveinė, geriau izoliuojanti šaltį ar karštį. Tačiau tai – kiek konservatyvus požiūris, nes ir medis yra puikus šilumos izoliatorius, kuris efektyviai reguliuoja šilumos srautus, patenkančius į vidų ir išorę. Dėl šios priežasties namas sunaudoja mažiau šiluminės energijos, o tai atsispindi ir sumažėjusiose sąskaitose už šildymą.
3. Lengvai keičiamas dizainas. Medis yra medžiaga, kuri leidžia išlaisvinti vaizduotę ir susikurti savą namo eksterjerą. Karkasinis namas, nors ir turi esminius statybos principus bei aiškų projektą, gali būti nesunkiai derinamas ir koreguojamas pagal užsakovo norus.
Baimė dėl šiuolaikiško būsto
Viena didžiausių žmonių baimių, susijusių su mediniais karkaso namais – gaisras. Tai, jog žmonės to baiminasi yra natūralu, visgi specialiomis medžiagomis impregnuotas medis yra gana atsparus išoriniams aplinkos poveikiams, todėl ir šansai užsidegti karkasiniam namui yra mažesni.
Karkasinių namų statyba sulaukia kritikos ir todėl, kad daugelis teigia, jog pastatyti tokį namą yra itin sudėtinga. Tačiau turint patirties bei praktikos karkasinį namą pasistatyti galima ir patiems, o tai iš dalies paneigia faktą, kad statybos procesas yra itin painus.
Galiausiai, baiminamasi, kad investicijos, skirtos tokio tipo namui, neatsipirks. Neva namas sugrius ir, lyginant su mūriniu, nebus patvarus. Iš tiesų karkasiniai namai reguliariai juos prižiūrint, gali būti itin ilgaamžiai.
Vieno ar kelių aukštų namas?
Nors karkasinių namų projektai gali būti net 5 aukštų, lietuviai dažniau renkasi vienaaukščius. Toks pasirinkimas susijęs su patogumu, statybos greičiu bei mažesne kaina. Statant dviejų aukštų namą papildomai turi būti apgalvota antro aukšto konstrukcija, kuri izoliuotų garsą. Paprasčiau tariant, reikalingos papildomos medžiagos, kad viename aukšte nesigirdėtų, kas vyksta kitame, be to tai lemia sudėtingesnio projekto ruošimą ir didėjančią statinio vertę. Neturintiems poreikio gyventi dideliame, kelių aukštų name, reikėtų rinktis paprastesnius karkasinių namų projektus.
Svarbiausia – pradinės investicijos
Pasak „Bakūžė LT“ atstovų, nusprendus statyti karkasinį namą, svarbu netaupyti kokybiškų statybinių medžiagų atžvilgiu. Tik tokiu būdu užtikrinsite namo ilgaamžiškumą, ekologiją ir švarią aplinką. Kita sąlyga – tai tiksli karkasinių namų statyba. Atidžiai ir atsakingai pasirinkite rangovą. Nuo jo profesionalumo priklausys jūsų namo pastatymas.
Rinkitės ekologiškus, karkasinius namus ir gyvenkite arčiau gamtos. Gyvenimas natūralesnėje aplinkoje dabar tampa vis aktualesnis, juolab kad tokiame būste galima susikurti tikrą ramybės ir jaukumo oazę, nesvarbu, net jei namas statomas ir šalia miesto centro. Moderni tokių pastatų statybos technologija ir modernus dizainas pritaikyti prie dabartinių žmonių poreikių, tad įdomaus ir patogaus būsto derinys šiandien gali būti numatomas viename karkasinio namo projekte.