Franke

Savaime nusiplaunančių langų beieškant

Savaime nusiplaunančių langų beieškant

Pirmoji pavasario saulė dažnam piliečiui primena apie nešvarius buto ar namo langus. Ant jų paviršiaus nusėda įvairūs nešvarumai, susidarę dėl kritulių, intensyvaus transporto eismo, dulkių, šiluminių elektrinių ir įvairių druskų taršos. Langai būna praradę pirminę išvaizdą ir skaidrumą, juos reikia plauti, prižiūrėti, tai tampa nemalonia rutina, kuri ypač vargina daugiaaukščių gyventojus ar vitrinų savininkus, todėl savaime nusiplaunantys langai yra nereto svajonė. Tokių langų dar niekas neišrado, tačiau, augant technologiniam potencialui, rinkoje vis dažniau pasirodo įvairių stiklo dangų, galinčių bent iš dalies išpildyti šiuos poreikius.

Kodėl nešvarumai taip lengvai nusėda ant stiklo paviršiaus?

Kitaip nei daugelis įsivaizduoja, stiklas nėra idealiai lygi medžiaga. Per mikroskopą matyti, kad stiklo paviršius labiau panašus į Alpių kalnyną, kurio nelygumuose kaupiasi nešvarumai. Stiklas kaip ir metalas yra chemiškai reaktyvi medžiaga, reaguojanti su aplinkos elementais: jis oksiduojasi ir pritraukia cheminius junginius, sudaro naujus. Dėl šių savybių nešvarumai prie stiklo lengvai prilimpa ir yra sunkiai nuplaunami.

Kaip apsaugoti stiklą nuo taršos?

Kadangi stiklo savybių pakeisti neįmanoma, ieškoma įvairių jo apsaugos būdų – dangų, kurios sukurtų barjerą tarp stiklo ir išorės veiksnių, neleistų jam chemiškai reaguoti. Dažnai šios dangos stiklo paviršiams suteikia hidrofobinių savybių – atstumia vandenį ir dauguma lašų nubėga stiklo paviršiumi, mažiau kaupiasi kalkės.

Skirtingos dangos suteikia skirtingas savybes

Stiklo dangų yra įvairių – skiriasi jų savybės, kaina, ilgaamžiškumas ir naudojimo galimybės.

Skysčiai silikono pagrindu. Tai aerozoliai, dažniausiai naudojami sukurti ypač hidrofobinį stiklo paviršių automobiliams, kad lyjant ir greitai važiuojant nereiktų naudoti valytuvų. Ši priemonė nebrangi, ją galima nusipirkti ir naudoti namų sąlygomis, tačiau efektas trumpalaikis (kelios savaitės), todėl reikia nuolat paviršių atnaujinti. Apsaugo nuo lietaus, bet nėra patikima apsauga nuo kitokio pobūdžio nešvarumų. Renkantis silikoną svarbu neapsigauti, nes rinkoje yra daugybė abejotinos kokybės ir standartų neatitinkančių pakaitalų. Populiariausias prekės ženklas Jungtinėse Amerikos Valstijose – „Rain-X“.

Silicio gelis ir silantas. Šie produktai dažniausiai slepiasi po įvairiais nano technologijų prekės ženklais. Iš esmės šie produktai itin panašūs į silikonus, tačiau jie ilgiau tarnauja (0–5 metai), todėl itin dažnai naudojami dušo kabinų gamintojų. Kad poveikis išliktų kuo ilgiau, juos reikia prižiūrėti specialiais valikliais. Kokybiškų tokio tipo dangų, kurias gali padengti pats vartotojas buitinėmis sąlygomis, beveik nėra, todėl dažniausiai paviršius dengiamas gamybos metu. Vartotojai gali įsigyti specialias šios dangos priežiūros priemones. Pakartotinai padengti galima ne visus produktus.

Titano oksido technologija. Ją naudoja „Aktiv“ ir „Bioclean“ prekės ženklai. Skirtingai nei kitos dangos, ji nesukuria ypač hidrofobinio paviršiaus, tačiau šviečiant saulei skaido ant stiklo nusėdusius organinės kilmės nešvarumus, pvz. žiedadulkes. Vėliau suskaidytus nešvarumus nuplauna lietus. Ši technologija naudojama stiklo fasadų, stogo langų sistemoms. Kaip minėta, jos veikimui būtinos tam tikros gamtinės sąlygos – saulė ir lietus. Tai palyginti brangi danga, išsilaiko apie 15 metų. Pakartotinai stiklo padengti negalima. Ji neapsaugo nuo neorganinių teršalų, pavyzdžiui, automobilių išmetamo dvideginio, dervų, silikono lašelių. Danga jautri fiziniam kontaktui, todėl reikia būti atsargiems ją montuojant ir prižiūrint: draudžiama naudoti tam tikrus priežiūros įrankius ir chemikalus.

Polimerinė danga. Ją atstovauja vienintelis pasaulyje prekės ženklas „ClearShield“. Kaip ir silikonai ar nano danga, polimerinė danga suteikia stiklo paviršiui ypač hidrofobinį efektą, tačiau, kitaip nei kitos priemonės, polimerinė danga apsaugo ir atstumia ne tik organinės, bet ir neorganinės kilmės teršalus. Naudojama ant bet kokių stiklinių ar glazūruotų paviršių: dušų, langų, stiklinių fasadų, dangoraižių, stogelių, veidrodžių ir pan. Ji nekeičia stiklo savybių – šviesos pralaidumo ir skaidrumo, todėl ja dengiami saulės energijos moduliai, tai padidina jų efektyvumą. Danga yra ilgalaikė, priklausomai nuo sąlygų ir panaudojimo, ji tarnauja nuo 5 iki 15 metų, po to stiklą galima padengti iš naujo. Dengti gali tik profesionalūs specialistai. Dengiama ir gamykloje, ir ant jau sumontuotų paviršių . Namų sąlygomis siūlomos tokios priežiūros priemonės, kurios pailgina veikimo laikotarpį.

Kitaip nei kitos, polimerinė danga yra nedegi, ją galima naudoti iki 280 laipsnių karščio. Ji pasižymi antibakterinėmis savybėmis, gaminį galima naudoti vietose, kur yra kontaktas su maistu, ir kitose reikliose aplinkose: laboratorijose, virtuvėse, ligoninės patalpose.

Daugiau informacijos apie polimerinę „ClearShield“ stiklo dangą ir jos panaudojimą galite rasti www.clearshield.lt

REKOMENDUOJAME

Medinės žaliuzės

Medinės žaliuzės. Interjero puošmena

Statybinės ir apdailos medžiagos Moderni izoliacija Medžiagos statybai, sodo, daržo prekės Langai ir durys Oficialus “Forbuild”, “Conecto”, “Kraso” ir “Bela”

Langų roletai

Langų roletai. Kaip išsirinkti?

Statybinės ir apdailos medžiagos Moderni izoliacija Medžiagos statybai, sodo, daržo prekės Langai ir durys Oficialus “Forbuild”, “Conecto”, “Kraso” ir “Bela”

Mediniai langai

Mediniai Langai. Privalumai ir trūkumai

Statybinės ir apdailos medžiagos Moderni izoliacija Medžiagos statybai, sodo, daržo prekės Langai ir durys Oficialus “Forbuild”, “Conecto”, “Kraso” ir “Bela”

Stiklo paketai

Stiklo paketai. Ką reikia žinoti

Statybinės ir apdailos medžiagos Moderni izoliacija Medžiagos statybai, sodo, daržo prekės Langai ir durys Oficialus “Forbuild”, “Conecto”, “Kraso” ir “Bela”